|
|
|
Må
|
Ti
|
On
|
To
|
Fr
|
Lö
|
Sö
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
|
Oktober (2023) |
|
|
|
(2) |
|
(1) |
|
(1) |
|
(1) |
|
(1) |
|
(4) |
|
(6) |
|
(4) |
|
(5) |
|
(6) |
|
(9) |
|
(6) |
|
(5) |
|
(7) |
|
(9) |
|
(6) |
|
(14) |
|
(17) |
|
(13) |
|
(14) |
|
(16) |
|
(13) |
|
(15) |
|
(14) |
|
(12) |
|
(13) |
|
(9) |
|
(10) |
|
(15) |
|
(13) |
|
(20) |
|
(20) |
|
(20) |
|
(21) |
|
(20) |
|
(17) |
|
(24) |
|
(21) |
|
(19) |
|
(20) |
|
(12) |
|
(17) |
|
(14) |
|
(19) |
|
(13) |
|
(19) |
|
(17) |
|
(16) |
|
(20) |
|
(11) |
|
(12) |
|
(10) |
|
(15) |
|
(25) |
|
(22) |
|
(21) |
|
(24) |
|
(29) |
|
(2) |
|
|
|
|
|
Inlägg: 781 |
Kommentarer: 490 |
|
|
|
|
|
|
|
|
 |
Sista helgen i augusti...
I fredags tog Sonja, Rosa, hundarna och jag sällskap upp till Fristad då vi hade anordnat en liten träningstävling hos Lisa på Fristads Hundskola. Borås = regn och denna kväll till ära regnade det nog mer när vi åkte ifrån Göteborg än när vi närmade oss Borås.
Jag körde Zessi samt Rosas två tollare. Janis satt och var galen. Vem gick halt ifrån fredagens äventyr må tro? Janis. Attans skit. På tre ben, som blir fyra efter ett tiotal steg är inte bra. Har fått en tid hos ortoped på onsdag. Tror själv att det är en sträckning men vill checka det ordentligt. Särskilt nu när jag är inne i en självriskperiod.
Åter till träningstävlingen som bestod av två banor från Jutlandia Cup som jag var på i somras. Hoppbanan var riktigt, riktigt kul. Efteråt blev det grillning innan mörkret hade infallit sig totalt och det var dags att åka hem och nana.
 Mina favoriter till svart-vit-bruna varelse!
Lördagen innebar först promenad med trevligt sällskap innan hundarna och jag åkte till stallet. Det nalkades storstädning tillsammans med Johanna och Kristina. Hur mycket kan en hästägare samla på sig till en häst på 17 år? Hela stallplanen var full med grejer. Som tur var åkte en del till tippen och rent och fint blev det efter tre timmar inklusive en kort fika.
Kvällen innehöll kräftor, räkor och vin i goda vänners lag på Förö. Rosa, Jonne, Sonja, Tommie och hundar kom över till paradiset för en kväll. Riktigt trevligt hade vi och tack bror för skjutsen av mina kära lagkompisar! Och lagkompisar, välkomna åter!
Det finns inget bättre än att vakna upp på Förö. Särskilt när man hör vinden blåsa i husknuten och kan ligga kvar under täcket, ha en hund vid fötterna och ett gosigt litet brorsbarn som vill kramas. Söndagsmorgonen var perfekt.
 Ella och Janis gjorde söndagsmorgonen riktigt mysig...
Efter frukost, yatzi, Nintento DS, Finnkampen tog jag tag i mig själv och powerwalkade tre varv runt ön. Skönt trots att man på halva ön hade rejäl motvind. Men efter motvind kommer medvind... Kvällen spenderades på bio med de bästa. Linje 123 kapad hette filmen. En thriller som inte gjorde mig ett minsta rädd. Coolast var att det var från New York och att man faktiskt kände igen sig en massa. Fika efteråt innan det blev sängen...
Lång jobbdag innan mamma och jag drog iväg till Frölunda Torg för en shoppingtur. Med mig hem blev det ett par nya coola höstskor samt en klänning. Härligt.
Här hemma har det diskats, de gröna har fått näring och nu blir det lugnt och skönt på soffan. Janis ska få massage och förhoppningsvis är hon lite bättre imorgon. Håll tummarna för det!

Det finns bara en av mig och det är jag Det finns bara en av dig och det är du Det finns bara två av oss och det är vi.
Puss och krya på dig Janis!
|
31 Augusti 2009
| Diary!
| 2 kommentarer
|
|
 |
|