Startsidan Blogg Fotoalbum Vänner Gästbok Om mig Logga in
Ti On To Fr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<
Juli (2012)
>>


Tillfälligt besök..

Jag slank in här för att leta efter ett foto, och upptäckte hur otroligt kul det är att läsa och minnas vad som hänt de senaste åren! En hel del av bloggen att döma :-) Just nu sitter jag i soffan med Ella, regnet öser ner, och jag har snart klarat av frukosten.. Idag bär det nog av till Norrköping tror jag, det finns önskemål om detta, så här dagen före skolstarten. Annars har sommaren varit bra, haft tre veckors semester, varit på bröllop i Skåne, kryssat med Birka Paradise, Gränna förstås och givetvis en liten glass i söderköping ;)
26 Augusti 2012  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Stora förändringar..

..har skett här!  Jag och Palle har separerat och han bor kvar på vår lilla gård, Fanny och jag hyr en lya på ridanläggningen där hon ridit i några år, med tillgång till både ridhus och utebana. Vi har självklart med oss kusarna samt hunden, däremot katterna bor kvar i skogen med husse och är ruskigt saknade.. Sindri motioneras av lillmatte på lektion varje vecka och ser ut att tycka att hoppning är riktigt roligt!  Mycket ridning blir det för hennes del, då hon förutom Sindri rider Tobbes shetlandshingst Riccardo, en fantastiskt vacker och välartad liten herre!

Vad stona beträffar så har de varit på Knabstrupperföreningens riksutställning i år, med ganska mediokra poäng tyvärr..  Scilla som var ute och reste för första gången skötte sig bra i det stora hela, och fick iallafall en 8:a på typen. Hon är fortfarande till salu, tror jag..  Bibi har seminerats med Top Nordpol och var dräktig med tvillingar på första ultraljudet, men kollades om idag och är tyvärr tom igen. Jättetrist när man vet att det kanske inte blir några mer barn för hennes del, hade ju velat ha kvar en..

Tyvärr är uppkopplingen sirapsseg idag så det blir inga bilder.. Ha det så bra allesammans!

1 Oktober 2010  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Hej igen..

..nu är jag tillbaka efter min absolut längsta bloggpaus, än så länge..  Jag vill bara berätta att jag lever och mår riktigt skapligt, lite trött på vintern trots att jag egentligen tycker om snö, men allt blir ju så tungjobbat. Vi kommer inte från gården med släpet, så hästarna har ingen halm längre, bara spånbädd, inte så kul. Trots detta så finns det ju fördelar, det är torrt och rent, inga leriga kusar när man ska rida ( om man nu kommer någonstans för all snö..) och visst är det vackert! Sindri får slava nästan varje dag nu eftersom Fanny tänkt träna, och ev tävla honom i vår, och jag längtar efter att  kunna rida i skogen igen utan att drunkna i snömassorna. Här är mina raringar framför vårat hus, sommaren -08, visst ser det väl härligt ut, och varmt?!
15 Februari 2010  | Länk | Allmänt | 4 kommentarer
Rogstaby Scilla

..är äntligen hemma, och ni får försöka bilda er en uppfattning om hur hon ser, ut från dessa fantastiska bilder..

Lovar att återkomma med bättre bilder och mer info, orkar inte just nu bara.. Godnatt!

23 November 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Resa..

I morgon bär det av nedåt i landet, till Tingsryd närmare bestämt! Alla hästnördar vet ju att där finns det ett stort varuhus med hästgrejor och mycket annat, och dit ska vi och shoppa lite grann, det är ju jättekul!! Mindre kul är att kliva ur sängen vid halv fem..urk! Vi behöver lite extra gott om tid i morgon eftersom vi ska stanna på hemvägen och hämta vår lilla bebis, Rogstaby Scilla som bor strax utanför Tingsryd. Ska bli så kul att se henne igen, det är ett antal månader sedan, och hon var ruskigt fin då. Här är den senaste bilden på henne som jag fått av Helena, ägare av mamma Snevide.

Nu är det hög tid att krypa i säng om man ska orka upp när klockan ringer, Godnatt!

20 November 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Måndag..

Jaha, så var det måndag igen.. helgen gick ju fort som vanligt och inte blev det så mycket gjort heller. I lördags var Palle och jag på auktion hos den lokala "byggvaruhandeln" och frös i snålblåsten, mest skräp tyckte vi, men lyckades ändå komma hem med några nya saker. Jag missade ett skåp på själva auktionen, men då det blev osålt så fick jag köpa det efteråt för utropspriset, 50 kr..dagens fynd om jag får säga det själv! Nu pryder det sin plats i köket, än så länge tomt, men det finns säkert något att fylla det med.

Idag har jag planterat på jobbet, en klar favoritsyssla, och hunnit med både en baguette från Puttes smörgåsbar ihop med Karin, samt en fika med Anna-Lena, inte konstigt att jag behöver motionera.. Promenaden idag gick under motorvägen åt Oppebyhållet till, och sen förbi de små stugorna på Hållet som kallas Fåfängan. Fotade med mobilen, därav kvalitén..

Två pyttesmå stugor bredvid gångvägen, tomma sedan många år och den ena helt utbränd inuti. Verkligen synd att de bara får stå och förfalla så här, de är ändå en del av historien runt ån, de byggdes runt 1800, och fungerade som arbetarbostäder till Periodens pappersbruk. Nu disponeras de tydligen av Mikaeliskolan, men de verkar inte vara så flitigt använda..

I morgon blir det en sväng till Oxelösund, kamrat Pia har fyllt år och då måste vi umgås och fika lite. Har bokat in en promenad också så det inte blir för onyttigt..ser fram emot att träffa Månsan igen och att stifta bekantskap med gnagarna i huset, ja, och att träffa Pia också, förstås!!

9 November 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Promenadväder

..kanske man inte kan kalla det som varit idag, men promenerat har jag gjort, två gånger till och med. I morse efter att ha puttat av Fanny och hennes halta kamrat Ilze ( brutet ben..) så lämnade jag in bilen på service. Kan behövas då den utsätts för både det ena och det andra..  Tog då tillfället i akt och gick till jobbet, en rask och något snögloppig promenad på 35 min, helt ok faktiskt!  Efter en som vanligt mycket trevlig arbetsdag så blev det en promenad till i samma tempo, dock mer regn än snö denna gång, till Palles bil som skulle frakta hem mig. Där uppstod bekymmer!  Vred om nyckeln, inget liv! Suck! Ringde Palle, och vips så stod där en man med startkablar, den lilla bilen fick liv igen och jag kom hem utan fler missöden. Väl hemma, parkerar och tar ur  nyckeln, jaha, då lyser några lampor utan att nyckeln sitter i , skumt! Det lär nog behövas kablar för Palles del i morgon också.. Själv ska jag åka nyservad Passat..

Ikväll har jag gjort müsli, sent om sider, borde sova nu.. men här är resultatet iallafall, och frukosten är räddad ett tag framöver.

Plockade upp de sista morötterna i onsdags, riktigt stora och fina, och framförallt goda! Kan jag varmt rekommendera till er alla, och rätt snygga är de också, eller hur..?

5 November 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Snabbrapport

Nu skäms jag igen, lång tid mellan uppdateringarna.. Tyvärr är jag alldeles för trött för att skriva några långa romaner idag, men här kommer en kortrapport!

Jag jobbar på och trivs alldeles utmärkt på min arbetsplats, hoppas få vara kvar hur länge som helst! Har dessutom börjat motionera, dvs gå, på de fantastiska promenadvägar som finns i närheten av jobbet, varje dag efter avslutat arbete!

Fanny har börjat rida på Björkviks Ponnyridskola och tycker det är jättebra, har ridit parallellt hos Maggan på Sindri och Elva. Elva fick rycka in efter att Sindri blivit halt för några veckor sedan.

Vi har dessutom varit hos en gammal kompis till mig som har shettisstuteri ( www.carthorse.se ) där Fanny fick rida en av deras hingstar, Älvåsens Latcho, och fick blodad tand, så vi lär få återkomma dit. Här är de iallafall!

Jaha, det blev kanske lite längre inlägg än jag tänkt, men nu är det godnatt!

27 Oktober 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Inget föl..

Igår var vi och ultraljudade Bibi och tyvärr så fick vi våra misstankar bekräftade, hon är inte dräktig. Tydligen har hon släppt fostret hon bar på och kommer alltså gå tom ett år till, riktigt trist nu när hon faktiskt tog sig med Sandokhan till slut. Till nästa säsong får det bli en grundlig undersökning med baktprov för att se om det är något som spökar, och kanske blir det semin med någon vacker hingst istället för naturlig betäckning, i hopp om att det ska lyckas bättre. Nu är det väl ganska dåligt med Knabstrupperhingstar på semin..dåligt med knabstrupperhingstar överhuvudtaget faktiskt..så kanske får man leta sig utanför rasen igen, en vacker ridponnyhingst kanske ( www.hastak.se/top_nordpol.htm ) eller Welsh, om det nu finns någon på semin..?

Men vi har iallafall en vacker Sandokhanbebis att glädjas åt, lilla Rogstaby Scilla som snart är färdig att flytta hem hit till våra drakar, stackars liten..

Pippi är ju tillbakalämnad till Adseke och ligger nu ute på annons igen, riktigt fina bilder på en superfin liten ponny som jag hoppas hittar en ny ägare snart.. Hoppa kan han iallafall!

11 Oktober 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Huvudvärk..

..borde vara positivt att ha eftersom det måste betyda att man har något att ha ont i, men det känns inte alls kul.. Petat i mig vita piller och druckit kaffe ( ifall det var abstinensen som spökar ) men inte blev det bättre för det inte. Har iallafall haft ytterligare en mycket trevlig dag på jobbet, som avslutades med möte och smörgåstårta!! Min nyfunna vän och tillika arbetskamrat Karin och jag har ruskigt kul ihop, ( jag har kul iallafall.. ) och jag är såå glad att jag hamnat på denna arbetsplats, annars hade vi ju troligen inte träffats.

Här hemma kämpar jag med att få in mina pelargoner innan frosten tar dem. Nu är jag väldigt trött på eftermiddagarna så det går lite trögt, och frosten har redan hälsat på i några nätter, dock utan att ha gjort så stor skada. Nästan alla vildar kom iallafall in i verandan igår, men hela växthuset är proppat med allt övrigt i pellisväg, och där finns ju ingen värme..hmm, borde alltså gå ut istället för att sitta här..!  Japp, jag tror jag gör ett försök att få in några fler. Bjussar på några gamla pellisbilder så länge, dessa är redan inne i säkert förvar!

P.cucullatum

P.cotyledonis

P.crispum variegated

Swedish Angel

1 Oktober 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Ett underligt djur..

..har vi sett idag på min arbetsplats! Det måste vara en invandrare sa Irene, och vi trodde båda två att det var någon fripassagerare till någon växt, som inte hör hemma här. Den ser ut som en korsning mellan en spindel och en gräshoppa och är ganska stor, och lite halvläskig..  Dock kom Karin och hade sina aningar, hämtade en bok som bekräftade hennes misstankar, det är en växthusgräshoppa! Den ser ut så här:

Annars har vi pysslat med sticklingar av både Pileaoch av Alternathea, som båda ska övervintras och vara moderplantor för nya sticklingar i vår. Nu ska alla växter in från stan också, en hel del Fuchsiaträd och annat smått och gott.

Jag har faktiskt hunnit med min underbare svarte springare ochså, även om det var med nöd och näppe vi hann tillbaka från ridturen innan mörkret föll. Nu går det lite för fort tycker jag, hinner inte riktigt med allt som ska göras i dagsljus..

Nu ska jag bara diska, sen är det godnatt!

17 September 2009  | Länk | Allmänt | 8 kommentarer
Arbetsvecka nr 2..

..är avklarad även den! Jag trivs jättebra och har bra arbetskamrater, härlig miljö ( växthus ) och trevliga arbetsuppgifter. Denna veckan har jag tagit pelargonsticklingar, fyllt brätten med jord och letat lus, lugnt och skönt!

Här hemma har tyvärr Pippi kommit hem igen, igår kväll anlände han och Bibi började brunsta direkt, suck, nu gäller delade hagar igen och allmän oro. Hoppas på ultraljudstid i nästa vecka och håller tummarna för att hon bara brunstar ändå, och fortfarande är dräktig. Vad Pippi beträffar så ska jag kontakta säljaren igen så får vi se om det kan leda till någon lösning. Fin är han, men här funkar han inte!

Idag ska vi till Söderköping och titta på SM i Trec, jag, Helene och Fanny, ska bli jättekul och se hur det fungerar. Mer info kan man hitta på www.trecsverige.se om ni är nyfikna. Jag kan rapportera lite senare, om jag kommer ihåg det.. Vädret verkar väl inte såå lovande, men, men..

Jag återkommer..!

13 September 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Första arbetsveckan till ända!

Jaha, då har man jobbat sin första vecka då, och överlevt, och dessutom tyckt om det!!! Det är ju helt fantastiskt, och jag hoppas det fortsätter att kännas så.  Idag har jag plockat med pelargonerna, fula blad och blommor, sprayat ett par lusplantor och nästa vecka ska jag ta sticklingar på dem. Tänk att få göra allt detta på arbetstid, och dessutom få betalt för det!! Känns helt ok..! Nu är det "bara" mina egna som ska få samma behandling, och de är dessvärre bra många fler.. Här är P.cucullatum, en storblommig och vacker vilde.

Lilla Pippi har flyttat idag på prov till Björkviks Ponnyridskola där vi hoppas att han ska trivas och fungera väl. Här blev det tyvärr inte så bra som vi hade hoppats med honom, men kanske att det stämmer bättre där när han får gå mer, här har han mest gått i hagen. Fanny får rida Sindri på lektion och hemma tills vidare, det går iallafall ruskigt bra!

Nu är det dags att sova, man blir trött av arbete, eller är det kanske av de tidiga morgnarna..?

4 September 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Arbete

Idag har jag börjat jobba så smått igen efter ett par år hemma, först som sjukskriven sen arbetslös på det. Jag ska vara i Kommunens växthus 4 timmar om dagen till att börja med, och just den här tiden på året är det väldigt lugnt så det är inte någon rivstart precis. Många intressanta och rätt häftiga växter finns det där och fler blir det väl inför vinterförvaringen, dock inte så många pelargoner..

Lovar att rapportera mera, men nu måste jag nog sova, är ju inte så van att kliva upp i ottan för att arbeta..

Godnatt!

1 September 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Två år av saknad

Ljungbackens Lyftingur 22/4 1977 - 27/8 2007, Älskad - saknad
27 Augusti 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Skåne tur och retur..

Nu har vi precis kommit hem efter en blixtvisit i skåne, med prickiga ponnyer i fokus. Först for vi till Vimmerbytrakten och hämtade upp Annas nyförvärv, Månagårds Sienna, ett tvåårssto med Knabstruppermamma och Welsh Mountainpappa. En otroligt vacker liten tjej med ett underbart litet huvud, som dock verkade rymma en hel del idéer.. Efter en seg och långdragen resa kom vi äntligen fram till Annas hus, kl 02.40! tack Pernilla för att du ocrkade prata med mig en stund där på natten, annars hade vi nog varit kvar i smålands mörka skogar ännu..tur att somliga arbetar nattetid..!

Målet med vår resa var att provrida en prickig C-ponny nere i södra sverige, ett sto som visade sig vara allt annat än det vi söker.. Hon hoppade och for, tjurade och bar sig åt, och vi åkte därifrån ganska snart utan provridning. Man blir aningen trött på folk som inte är ärliga när de ska sälja sina hästar, och man åker 50 mil enkel resa för att få se något man absolut, under inga som helst omständigheter, vill sätta upp sitt barn på!!

Anna ringde sin bekant som har försäljningsstall och bad att vi skulle få kika på allt snällt och trevligt som fanns där, och först ut var en prickig valack, kat B.. Några fler kom aldrig ut..det behövdes liksom inte..

Imorgon, på Fannys födelsedag ska jag ringa och prata med säljaren och se om vi kan komma överens, så kanske det blir en ny liten ponny. Kommentaren efter några varv på ridbanan var "Mamma, han är alldeles underbar!" och det är väl så det ska kännas när det är rätt!

8 Augusti 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Äntligen!!!

Idag har jag fått ett mycket efterlängtat sms. Elisabeth som har Sandokhan meddelade att Bibi är dräktig, kontrollerad med ultraljud idag!! Äntligen, tänk att det skulle behöva ta så lång tid..vi började ju redan förra året.. Så om allt går vägen så ska vi få en alldeles egen Bibibebis igen, och efter en hingst som vi tycker är så bra, jättekul!! Här är han, skönheten.

Bortsett från vårt svassande på små rosa moln efter glädjebeskedet så har jag hunnit med ett besök på gymmet också. Pernilla och jag har ju börjat träna! För min del är det något jag aldrig gjort förut, och har upptäckt att jag faktiskt tycker det är riktigt kul! Det kan ju bero på att vi nästan alltid är ensamma där, och kan bete oss hur vi vill.. risk för total urfloppning föreligger.. Hoppas dock på att märka någon fysisk förbättring på sikt!

Min kamrat Anna i skåne har anlänt till Nyköping för att ha ponnyridning i veckan, idag var de på stora torget med två hästar, Findus och Nikita. Dessa två små raringar står nu i vår hage och inväntar morgondagen och fortsatt arbete. Fanny är nöjd över att ha Findus här, får se om hon släpper iväg honom när han jobbat klart.. Ser fram emot att umgås en hel del nu när hon för en gångs skull är här i trakten!

4 Augusti 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Linköpingssväng

Igår var vi, Helene, Palle, jag, Fanny och hennes kompis Jenni i Linköping på turné. Först till Gamla Linköping och strosade runt i denna fantastiska miljö, trånandes efter alla dessa vackra gamla timmerhus. Åhh, vad jag vill ha ett 1700-tals hus!! Bara ett litet som jag kan gå och njuta av, klappa lite på..mmm.

Skulle lagt in en bild här men internet vill visst inte.. Jaja, barnen tröttnade ju snart på gamla hus och tog en sväng till Valla som ligger bredvid och deras minigolfbana, klart mer intressant tydligen.. En liten shopping i chokladboden, sen var alla nöjda och glada, hoppas jag!

Vidare till Ikea för mat och lite handlande, och givetvis en fika på deras ljuvliga jordgubbscheesecake! Här är bildbeviset, ser den inte mumsig ut?!

 

30 Juli 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Knabstrupperriks!

Nu har årets prickigaste helg varit, dvs helgen då Svenska Knabstrupperföreningen anordnar utställning, denna gång utanför Vara. Denna tillställning varar i tre dagar, dressyr på fredageftermiddagen, utställning på lördagen och så unghästaktiviteter och hoppning på söndagen. Vi åkte på lördagmorgonen, klockan 5!! Stön! Pernilla och Emmy, jag och Fanny släpade oss upp i svinottan för att hinna i tid, frukost i bilen och en latte på vägen, för tidigt visade det sig då lattemaskinen inte ens var igång då vi kom in på macken.. Där köptes även de dyraste dammsugarna jag sett, 22 kr, och då var de inte ens de godaste man ätit, rena rånet! Nåväl de gick ner och vi kom fram i tid till riksen, utan några felkörningar!

Vi hade ju med oss Emmys lilla ponnysto, Rughavens Gaia, som är 4 år och född i Danmark och som vann sin klass som bestod av tre ponnyston utan föl, hon fick 877877= 44 p och silver.

Hon gick vidare till bästa stofinalen och mötte där sin halvsyster, Rughavens Sif, som ju fanns där Pernilla köpte Gaia ifrån och nog kände hon igen sin gamla kompis, och lite sugen på Sifs lille son var hon nog också.. Här är Sif, som blev guldbelönad och Lilla Gubben som var enda fölet på hela utställningen och således blev bästa föl, även han fick guld!

Jag var ju väldigt förtjust i Sif när vi var i Mullsjö och tittade på dem, och blev ju inte mindre sugen på henne nu.. hon var dock inte till salu, däremot hennes son.

Best In Show blev ett ettårigt sto, Midåkra Cadsuane på 52 p, riktigt fin, ska bli kul att se henne i fortsättningen och bästa hingst blev Ecuador Skrödstrup som är danskägd och inlånad av Sanvic Knabstrupper ( www.sanvic.se ), en jättesnygg homozygothingst.

Grillkväll på lördagen, mycket trivsamt, och gott! Vi gick dock och lade oss lite tidigare än en del andra då den tidiga uppstigningen började kännas av.. Fick sova i ett stort rum tillsammans med Eva och hennes dotter, samt den danske domaren, som alla tre sov gott? på sina upphittade madrasser, barnen i en soffa och jag och Pernilla på liggunderlag..var det tänkt.. Efter en hård natt på detta helvetets påfund där varje ben i kroppen känns så vaknade man vid halv sju då första mobilen pep, jaha, då var man ensam på hårt underlag! Pernilla hade lyckats tråckla sig upp i soffan då astman gjort sig påmind i golvnivå, kändes lite orättvist just då, men idag verkar det som om hennes kropp värker mer än min så jag kanske hade bättre komfort trots allt..?

På söndagen så var Gaia med i unghästtalangen och det började med löshoppning. Jag blev nerkallad till arbete av Eva..tack för det! Hmm.. fånga in stora uppspelta unghästar där man knappt når upp till bettringarna, dessutom med foppatofflor på fötterna, inte bra.. Lyckades hålla undan tårna och till sist var det Gaias tur! Hon är så duktig och föll domarna i smaken, fick fina 9 10 10 att lägga till sina exteriörpoäng, så då var det bara användningsprovet kvar. Fanny red jättebra och kämpade med galoppen och till sist var provet färdigt och godkänt.

Hon slutade som tvåa i unghästtalangen, med samma poäng som ettan!! Domarna blev tvungna att välja och valde då tvååringen Sackum Vetötimé, ett trevlig homozygotsto, som jag själv gillar, hon är liksom inte så stor..

Här är Fanny och Gaia efter prisutdelningen.

På vägen hem lämnades den lilla ponnyn i Tenhult där hon ska betäckas med Sobel, en mycket trevlig knabstrupperhingst så nu får vi hålla tummarna, både för Gaia och för Bibi, som är kvar hos Sandokhan.

Fler bilder finns i mina fotoalbum om någon vill se! 

27 Juli 2009  | Länk | Allmänt | 5 kommentarer
Lyxmiddag

Vi har tagit en liten tripp på kvällskvisten, Palle och jag, tillsammans med kamraterna från Bergshammar, till Stegeborgs hamnkrog och ätit. Ruskigt gott, en förrätt typ Toast Skagen, mycket mumsig och sedan en riktigt god fläskfile. Ett ställe jag varmt rekommenderar, och strax efter lön kan vara en god idé.. www.stegeborg.se kan ni kika in på och inspireras.

Fanny som inte var med tillbringade dagen hos Jenni i Stigtomta, och kvällen hos Pernilla och Gaia. Red enligt uppgift på banan idag och det gick så bra att hon helst hade varit kvar hemma imorgon, vilket inte lär ske då vi ska till Gränna med min far, en årlig och mycket trevlig tradition.

 För er som inte varit i Gränna så måste jag berätta att förutom polkagrisar och vackra gamla hus så har de en alldeles underbart rolig, och helgalen minigolfbana!! Mycket vatten att hamna i istället för hålen..avgasrör på gammal bil att sikta in sig på med rökpuffar som resultat, helt enkelt superkul!Hoppas att jag orkar blogga imorgon också, sedan blir det Knabstrupperriksen i helgen! 

23 Juli 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Då var det dags igen..

Att summera veckan som gått alltså!

Hmm, nu ska vi se om jag kommer ihåg vad vi gjort.. I onsdags vet jag iallafall att Fanny och jag for till High Chaparall tillsammans med min kompis Lelle ( Helene ) och hennes dotter Jenni. Det är en liten tradition att vi fyra åker, och vi ska försöka hålla fast vid den, det är ju så otroligt trivsamt där! Årets resa var väl lite i blötaste laget tyvärr, inte alkoholmässigt, oh nej, men nederbördsmässigt! Vi kom fram i strålande solsken vid 11 tiden och gick till mexicobyn och åt Tacos, väl där kom en liten skur. Hyfsat väder vid showen, men sen var det mest regn, lite tråkigt, man blir inte så sugen på att göra så mycket då.

Torsdagen gick mest i vacuumets tecken, jag förstår inte att jag blir så fruktansvärt trött av att köra långt numera, förr tycker jag att man for överallt utan att känna av det, hmm. Tog iallafall en tripp till Pernilla och slappade, där medans Fanny red Gaia tillsammans med Lina och Prince. Fick en mumsig fika också, fudgekaka, den gick ner utan bekymmer..

På fredagen var det dags för en långresa igen. Helene och jag körde ner Alfadís till sitt nya hem i Landvetter, en jättefin anläggning och många fina hästar, bla ett musblackskäcksto som jag utan problem kunnat ta med mig hem, hon var ruskigt fin! En tjusig hingst har de också, Sokki frá Bakkakot, stor brunskäck med ett otroligt vackert huvud och mild blick. Kika in på www.eskilsbygard.se så kan ni se honom och följa Alfadís i bloggen där, om ni vill alltså! Lite märkligt känns det att hon inte är min längre, men nu letar vi lite mer seriöst efter en ponny till Fanny, Knabstrupper i kat C, visst måste väl det finnas någon..?

På lördagen var det segt igen och det blev inte mycket gjort. Palle var på Hot rod reunion i Strängnäs och Fanny och jag degade hemma. Fick med oss Pernilla till Kolmården ( samhället, inte djurparken ) där vi åt väldigt god Italiensk glass och kikade i små butiker.

Idag har Ella och jag varit i skogen och plockat årets första kantareller. Det blev en lång och blöt promenad, och efter ungefär halva turen så började den lilla kinesen att uppskatta utelivet och for som en liten iller bland blåbärsriset, men satt iallafall stilla så pass länge att jag hann fota med mobilen.

Dyngsura blev vi, och välmotionerade! Ikväll har vi varit vid Rinkebybadet och Palle och Fanny har badat och hoppat från hopptornet som galningar, i regnet! Ella har simmat, ofrivilligt, och jag har badat tårna, det räcker för mig. Det regnar fortfarande, trist..

Godnatt!

20 Juli 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Mer info..

Jag lovade ju att skriva mer om vår lilla bebis, och även om det dröjde en dag extra så kommer fler bilder m.m. här.

Jo, vi gjorde ju en blixtvisit i småland, jag, Helene, Fanny och Ilze med shopping på Börjes till att börja med. Ridbyxor till både Fanny och mig, otroligt att även jag hittade ett par, och på rean dessutom!! 299:- för ett par jodphursbyxor, knäskodda, helt ok! Fanny fick ett par helskodda som sitter som gjutet, supersnyggt! Regntäcke till Bibi inhandlades också, i stl 105 den här gången, har ju köpt två st 115 täcken förut, de är stoora!

Efter avslutad shopping så for vi till Stall Helac, 10 min från Tingsryd och hälsade på Helena och hennes hästar, och vår egen lilla pärla förstås! Åhh, vilken alldeles underbar liten tjej, vilken utstrålning! Vi är så otroligt glada över att få ett sto efter "Vide" och Sandokhan, och bättre tror jag inte att hon kunde blivit, det skulle möjligen varit färgen då jag inte är så säker på att hon är homozygot. Å andra sidan så har jag ju önskat mig en leopard..

Vide är ombetäckt med Top Nordpol!!! Den ungen måste bara bli helt fantastisk, och lite kul är det att vi själva drömde om den kombinationen förut så det blir spännande att se nästa år. Här är hon med vår lilla raring.

Vi kikade på Helenas unghingst också, en jättetrevlig homozygot efter Harlequin Middlesom men tyvärr okänd stam på moderns sida, synd då han inte kan bli stamboksförd. Vi tyckte han såg trevlig ut iallafall.

Ska lägga in resten av bilderna i fotoalbumet så ni får se, men nu är det snart dags att släcka ner.. Men jag har ju glömt att berätta att Alfadis är såld nu, hon är betald och ska "bara " levereras.

12 Juli 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Scilla

Idag har vi varit i Småland och kikat på vår lilla fölunge som vi tror ska heta Scilla. Jag skriver mer imorgon, men vill gärna visa den lilla underbaringen..

10 Juli 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Dags för en dagsrapport..

..eller flerdagsrapport kanske..

Här hemma byggs det ju garage som ni säkert vet vid det här laget, och nu hörs spikpistol och en såg, trevligt att höra andra jobba.. Palle har fått hjälp av en gammal klasskamrat och dennes som, snickare och lärling, och hej vad det går! Nu är ena sidans tak belagt med råspont och jag misstänker starkt att de hoppas få på pappen också innan regnet kommer.

Jag själv har bakat en Herman idag, den gamla goda vänskapskakan har dykt upp här hemma igen, för 10 dagar sedan närmare bestämt. Efter mycket rörande och matande så var det då dags att baka idag, mycket mumsigheter rördes ner och Herman gräddades i 40 min och såg sedan ut så här..

Nu ska jag bara försöka få iväg några Hermankluttar till vänner och bekanta också.. Den här burken följde med svärmor till Gotland, hoppas gutarna tycker om surdegskakor..

Igår följde Fanny och jag med Pernilla och Emmy till Skogslotten för att hämta hem deras lilla Knabstrupper Gaia, som varit där och blivit lite mer riden. Hon är jättegullig och riktigt trevlig i modellen så det ska bli kul att höra vad de säger om henne på riksen. Här är hon nyss hemkommen.

Pernillas Appaloosor, mor ( th )  och dotter:

Och slutligen några alldeles bedårande kissebarn, också Pernillas..

Ja, just det, apropå kissar..Vi har haft ett svalbo i stallet och det har varit ett väldigt stort intresse från Lissis sida att försöka ta sig dit, och tyvärr tror jag att hon lyckats inatt. Jag möttes imorse av ett nedfallet och givetvis alldeles tomt och trasigt bo, och hoppas så att ungarna klarade sig, men det är nog tveksamt. Hittade en unge på golvet i förrigår och den var inte alls rädd, bara att lyfta upp, ett lättfångat byte.. Här är iallafall boet med fem stycken pippisar deras sista kväll på takbjälken:

8 Juli 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Varmt och skönt..

..eller iallafall varmt, som det ju varit ett tag nu.. Jag led för första gången av det igår, med en ruskig huvudvärk. I med ett antal små vita tabletter, ja väl utspridda under dagen givetvis, och horisontellt läge i soffan en stund, medans Fanny och hennes kompis for till badet per cykel. Inte gav det med sig för det inte, huvudvärken alltså..inte förrän kaffet intogs framåt kvällen! Kan det vara möjligt att jag redan, efter relativt kort tid av kaffedrickande, drabbas av abstinens när förmiddagskaffet uteblir??!

Anledningen till mitt ickekaffedrickande på förmiddagen stavas kamrat Pia. Vi skulle ju äta frukost igår, här hemma, med te och hembakt bröd klockan 0900 var det tänkt..Allt blir inte alltid som man tänkt sig! Jag satte på teet prick nio och inväntade efterlängtad kamrat. Klockan blev både 10 och halv elva innan något livstecken hördes från stugan någon kilometer bort, nyvaknad kamrat ringde vid halv elva, något chockad över tidpunkten.. Jaja, det är skönt att få sova ut ibland, och har man dessutom små barn hemma så är väl inte sovmorgnar så vanliga så det är henne väl förunnat. Vi fick iallafall vår frukost, och brödet smakade bra så vi slapp åka och handla, men något kaffe hann vi inte med.

Kaffe har jag fått idag så jag klarar mig, både förmiddags- och eftermiddagsfika, det senare intaget på Café Hellmans i Nyköping där bärpaj med vaniljsås slank ner utan problem. Fanny och kompisen Jenni var i shoppartagen och fyndade en del på rean, jag handlade tyvärr inte på fyndavdelningen..

Efter stadsbesöket for Fanny och jag till Alfadis bete och fick förhållningsorder angående helgens hästvaktsinsats då vi ska kolla vatten och räkna kusar i hagarna. Rundvandring hos fina små shettishingstar med tillhörande ston och ett och annat föl, samt en vacker islandshäst förstås! Hon ( Alvadis ) är så ruskigt fin och trevlig, och troligen såld..det är inte utan att jag funderar om jag tagit rätt beslut..

1 Juli 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Bygget

Ikväll har det hänt mycket här hos oss i skogen, Palles garagebygge börjar äntligen se ut som ett hus. Vi har ju haft en snickare här i veckan och byggt takstolar till garaget och idag skulle de upp på plats. Kranbil med förare blev hitkallad, Snickaren och Palle uppe och spikade fast dem där de ska vara, en kompis på backen och så jag och min far med kameror. Här är första takstolen på väg genom luften.

Och här är den på plats där den ska vara.

Snickare in action.

Och här närmar det sig slutet av just det här momentet, annars finns det ju lite kvar att göra..

Barnarbete praktiserades under tiden i stallet, Fanny och Ilze i full färd med sadelvård, kul att de hann med något mer än bara bad i traktens badsjö.. ( mittpådagendopp och kvällsdopp..)

Jag har lyckats baka universums fulaste muffins också idag!! Gjorde mig till och bakade Jordgubb- och cheesecakemuffins och ska notera i receptet att det krävs MYCKET kraftiga formar för att hålla kvar den smeten..Det såg ut som ett smärre katastrofområde, men efter diverse räddningsinsatser gick de iallafall att grädda färdigt, och uppätna är de, så de smakade klart bättre än de såg ut, tur det! Fanny undrade om jag inte skulle fota dem till bloggen..men jag besparar er den fasansfulla synen.

Imorgon bitti kommer kamrat Pia på frukost, mycket trevligt! Jag har bakat bröd ikväll och hoppas att det går att äta, annars är ju affären öppen vid den tiden..

Godnatt!

29 Juni 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Provridning

Idag har vi ( Fanny, Helene och jag ) varit på utflykt till annat län och stiftat bekantskap med ett mycket trivsamt russ. Provridning och visat arbete på töm, han är mycket välriden och välutbildad och i en mycket bra storlek, 135 cm. Fanny sken som en sol och den lille mannen tuffade på..

Nu ska här funderas och ältas..! Mer info kommer.

26 Juni 2009  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Midsommar och ett nytt favoritruss

Japp, tiden går och första sommarlovsveckan gick hur fort som helst! Fanny tillbringade den ute på Smedstorp på ridläger i år igen, och som en repris på förra året så var lilla Bibi på betäckning. Årets lösning heter Mistral och är en gotländsk gentleman på 14 år som Fanny fick låna under veckan och som hon förstås blev mycket förtjust i. Såpass att förra årets favoritruss, Borta, blivit nedputtad från förstaplatsen på russlistan. Här är årets ekipage, Fanny och Mistral inför sista dagens tävling, LB:1 dressyr.

Här är de efter dressyrpasset, i det fina midsommarvädret.

Ridlägret avslutades med hoppning, LD för Fanny och Mistrals del och en jättetrevlig runda med ett stop, då de inte var överens om vägen vid ett tillfälle. Här över första hindret, ett av få kort i min kamera där de är på rätt ställe när jag fotat..

Efter fika och lite samvaro for vi hem för att fortsätta fira midsommar hemma med några goda vänner, mat och jordgubbstårta .

En mycket trevlig kväll som avslutades med Guitar Hero och jag tror klockan var halv tre när jag kom i säng. Midsommardagen kommer inte att gå till historien som en av våra mest aktiva dagar..det var aningen segt då.

22 Juni 2009  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Lite dåligt med ork..

..tänkte jag skylla på idag eftersom jag är så dålig på att skriva här.. Annars kan man kanske skylla på det fina vädret och allt man kan göra utomhus istället för att sitta inne vid datorn och samla damm!

Idag har jag varit hos Alfadís som fick sina fossingar verkade och skötte sig exemplariskt! Hon är verkligen cool och så otroligt snäll, tänk vad alla går miste om som inte kommer och tittar på henne, spekulanterna alltså! Tyvärr så gör hon sig ju inte på bild så jag visar bara hennes vackert randiga ben idag..

Jag och Helene har varit till en handelsträdgård också och köpt jord och, hör och häpna, JORDGUBBSPLANTOR, inte pelargoner!! Nu ska här odlas röda mumsiga bär, hoppas jag iallafall, några åtminstone.. Ska försöka hitta mina pallkragar också.

En snickare har dykt upp här på gården, ja, efter ett telefonsamtal från Palle förstås, så nu ska det byggas takstolar. Ska bli jättekul att se en fortsättning på det lite avsomnade garagebygget, bilder utlovas!

Kvällen har tillbringats i bil till viss del. Först ett besök på det lokala möbelvaruhuset www.kilamobler.se där vi handlade dynor till våra nakna utemöbler strax innan stängningsdags. Fortsatte till Oscarshäll ( www.oscarshall.se ) för kvällsmat, Pitabröd med kyckling för min del, gott!

Nej, nu är det sovdags, godnatt!

17 Juni 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Skolavslutning

Idag har Fanny slutat skolan och hennes första år på Kunskapsskolan är avklarat med bravur! Tyvärr var väl inte vädergudarna riktigt på vår sida, kallt och blåsigt, men tack och lov inget regn. Flera fantastiska framträdanden av elever som sjöng och spelade, framförallt en tjej som sjöng Halleluja så helt otroligt!!!  Väl genomfrusna ( iallafall jag..) blev det lite snabbhandling på ÖB, Djurmagasinet och Willys, därefter hem och skolavslutningsfikade, kaffe och rabarberpaj..man kan ha det sämre.!

Fick meddelande idag från Elisabeth där Bibi står just nu och igår började hon brunsta och blev betäckt första gången, verkligen snabba ryck! Nu får vi bara hålla tummarna att förra årets uteblivna föl bara var en tillfällighet, och att det går bättre iår så hon tar sig, det är ju några år sedan vi fick ett eget Bibibarn, närmare bestämt 2003 då Rogstaby Kiara föddes.

Ett alldeles bedårande litet stoföl e: Molstabergs Sandstorm, som nu befinner sig i Göteborgstrakten och själv fått två föl. Här är hon igen:

10 Juni 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Vimmerby tur och retur..

Idag har Helene och jag varit till Vimmerby och lämnat Bibi för betäckning med Sandokhan, igen..! Kanske kommer som en överraskning för en del av er, och det känns nästan som det här också. Vi kom överens om det för ett par dagar sedan, Fanny och jag, och jag vill gärna hinna utnyttja betäckningsrätten sedan förra året då hon gick tom. Vi håller tummarna för att hon vill ha ett vackert litet barn nästa år, och att han tycker att hon är tilldragande och drar sitt strå till stacken.. Här är vår vackra lilla ponny när hon kom fram.

Vi hann givetvis med en liten rundvandring för att kika på diverse prickar och annat, Sandokhan himself, som bär sina 22 år med värdighet.

Några små bebisar fanns där också, åååhh, vad det är rart med föl!! En liten fux, har för mig att det var ett sto,  efter Sandokhan och en homozygot kille efter Sputnik, han var en aning skeptisk och höll sig en bit ner i hagen.

Slutligen kikade vi på Elisabeths ungston efter Sandis, en leopardtigrerad 2-åring, och en alldeles ljuvlig ettåring som var fux med lite tigrerad rumpa. Jag blev alldeles såld på åringen, trots att den är fux..vilken utstrålning!!

Håll nu alla tummar ni har att Bibi blir dräktig så Fanny får en fin fölunge nästa år, det är nämligen dealen för att jag får utnyttja betäckningen, att fölet tillfaller henne!

Godnatt!

6 Juni 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Här verkar det väl inte hända något..

..eftersom det aldrig bloggas, menar jag.. Det ligger kanske något i det, eller så är jag bara allmänt slö, så kan det också vara!

Idag har jag skrittat min oerhört pigga häst, glad att få komma ut igen tror jag minsann. Han har inte sett helt fräsch ut, men kan möjligen "bara" varit öm i sulorna, hoppas det så att det inte är något annat skit med min fina kille som är i sina bästa år. Jag säger som tandläkare Torbjörn sa om Loffe, "Det är så härligt med gamla hästar, de har sådan karaktär"! Det var när Loffe var på kontroll, drygt 20 år gammal, och då rakt inte tänkte visa sina tänder.

Vi har letat dynor till våra trädgårdsmöbler också, det är inte så trevligt att sitta på bara träet, och långt ner hamnar man också. Försäljning från lastbil vid Tuna Motell, kändes dock dyrt så vi for till Jysk och Rusta i förhoppning att fynda, men icke! Det blir nog inköp nästa gång lastbilen kommer, tills dess får vi leva med träsmak i baken. Kvällsmat intogs på Mc Donalds, kycklingwrap för min del, riktigt god. Blev uppringd av spekulant som vill titta på Alfadis imorgon, håller tummarna, tror jag iallafall..för hon är nog till salu, kanske, eventuellt..

I brist på andra bilder så kommer en på Helene och Bibi när det knådas på stallplanen, godnatt!

 

3 Juni 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Trött..

..är jag, och borde sova istället för att blogga, men jag skäms lite för att jag uppdaterar så dåligt här..

Idag har vi iallafall varit på Hööks i Linköping och shoppat skor och shortchaps, eller gaiters kanske det heter, när de är stela som stövelskaft. Dottern nöjd och glad och mamman slipper tjatet..men hon behövde faktiskt nya skor och dessutom var priset nedsatt så ibland har man tur! Nu är det bara att rida på!  Hann ju med en snabbsväng på Ikea också med tillhörande fika. Jag åt en förskräckligt god jordgubbs cheescake som jag varmt rekommenderar åt alla som har möjlighet till en Ikeafika, ljuvlig!

Just nu ligger det en relativt nybadad kines i mitt knä och doftar underbart i jämförelse med hur det var i förmiddags..hon kan konsten att hitta ställen att rulla sig på och där luktar det INTE jordgubb..! Men hon är trots allt väldigt gullig, vår lilla nakenfis!

28 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Måndagsrapport

Idag var det lektion igen och det blev på låneponnyn Katla igen, denna gång med markarbete på utebanan i strålande solsken, man kan ha det sämre som åskådande mamma! Katla är en väldigt snäll ponny som inte gör så mycket mer än hon måste, men hoppar gärna och högt, lite ovant för Fanny med höjdhopp, men hon var så duktig. Här är de hemma vid stallet igen, och snart åker Katla hem till sin ägare igen och är ridlägerponny i sommar.

Nästa måndag är det sista lektionen för terminen och då är det Bibi som får åka, och förhoppningsvis kunnat ridas lite innan dess..

Fanny har varit sjuk i några dagar sedan hemkomsten från Gamleby, och det var visst inte bara hon, så någon bacillusk lyckades tydligen fastna på några stycken och följa med hem. Idag var hon iallafall så pass bra att hon var i skolan och imorgon ska de på exkursion till Labro ängar, ett naturreservat i Nyköpingstrakten.

25 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Pelargonförsäljningen idag..

..gick bra och antalet sticklingar har minskat något, men de är förmodligen alldeles för många fortfarande.. Lyckades dock hitta lite av betonggolvet i källaren, vilket innebär mindre bekymmer när det ska vattnas o dyl. Ska nog bära ut ett gäng till i växthuset imorgon och hoppas på fortsatt milt klimat, behöver nog ta några nya sticklingar också.. Tror Lotta nämnde något om en tripp till Nynäs och deras trädgårdsbutik också, det vore trevligt! Fikat i orangeriet är också helt ok!

Jag har lagt in några nytagna foton också, på pelargoner förstås..! Bla denna underbara P.crispum var. Visst är den fantastisk?!

22 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 4 kommentarer
Är de kanske för många..?

pelargonerna alltså! I morgon får jag besök av en pelargonköpare och börjar inse problemet att ta sig fram bitvis hemma hos oss. Vår källare är ju vinterbostad för de allra flesta pellarna, och från början var det riktigt bra med utrymme för dem, nu börjar även trappan bli smalare..Här är bänken där jag skulle ha mina sticklingar..

Här är rummet innanför, på tok för lite golvyta kvar..kanske måste bygga ut..? Eller sälja av några stycken..?

Lite värme utomhus vore den optimala lösningen just nu så fler kan flytta ut på sommarkollo i växthuset! Jag är lite för feg för att bära ut en del sorter måste jag erkänna, det kan ju bli fler bistra frostnätter.

Lite nya foton finns också i fotoalbumen, dock bara på pelargoner..inga bebisbilder.

21 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Fler bebisbilder..

Tusen tack till Helena som skickar bilder på vår lilla tjej, i väntan på att vi ska kunna komma ner och titta på henne ( och shoppa på Börjes förstås som inte ligger långt därifrån..).

Hon ser så otroligt fin ut och det är inte utan att det börjar längtas efter ett Bibibarn också.. måste kanske hitta ny ridponny till dottern först bara.. risk för ljudliga protester annars..

19 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Föl!!!

Vi har fått föl!! Ja, inte vi, men Vide har nedkommit med ett alldeles bedårande litet stoföl som Helene och jag är lyckliga ägare till. Stolt fader är Sandokhan och den ömma modern ser inte så lite stolt ut hon heller.

Vi hoppas att den lilla raringen är homozygot för tigerfärgen, precis som sin mor och ett antal av hennes syskon och ser fram emot att åka ner och träffa både mor och barn, och Helena förstås, Vides nya ägare. Hennes hästar kan också ses på www.stallhelac.se , bla har hon en homozygot unghingst som jag hoppas hon visar fram, och att han går igenom, då det absolut behövs lite fler Knabstrupperhingstar i det här landet.

Idag är det riktigt tråkigt ute, spöregn! Vi ska roa oss med att hämta hösilagebollar, hm..mysigt..!

Annars är det pelargonutskick som vanligt på måndagar, dock ingen lektionsridning idag då den lilla ryttaren befinner sig i Gamleby för skolarbete, återvänder på onsdag. Och det mina kära vänner, det betyder sovmorgon för mig, hela veckan!!!

Nu ska jag bara fortsätta att njuta av vetskapen om detta lilla nya tigrerade underverk som såsmåningom ska bosätta sig här, och längtan efter att åka ner och titta. Det lär inte dröja så länge..

18 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Måndagslektion

Igår var det ju lektion för Fanny igen, denna gång på låneponnyn Katla, en mycket trevlig och tämligen välutbildad liten tjej. Katla hyrs av en familj och har ridits i Fannys grupp, men nu har familjen köpt en egen ponny och Katla åker tillbaka till sin ägare i slutet av månaden. Tanken var att Fanny skulle provrida så vi får se om det kan vara något för henne, men en hyrponny tycker jag väl inte är helt optimalt egentligen.. Katla är iallafall bra i storlek och är en mycket snäll liten häst, dessutom galopperar hon hela varv...

Vi har varit hos Alfadís också idag och gjort tappra försök att filma det lilla djuret, flera spekulanter har frågat efter film på henne och det var ju lättare sagt än gjort! Visst är det trevligt med lugna och orädda hästar, men lite nerv hade kanske gjort det lättare att få så där flashiga sekvenser som man vill ha, hon är faktiskt vacker..! Jag har iallafall skickat det bästa av det jag fick ihop, så håll nu alla tummar ni kan för att jag inte skrämt iväg spekulanterna.

Ikväll har Fanny, Helene och jag varit hos Pia där hon och Britta ordnade Vatnaliljamöte med gott fika och trevliga klubbkamrater. Passade på att låna hem en jättetrevlig sadel som skulle säljas och hoppas att den passar Sindris rygg och min bakdel, provridning skall ske imorgon, fortsättning följer alltså..!

Godnatt!

12 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Husspindeln..

Djur finns det ju en hel del på den här gården och här kommer vår senaste bekantskap, en otroligt vacker och färgglad liten gynnare.

Jag upptäckte den i förrgår, på dörrfodret till skafferiet men den har vidgat sina vyer ordentligt, idag huserade den i vardagsrummet, Alla är dock inte lika förtjusta i dylika djur, Pernilla stiftade bekantskap med den igår och hade gärna klappat den med flugsmällan..Usch på sig!

Idag har jag bakat bananchokladmuffins i mina favoritformar av silikon

Därefter en laddning med matbröd, Susannes lingonbröd, riktigt smarrigt med massor av linfrön och annat trevligt, rationellt utbakat i hel långpanna.

I övrigt kan meddelas att tisdagens hopplektion gick fort men bra för Fanny och Elva, tyvärr var mina batterier i kameran urladdade så någon bild blev det inte.

Idag har Ilze och Fanny motionerat Sindri och Bibi, barbacka förstås, och enligt uppgift så har det också gått bra. Alla kom iallafall hem samtidigt, det tycker jag är trevligt..

8 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Lektion på låneponny

Igår var det måndagslektion på Smedstorp igen och eftersom Bibi inte kan ridas med sadel just nu så fick det bli med lånad ponny. Valet föll på Pernillas knabstruppersto Rughavens Gaia som är en liten B-ponny och bara 4 år.

 Hon var väl lite "grönare" än vi hade trott och att ridas i ridhus med andra ponnyer, över ett antal bommar ( markarbete ) blev ganska mycket för den lilla ponnyhjärnan. Hon gjorde så gott hon kunde och Fanny var verkligen jätteduktig! Det blev dock inte en hel lektion utan vi avbröt när vi tyckte det räckte för henne, så fick hon skritta lite på utebanan innan hemfärd.

Duktiga tjejer!!!

Nu ska jag packa pelargoner, äta lunch och sen bege mig till den stora staden och Arbetsförmedlingen, sen blir det hoppträning på Fingerkulla ikväll med Elva, spännande!

5 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Betessläpp

Idag har vi kört iväg Alfadís till ett unghästbete någon mil härifrån där hon får gå tillsammans med andra ungsuddar och äta och leva loppan. En hel del spring i början förstås och en riktigt högbrunstig liten Islandshäst.. aningen fascinerad av liten shetlandsponny..

Inte alla som har ett sommarställe med sjöutsikt..( den lilla remsan tv om buskarna..)

Tyvärr blev det inte någon tävling för Fanny och Bibi idag så vi precis innan lastning upptäckte skavsår efter sadelgjorden på bägge sidor. Vi har ju problem med att sadeln inte ligger still på henne och det är väl troligen anledningen till skaven, så nu blir det barbacka en tid framöver. Förhoppningsvis kan hon låna ponny på måndagslektionen i Smedstorp, det hade vi pratat om redan innan, att hon skulle prova Katla, en hyrponny som rids samtidigt som Bibi annars. På tisdagens hoppträning får det väl bli Elva om inget annat plötsligen dyker upp, föga troligt..

1 Maj 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Dagsrapport

Idag har vi varit i Söderköping hos hästtandläkaren Torbjörn Lundström med Elva som är lite tjafsig i munnen när hon rids. Det var inga större problem i hennes mun så det mesta är nog ofog..Hon är en fantastiskt trevlig häst att ha med sig, lugn och sansad, jätteskönt då vi gjort samma resa med en hel del andra hästar och alla har inte betett sig riktigt lika harmoniskt..  Vädret har också varit ljuvligt idag och i väntan på att Elva skulle vakna upp ur dimman så fikade vi i solgasset utanför kliniken, mycket trevligt, och gott!

Sörli har också varit iväg idag på återbesök på kliniken i Hölö och ska nu vara frisk i sina bakknän. Vi har ju tyckt att han verkar allmänpåverkad och inte riktigt kry så prover togs och de verkar inte visa på något onormalt, mysko..Han är ganska "låg" och deppig verkar det som så kanske är han bara uttråkad och behöver lite mer stimulans. Fanny och Ilze skrittade ut på de två svarta herrarna ikväll så idag har han iallafall gjort något. Sörli tv och Sindri th.

Såsmåningom ska han få åka tillbaka till Ringsö så kanske han lever upp och får en mer meningsfull tillvaro. Passade på att fota min fagra unghäst med ett som vanligt nedslående resultat..jag blir galen!! Hon är vacker i verkligheten men gör sig inte så bra på bild..

Vi funderar vidare angående ponny. Ska vi hoppas på att hitta en prickig perfekt ponny eller ska vi ge Stella en chans till kanske? Hon passar vår plånbok och är en ruskigt fin liten ponny, dessutom passade hon bra i storlek och jag tror att man kan rida in sig på en ny häst, eller..?? Det skadar ju inte att prova iallafall, och man kan ju betäcka den med en Knabstrupper senare om man vill.. kanske ska ringa imorgon ändå..

24 April 2009  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Invigning

Idag har jag invigt mina nya muffinsformar av silikon, färgglada och fina, inköpta på Rusta för en överkomlig summa, 29:-.. Premiärbaket bestod av Chocolat Chip Muffins, en av mina egna favoriter, chocoholic som man är, och resultatet blev så här

Nu återstår ju bara att få ur godsakerna ur formarna, och hoppas att de inte smakar silikon..då blir jag ruskigt besviken.

Jag har planterat en hög med hemkomna sticklingar, ett gäng från odla.nu och en P.x glaucifolium från ERA, blommande och fin och kameran kom fram

I morgon ska Elva till tandläkare Torbjörn i Söderköping och jag åker med förstår, det är ju både intressant och kul. Kanske att det slinker med ett par färgglada silikonformar med innehåll också, det kan ju bli en lång dag och det vore ju synd om vi skulle behöva svälta..!

Det är ev. dags för ett återbesök på kliniken för "vår" konvalescent Sörli också imorgon och det blir spännande att höra hur han svarat på behandlingen. Fortsättning följer..

 

23 April 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Tävlingsbilder

Snälla rara Helene har skickat över några bilder som hon tog i lördags på dressyrdebuten, min kamera hade ju inga fungerande batterier..typiskt mig.. Här är iallafall det lilla debutantekipaget på sin första ( och förhoppningsvis inte sista ) dressyrtävling:

Ikväll är det hoppträning för Linda Hagberg igen och vårt största problem är hur vi ska få sadeln att ligga där den ska, och slippa sadla om flera gånger. Igår blev det två omsadlingar..

I övrigt funderar vi på om det ska provridas tysk ridponny igen, eller om vi ska avvakta, kanske det finns en alldeles underbar prickig liten raring åt oss någonstans därute?! EVA, DU LETAR VÄL???!! Jag letar också, men behöver all hjälp jag kan få, så jag inte missar någon.. Annars får det väl bli en resa till rasens hemland i hopp om att utbudet är något större, men det känns lite omständigt att åka dit, språket och så..

Nehej, nu är det lunchfodring, hundrastning och posthämtning så det blir något gjort idag!

21 April 2009  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Dressyrdebut

Idag har det då skett, Fanny och Bibi har tävlat dressyr! Klubbtävling är bra att börja med, i synnerhet när det blåser friskt, är utomhus och när ponnyn inte tidigare sett skymten av vita dressyrstaket!! Fanny kämpade på och genomrörde sina två ritter med en lite motsträvig och skeptiskt liten häst, bra jobbat tycker jag, man kan inte göra mer än sitt bästa. Den andra klassen när hon red LC:1 gick Bibi iallafall bättre, då hade hon ju redan överlevt en sväng, sen hade man ju hoppats att åtminstone högergaloppen hade suttit lite bättre, men det tar vi nästa gång.

Hemma igen redan kl 12, som sagt, skönt med klubbtävling.. Vi passade på att fota Alfadis idag igen, tänkte annonsera igen i hopp om att öka på ponnyanskaffningsfonden lite..Tyvärr gör sig inte alla hästar så bra på bild..eller så kan alla människor inte fota sina hästar särskilt bra.. Hmm, kan man använda denna..jag tror den blev bäst ändå.

18 April 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Provridning

Idag har Fanny provridit några ponnyer hos en gammal kompis till mig. Jag har sett en annons om ett tyskt ridponnysto till bra pris och som sett trevlig ut som står uppstallad hos kompisen som bor ett par mil härifrån. Jag ringde och tänkte få lite information av henne och hastigt och lustigt så bestämde vi att Fanny kunde provrida redan i eftermiddag. Först ut var då det lilla späda ridponnystoet Stella, otroligt söt liten ponny som var ädel och inte så mycket att sitta på. Riktigt trevliga gångarter och verkade kunna hoppa hus, dock ganska framåt och mycket olik Bibi att rida, så det blev lite klurigt för Fanny. Det är lite ovant med en ponny som riktigt suger i hindren man styr emot, Bibis variant är ju att stanna och sedan kliva/ hoppa stillastående över.. Man kunde kanske hoppas att Fanny vänjer sig när hon ridit in sig på ponnyn, men risken är ju att det känns otäckt och då står vi här med en liten ponny till ingen nytta..hmmm.. Här är hon iallafall:

Ja, jag vet, det är alldeles för lite prickar på henne..! Vi har dock haft lite svårt att hitta några C-ponnyer med rätt färg..jag har letat!  Här är hon igen:

Sedan provreds ett New Foreststo på 6 år, lite rejälare modell än Stella och betydligt lugnare, ganska trög faktiskt. Inte något som tilltalade mig iallafall, och även Fanny tyckte det var i trögaste laget. Annars såg hon väl trevlig ut, men kändes aningen grön, och lite för mycket häst för Fanny, betydligt dyrare också, alltså inget för min plånbok.. Här är hon iallafall:

Slutligen så provades även lilla Ozzy, en pytteliten Connemaravalack på 124 cm, B-ponny alltså och inte alls vad vi söker, men åhh, vad han var gullig!! Dessutom Fannys absoluta favorit av dessa tre och vore det inte för åldersgränsen på B-ponny så hade hon inte behövt en större ponny än honom. Supertrevlig var han iallafall och som "gammal" connemarauppfödare tilltalades jag ju av stammen på honom, e: Holens Ingolf och med Dale Haze som morfar, trevligt!

Jaja, nu vet vi hur de ser ut och ploppar det upp en Knabstrupper i rätt storlek och prisklass så tittar vi gärna på den också, hojta bara till om ni hittar någon!!

Imorgon blir det klubbdressyr på Bibi och jag hoppas att ni håller alla tummar ni kan för att den underbara lilla ponnyn fattar rätt galopp när hon ska, och inte svimmar när hon ser dressyrstaketen..!

Godnatt!

17 April 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Kurs igen

Idag var det kurs igen, den tredje i ordningen för Pia och vid Björklund som de föregående. Efter flera dagar med ljuvligt vårväder så var det idag  grått och ruggigt och jag frös som en hund även när vi kommit hem igen. Apropå hund så var Ella med idag och socialiserades, nyfiken sprang hon runt och kollade stället, och varken morrade eller bar sig åt en enda gång!  Det var Fanny som red Sindri idag med den äran!

Och så Helene på Elva förstås!

I övrigt så bygger Palle vidare på sitt garage, sakta men säkert, och jag hoppas att det är tak på innan vintern kommer..Det verkar ganska hoppfullt faktiskt! Här är byggherren själv som kommit upp sig något i livet, åtminstone för dagen..

Jag hoppas på sol och värme imorgon så jag kan städa ur växthuset och kanske ställa in några stackare som jag inte är så rädd om, och se om de överlever.. Promenad med Sörli står också på schemat, och så vore det ju bra om den lilla prickiga ponnyn fick motion också, dock ej av mig..

Nu ska jag följa Ellas exempel och inta platt sängläge! Godnatt!

 

12 April 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Idag..

..har det väl inte hänt så förskräckligt mycket. Helene och jag har hämtat hösilagebollar i Tystberga, handlat på City gross och ÖB, för att sen åka hem och fika, mycket trevligt! Fanny har haft en skolkamrat hos sig idag, tur det eftersom vi andra var borta mest hela dagen.

Fanny letar C-ponny och kommer med än det ena, än det andra förslaget på annonser som hon tycker jag ska ringa på.. Jag tycker kanske inte att det är någon panik, än kan hon ju rida Bibi, och det absolut roligaste vora ju om vi kunde hitta en trevlig Knabstrupper i rätt höjd. Tyvärr är vi ju inte gjorda av pengar, och Knabstrupper kat C verkar det inte krylla av heller. Väntar på att Alfadis ska fälla av den musblacka färgen och bli vit så jag kan fota och lägga ut nya annonser, kanske någon vill köpa en vacker unghäst..Då skulle den ekonomiska situationen beträffande hästköp bli bättre, dvs om det blir något över efter mitt växthusbygge..och ridbana..Kanske får höja priset på "Alvan" om hon ska bekosta allt detta..! Här är förra årets vita Alfadis:

8 April 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Helgrapport, och måndag..

I lördags var Pia, hennes små tjejer Ellen och Olivia, Fanny och jag vid Ekenäs Trädgård och kikade runt lite. Jag lyckades komma hem helt utan pelargoner, trots att de faktiskt har en hel del namnade sorter. Pia köpte en mycket vacker engelsk pelargon, som jag med mitt teflonminne dessvärre inte kommer ihåg namnet på..Jag däremot kom hem med tre sorters påskliljor som ska ner i rabatten vad det lider. Här är en av dem:

Här är en annan:

Den tredje var lite för överblommad för att vara något att visa här. Efter växtshoppingen så tog vi en fika vid kvarnen som ligger srtax innan Ekenäs, hembakat och fantastiskt gott! Ett besök där kan varmt rekommenderas! Vacker miljö också, precis vid det brusande vattnet. En smärre incident inträffade också..barn och vatten är ju en oslagbar kombination och det dröjde väl inte så där förskräckligt länge förrän en av Pias små tjejer fick känna på vattentemperaturen. Ingen större skada skedd dessbättre, men en ledsen, blöt och kall tjej blev det förstås som fick soltorka medan hon åt sin kanelbulle.

På söndagen, igår alltså, kom min far med diverse sågar och sekatörer och gick lös på våra starkt eftersatta fruktträd och stympade dem hårt. Jag har svårt att förstå att det ska kunna komma blommor och frukt på dem som de ser ut, det finns ju knappt några grenar kvar! Och var ska stackars jag söka skugga i sommar nu när mina lummiga träd är glesa och kala!?? Jag hoppas att de tar fart och blir iallafall lite gröna och att det blir mer frukt än förra året. Här är fadern med sågen i högsta hugg:

Idag var det lektion för Fanny och Bibi igen, markarbete med bommar, och sitsträning. Mycket trav utan stigbyglar, svängar och små språng, verkade jättekul och var nog riktigt jobbigt. De var jätteduktiga och det har hänt så mycket med Bibi även om det är en bit kvar till att kunna rida på riksen, men hon tränar med det som mål iallafall. Snart ska de debutera i LC:1 dressyr och jag ska hålla alla tummar för att den lilla ponnyn fattar rätt galopp, och att piloten kommer ihåg att rida rätt vägar, och noggrannt!

6 April 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Växthus!

Jag har fått ett växthus idag! Fannys pappa ringde och undrade om jag var intresserad av deras växthus, de ska köpa en friggebod och växthuset stod ivägen. Självklart behöver jag ett växthus till, det kan väl aldrig bli för många..jag har ju bara ett sedan förut, och ser man till mängden pelargoner som bor i detta hus så räcker inte ens två små växthus så långt.. Hur som helst så kom då växthuset, lastat på flaket på Daniels ( Fannys pappa ) lastbil, urhäftigt!

Avlastning, var lite nervös här..

Äntligen på marken...

På väg upp till sin nya plats, med ett knippe starka killar!

Lite provisoriskt på plats, nu väntar lite markarbete innan odling kan påbörjas. Lite hyllor kanske..någon skön stol..mmm..

Här ska jag tillbringa många varma sommardagar!

Vi hann naturligtvis med vår kvällspromenad med Sörli också, Fanny i snöret idag, kämpandes med den mycket hungriga hästen..

Imorgon bär det av till Ekenäs trädgård i Vadsbro, Pia med flickorna, jag och kanske Fanny, om hon har lust.

3 April 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Tillfällig gäst

Igår anlände Sörli, en äldre isländsk gentleman som varit på klinik och behandlats i sina bakknän och ska återhämta sig här hos oss, till Alfadis glädje och Sindris förtret. Sörli är egentligen hemmahörande på Ringsö, och ni kan läsa mer om honom på Pias blogg  ( se vänner ). Han ska promeneras två ggr / dag och ha medicin så det är mitt uppdrag, och förhoppningar finnes att vi båda ska vara något slankare efter att uppdraget är slutfört..Han verkar vara en vänlig själ och Fanny ser fram emot sin del i uppdraget, att skritta honom om ett par veckor när det är dags för det.

Igår kväll hopptränade Fanny med Bibi igen, i Fingerkulla för Linda Hagberg, och det gick jättebra. Sadeln åkte visseligen fram så hon fick sadla om en gång, men bortsett från det så..Idag har vi monterat fast en svanskappa och longerat, så det blir nog att rida med det i fortsättningen. Det är jättetrevliga träningar med en kanonbra tränare, men det är på tok för sent på dygnet så vi får se om vi kan fortsätta, igår kom vi in 22.15, stön!

I måndags var det hoppning på Fannys ordinarie ridlektion också, och med tanke på att Bibi skulle hoppa som igår så fick hon låna Elva av Helene. Vi var lite nyfikna på om hon kunde hoppa så Fanny fick bli testpilot, de hoppade 70 cm på slutet! Det var aningen högre tempo än vi är vana att se med Bibi och jag tror de hade lika roligt båda två, det såg ut så iallafall.

1 April 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Trädgårdsmässan

Nu har vi varit där igen, Trädgårdsmässan i Älvsjö, årets höjdpunkt! Tänk att 8 timmar kan gå så fort, och att man verkligen behöver 17 nya pelargonsorter..! Pia, jag och mamma var uppe, mamma passade på och gjorde stan och kom till mässan en stund på eftermiddagen. Pia och jag däremot tror jag hann med hela mässområdet, vissa ställen åtskilliga gånger..Pelargonsällskapets monter är utan tvekan vår mest välbesökta vrå varje år, det plockas ju fram nya sticklingar hela tiden, och ve och fasa om man skulle missa någon godbit! I år låg tyngdpunkten i min kasse på vildpelargoner, endast en liten stjärnpelargon inhandlades, en brokbladig godbit, Brian West. Några doftisar slank med också, här är en av dem, Grace Thomas:

Det var iallafall bra väglag igår och jag är glad att vi slapp åka idag, det blev liksom rejäl vinter igen! Vi har fått 15 cm snö idag, och riktigt busväder så det blev ingen ridning som jag hade tänkt, kanske imorgon..

Vi var på kurs i söndags Helene och jag med våra rara kusar och red för Pia, bilder om någon vill se, finns på www.vatnalilja.se . Nästa kurs är om ett par veckor så innan dess vore det ju bra att rida lite igen..

Ella var hos tant veterinären i onsdags och skrapade tandsten, djupt sovande, och nu ska vi tydligen borsta tänderna på henne också..verkar intressant..återkommer om detta!

Nu ska jag titta vidare på Lets Dance och se om resten av svenska folket tycker som jag.

27 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Tävlingsdag

Idag var det dags igen, klubbtävling på Smedstorp och det gick ju kanon! Felfri på andra försöket i clear round 30 cm med två jättetrevliga rundor av mina favorittjejer! En fin rosett blev resultatet.

Nu är jag så ruskigt trött så det blir inget nattsudd för min del idag, tänk vad lite frisk luft kan göra.. I morgon är det kurs igen och Helene och jag ska lära oss rida..bättre..förhoppningsvis.

21 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Hoppträning

I tisdags var det då hoppträning för Fanny och Bibi, första gången på Fingerkulla med Linda Hagberg. Intressant och nyttigt med ny tränare, lite annat fokus än Fanny är van vid och det kan säkert bli jättebra när de blivit lite mer varma i kläderna. Bibi höll på att svimma vid blotta anblicken av alla hinder och bommar i olika färger, trekombinationer och studs, helt nytt i hennes värld! Hon är inte så modig den lilla damen..De var iallafall jätteduktiga och Fanny var jättetrött när vi kom hem, kl 21.30..Det är väl enda nackdelen som jag ser det, på tok för sent för barn i den åldern, åtminstone mitt.

 

19 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Läggdags..

..är det definitivt nu, och jag är jättetrött, men ville bara berätta att det har gått så himla bra idag på lektionen. Det var markarbete med bommar och det verkar lossna nu äntligen, högergaloppen funkar kanon och vänstern kommer mer och mer. Idag verkade hon inte ens bli särskilt trött! Modet är väl sådär, läskigt med nya saker, bommar från olika håll..många livsfarliga ponnyslukande detaljer..!

Imorgon lär hon ( Bibi ) inte tro att vi är kloka på en fläck, dra iväg henne på träning.. igen.. Hoppning!!!!! Hon kommer väl kräkas på bommar i fortsättningen.. Håll tummarna för att det fortsätter i samma riktning för mina små tjejer!

Godnatt!

16 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Nyköpings bomässa

Vi har varit på mässa idag, Pia, jag och hennes små tjejer, Ellen och Olivia. Pelargonsällskapet var ju där och och sålde sticklingar, och vips så blev det tillökning, 7 st nya..och en massa trevligt pelargonprat också förstås! Några mumsiga provsmakningar av diverse korvar och dylikt, köp av svindyr chokladkaka och en fika hanns också med innan vi var nöjda med dagen, en liten uppvärmning inför Trädgårdsmässan om knappt tre veckor!

Ingen ridning idag, vi orkade inte riktigt med det varken Fanny eller jag. Fanny har varit på Busfabriken, och där blir man visst jättetrött, och jag får väl skylla på mässan jag.. Men vi red igår iallafall, på pigga och glada kusar, hoppade små pinnar i skogen och hade jättekul. I morgon ska vi ge oss ut igen, måste få lite bättre kondis på lilla Bibsan då det är lektion både måndag och tisdag nästa vecka. På måndag blir det markarbete på Smedstorp där hon brukar vara, och på tisdag är det inbokat första hopplektionen på Fingerkulla, spännande!! Det är ju snart klubbhoppning igen och jag tror det är någon som siktar på en felfri clear round igen..!

14 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Blå bak..

..är det inte alla som begåvats med, men jag har en alldeles egen just nu! Då den inte bara är blå utan även öm, så blev det ingen kurs för mig igår, den var inte helt bekväm att sitta på.. Fanny fick bli min stand in och red Sindri med den äran, jag tror jag såg prov på samtliga fem gångarter..

Helene och Elva fick sin första gemensamma lektion i tölt och även Pia red Elva ett tag. Jag är jätteglad över att ha en sådan trevlig och vacker häst i mitt stall, och att hon är skäck gör ju inte saken sämre precis!

Kursen hölls på ett jättemysigt ställe i skogen utanför Nyköping, gulligt stall med varsin box till våra ädla springare. God halm fanns där också till våra glupska hästars stora glädje.. ( hos oss står man på spån ).

Idag är det ju måndag och naturligtvis lektion för Fanny och Bibi på Smedstorp, dressyr var det på programmet och det gick så fantastiskt bra! Lite ovilligt med vänstergaloppen, men hej vad det går i höger varv! Hon galopperar med en helt annan lätthet nu så med lite mer ork och smidighet så kommer nog vänstergaloppen också snart.

9 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Mörbultad!!!

Igår var vi en nätt liten tripp till skåne jag och Pernilla, passade på att göra en avstickare till Tingsryd och shoppa loss på Börjes. En trevlig resa som startades 07.00 och avslutades 00.05.. aningen trött var man, och är man..

I skåne besöktes Adseke Ridcenter ( www.adsekeridcenter.se ) där Pernilla provred en Criollovalack och jag fotade allt vad jag kunde i kylan och snålblåsten.

Sen for vi som sagt till Tingsryd och shoppade, inga problem att göra slut på sina surt förvärvade slantar alls..! Några regntäcken, lite ponnyprylar, staketmaterial osv.  men kul var det!

Mindre roligt var det idag kan man säga. Aningen trött och sliten efter gårdagens strapatser så lyckades jag halka utför trappan idag och slå mig riktigt duktigt! Min vänstersida är mycket mörbultad och riktigt färggrann och det gör något alldeles vansinnigt ont!!! Lite synd om mig faktiskt..!

Ikväll har vi grattat min far som fyller år på måndag och ätit gott och haft det trevligt ( fast det gör ont att sitta.. ) och i morgon ska jag på kurs med Sindri, hur nu det ska gå ( för jag måste väl sitta på honom också..? ).

Nu ska jag försöka sova en stund, på min högersida, suck, den vänstra är mycket bättre att somna på, i vanliga fall alltså..

Wish me luck! Godnatt!

7 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Dagsformen..

..är väl sådär. Jag är ruskigt trött, troligen utan anledning, jag kommer inte på någon iallafall. Ska försöka ta mig ut och rida Sindri, han behöver nog motionera om vi ska på kurs på söndag..

Fanny har haft hemstudiedag idag och hennes klasskompis Frida har sovit över här till Ellas stora förtret. I Ellas värld är det fullt tillräckligt med bara familjen, och Helene förstås, sedan räcker det bra. Hon har dock blivit lite bättre och funkar riktigt bra med några av våra kamrater, och jag tror det skulle gå bra med ännu fler om folk bara nonchalerade henne. Nu ligger hon på min säng och sover..

I morgon flyttar Månsan hemifrån, snyft!  Hon ska bo hos Pia så slipper hon sin antagonist Lissi och får ett lugnt och harmoniskt fortsatt liv. Vi kommer sakna henne enormt då hon är det absolut snällaste och keligaste man kan tänka sig, men vi får väl helt enkelt åka till Oxelösund och gosa.

4 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Alla duktiga tjejer

I lördags var Fanny och Bibi på kurs hos Lotta Hertz på Fingerkulla, första ridpasset var strax efter 9, ingen sovmorgon alltså..! Fannys klasskamrat Rebecca rider hos Lotta och var också med på kursen med Crabat, en 22 -årig gentleman som Bibi fattade tycke för.  Det var så himla roligt att se vilken otrolig förändring det blev, lite korrigering av ryttaren och Bibi galopperade runt i bägge galopperna, och vilken lätthet, och vilken glad unge!! Efter allt tragglande på hennes vanliga måndagslektioner så fick hon äntligen hjälpen hon behövde! Behöver jag nämna att vi planerar att återkomma till Fingerkulla?!

I söndags hade det varit skönt med sovmorgon, vi var ruskigt trötta efter en lördag i kyligt ridhus, men då skulle Fanny med sin pappas kusin Carina och hennes dotter Malin på hundutställning i Katrineholm, jag behövde dock bara skjutsa till Stigtomta.. De har en flock Cavalier King Charles, varav två åkte med till utställningen, och min lyckliga dotter kom hem med en rosett då hon gått med Sara i "barn med hund", tusen tack Carina för bilderna! Vi får väl se om detta gett dottern blodad tand, isåfall ligger väl Ella i riskzonen..

Hmm, några bilder fick jag inte in idag, märkligt..

3 Mars 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
God natt!

Borde man säga nu istället för att börja skriva..eller.?

Idag har jag äntligen fått iväg ett mail till Snevides nya ägare med de uppgifter jag har om hennes tidigare avkommor och deras meriter. Jag är ganska säker på att hon är berättigad till A-bokstav om hon visas för stamboksföring, det är även Bibi, men hon ska bara höjas från sitt AB och behöver inte visas vad jag vet. Jag har rotat fram en massa bilder från diverse danmarksresor och fotat av ( man har ju ingen scanner..) , lite nostalgiskt att se alla små fina Knabstruppare igen. Blir lite sugen..kanske att Bibi betäcks igen i sommar, dessutom så blir det ju en liten Videbebis om allt går som det ska, vi börjar längta, Helene och jag! Jag drömmer om en leopard som är så där vackert vit med stoora prickar..

Nu har Fanny äntligen kommit i säng efter att ha hälsat på sin pappa och sina småsyskon. Imorgon ska hon på kurs med Bibi och är nog en aning nervös inför detta men jag håller tummarna och tror att de får jätteroligt. Nästa helg är det min tur..

Snevide och Rebäkka nyss hemkomna från Danmark

27 Februari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Mitt vita vinterland..

Nu har det snöat igen, drygt en dm tror jag det blev och jag kan inte låta bli att tycka om det ändå..Ja, jag vet att snön borde kommit tidigare, men det blir ju sååå vackert, och jag blir så lycklig. Men visst, jag längtar också efter våren, och barmark, och hästhår överallt..

Jag lyckades iallafall ha med mig kameran ut idag när Lissi och Ella for runt i snön, kissen något mer lekfull än hunden..

Fanny har åkt miniskidor och byggt en snölykta, jag har mest fotat, ni får kika i fotoalbumet för här fick jag inte in fler bilder idag, vet inte varför.

Ella och Palle gör också vissa framsteg och börjar närma sig varandra, vet inte om det är mutor eller vad som har gjort det, men det har inte så stor betydelse.

Nu är det nog nattinatti!

 

22 Februari 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
IS!!!

Skridskor tror jag skulle vara det lämpligaste att ha på fötterna nu, iallafall på vår gårdsplan, alternativt broddar som kusarna, men  det är knappt att de tar ens, isen är stenhård!

Idag har vi haft lite sovmorgon, skönt. Fanny börjar kl 9 på måndagar och idag var busskortet slut så det passade bra med skjuts. Jag passade dessutom på att handla, det är ganska lugnt på affären vid den tiden, skönt.

Senare idag är det ridning och det blir Bibi som får den stora glädjen att åka iväg och motionera, om vi kommer av gårdsplanen vill säga..Tänk att man alltid måste bosätta sig i anslutning till en brant, och givetvis, svängd backe! Ingen chans att ta fart här inte.

Nu har jag precis pratat med en Alfadisspekulant, mycket trevlig kvinna, så nu håller vi tummarna för att hon tycker att vår lilla "Alva" är lika fin som vi tycker att hon är.

9 Februari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Månkarbo tur och retur

Nu har Elva kommit hem och flocken består plötsligt av fyra hästar och är tämligen färgrik, en svart, en svartskäck, en bruntigrerad och så en musblackskimmel, kul. Insläppet var oerhört odramatiskt, skönt med äldre och förståndiga djur, Elva gick runt och kikade i hagen med Alfadis i svansen, Bibi tittade lite avvaktande och Sindri stod kvar hos oss, det var ju lunchdags..  Kul att se att Alfadis blev så otroligt förtjust.

Resan gick jättebra, men visst är det lite drygt att åka, det är ju en bra bit ovanför huvudstaden, inte helt lätt att hitta ett matställe på hemvägen heller, blev ett hamburgerhak till slut.

Här är Elva i Månkarbo, provridning med Fanny.

30 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Turné i Finspång..

Igår var jag på resande fot som sällskapsdam till kamrat Pernilla som skulle röntga knäet, i Finspång av alla ställen! Nåja, efter lite sightseeing i den östgötska myllan ( läs felkörning..) så anlände vi strax före kl 13. Litet mysigt väntrum för sällskapsdam, med travar av Icakuriren att plöja så sämre kan man ha det. Därefter seglade vi in på ett litet fik, en underbar gammal timmerstuga som hette Klippestorpsgården och såg ut så här

Det var väl aningen gråare väder och något mindre blommor i rabatten igår, men stugan var trevlig. Många fina grythyttanstolar fanns där också, skulle stå bra hemma i min trädgård också..

Det gror i min pelargonlåda och av 14 vildarter har 7 kommit upp hittills och jag väntar ivrigt på att resten också ska komma på bättre tankar än att ligga i jorden och kura.

Jag har spanat in en massa nya godbitar ( pelargoner..) på en engelsk sida som jag bara måste ha!!! Sambeställning med likasinnade kamrater kanske..?? På lördag ska jag till Rockdala utanför Norrköping och insupa pelargondoft och intryck, och hämta några beställda raringar förstås.

Imorgon, om vädrets makter är med oss, ska Helene och jag hämta hennes nya häst, Elva. Äntligen kan man väl säga, det är några veckor sedan vi var där och tittade. Blir intressant att se vad som händer här hemma i flocken när hon anländer.

Nu ska jag och kinesen ut på promenad, det behöver vi nog båda två..

29 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Rapport

Nu har jag ju inte skrivit på länge, men det betyder inte att vi snöat inne eller dött av tristess, troligen har jag bara drabbats av latmasken..

I måndags red Fanny Sindri på lektion och jag har väl aldrig sett honom så grinig och tvär! Det var markarbete med bommar, och det var inget som herrn tyckte sig behöva träna på, dessutom var det inte av intresse att åka hem heller..På måndag är det hoppning och då blir det INTE Sindri som åker, vi skonar honom från det.. och Fanny..  Bibi dammades av och skrittades en sväng i förrigår, i skogen är det faktiskt ok, annars är det vansinigt halt på grusvägarna. Det är inte helt lätt att hålla igång på vintern, vi har ju inget upplyst trevligt ridhus på gården inte heller en ridbana att harva på, bara mörk skog och isiga vägar men det blir väl snart bättre. Visst märks det väl lite på kvällarna att det är ljust längre!? Vi kom tillbaka vid 16.20 i torsdags, och det var inga problem att se var man gick då, så det är nästan onödigt att köpa pannlampa, eller..? Bibi fick följa med till ridhuset och löshoppa igår, skönt att kunna galoppera på utan risk för halka, duktig som vanligt.

Elva är nu besiktigad ua så Helene kan snart hämta sin häst, troligen på fredag, om vädret tillåter, jättekul!

Jag har sått en hög med vildpelargoner idag, la fröna i vatten för några dagar sedan, såg ut så här

Idag kom de dock i jord och förhoppningsvis är de snart uppe och visar sig, en del kan ta tid på sig men hoppas kan man alltid. Nu börjar pelargonsuget komma igång på allvar, och det är bara drygt två månader kvar till mässan, årets höjdpunkt!

25 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Snöyra

Utanför mitt fönster yr snön nu och det brukar jag tycka är trevligt, men idag är det ju måndag och då ska vi iväg med Sindri till ridhuset och då vill jag inte ha sådant här väder! Måndagar vill jag ha barmark utan inslag av halka, inte snö..däremellan går det bra däremot, med snö alltså.
I februari ska Fanny på kurs för med Sindri, en heldag med två ridpass, teori och lunch, det är inte utan att man blir lite avundsjuk..jag kanske skulle passa på att åka själv någongång, det är ju ändå jag som betalar..
Jag har annonserat Alfadis igen, tanken på ett växthus lockar mer än att hålla en unghäst i flera år till, innan den är användbar. Jag har sett massor av trevliga växthus med trästomme, problemet är bara att jag inte sett något i rätt storlek för rätt pengar..
Hittade en bild där någon händig person byggt sitt eget växthus, mmm, vill också ha!!! Skönt att se att det uppenbarligen snöat även på andra platser i detta land..
19 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Valpar

Nu har vi fått hem Ella igen och givetvis gosat och fotat alla bebisarna, Ellas tre små och Enjas lite större, jag tror de var tre de också..Kolla i mitt fotoalbum, kanske finns någon som är sugen på en ny liten familjemedlem??? Helt underbara var de iallafall, såklart!
Passade på att hälsa på Maries 4 åriga islandshingst som hon hade hemma, musblack, mmm. Försökte förstås sälja Alfadis också, eftersom jag vet att Marie är sugen på henne, men då dyker ett bytesförslag upp igen, 15 årigt rödblackt sto..men jag ska ju inte ha fler hästar, jag vill ju ha ett växthus! Hmmm.
Idag har jag ridit, riktigt kyligt, glömde långkallingarna...Men kul ändå, pigg och glad gammal kuse, provred ny ( gammal ) sadel och tog några uppiggande galopper, där det inte var för halt och hårt.
Annars väntar vi fortfarande med spänning på besked från Thilde om Elva ( Helenes nya häst ) och att hon går igenom besiktningen, hade en liten förhoppning om att kunna hämta henne imorgon, men så blir det nog inte så vi får hitta på något annat istället.
På bilden är en av Ellas valpar, en hane, till salu...
15 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Besöksrekord!

Igårkväll när jag kikade in här så hade jag exakt 2000 besökare här, och idag stod det plötsligt 2071, redan i morse..65 stycken besök idag.. Var kommer alla ifrån?? Något fel på räkneverket, eller hur har alla hittat hit, just idag??
Ja,ja, det är ju trevligt med besök, synd bara att jag inte skrivit så flitigt senaste dagarna.
Min käre sambo fyllde år igår, så här har det varit folk både i lördags och i söndags och fikat, puh. Fasar lite för nästa års födelsedag då det fylls 40, men framfört mitt önskemål om att han ska bygga klart garaget tills dess så vi slipper ha festen inomhus..120 kvm ska väl räcka för en 40-årsfest?!! Än så länge är bygget ganska luftigt..under bar himmel kan man säga.
Fanny har varit flitig och ridit Sindri och motionerat mig under veckan som gick och idag ska vi till Smedstorp och titta när hon rider, Sindri får åka med idag också.
Förhoppningsvis ska väl Helene hämta Elva denna veckan också, så kanske det blir hon som åker med nästa gång till ridhuset.
Jag har tagit bort annonserna på Alfadis men velar och brubblar mig halvt fördärvad om hur jag ska göra. Hon är en underbar liten tjej som jag är väldigt förtjust i, men givetvis ett oskrivet kort, man har ju ingen anig om ifall hon passar oss ridmässigt..och tanken på vilket växthus jag kunde få för de pengarna..och vilka pelargoner som kunde bo därinne..grubbel, grubbel..
Apropå pelargoner så skulle jag nog ta och masa mig ner ett par våningar och fortsätta min inventering, pust, lite nyrotade sticklingar som vill ner i jorden finns också, bara att lyfta på baken och sätta igång!
12 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Dags att blogga..

Jag ser ju att ni är inne och läser här, eller försöker iallafall, jag är ju inte alltid så flitig med skrivandet..
Gårdagen var ju inte fullt så kall så jag och Helene gav oss faktiskt ut på en entimmes promenad. Med oss, på släp, var Bibi som ju inte rids särskilt flitigt just nu och behöver lite variation. Det är verkligen trist att hon inte blev den där trygga och välridna läromästaren som vi så väl skulle behöva, nu är hon snart urvuxen också. Men ridning ska ju vara kul, och det är en otrolig skillnad på när Fanny rider Sindri, barbacka och i full rulle, skrattandes och när hon sitter på Bibi, spänd och orolig att nåot ska hända. Det är väl helt enkelt så att det finns för mycket i bagaget och oron att det ska hända något igen finns där hela tiden. Snart kommer väl Elva hem också och där har hon en jättebra och välutbildad häst att rida lektion på, Bibi får väl vara vårt sällskapsdjur..Har ju en betäckning till godo också så vi får väl se hur det blir framöver..
Igår kväll var vi hos mamma och åt, gott som vanligt, även om hon hade svårigheter att hitta på något som passade för mig också, dvs utan kolhydrater, hmm, jag ställer visst till det..Gott var det iallafall med fläskfile med kantarellsås och hallon och grädde till efterrätt ( till mig, de andra åt ananaspaj ).
Idag har skolan börjat igen och vi har har fått gå upp något tidigare än vi gjort på istort sett hela lovet, kanske läge att komma i säng tidigare på kvällarna också..Men det ger sig nog, man brukar inte vara så stursk framåt kvällskvisten när man gått upp vid halv sju..
Nu ska jag snart peta i mig lite lunch och fara till stan, det är utvecklingssamtal på skolan och vi har visst första tiden, måste åka om en timme, ojoj..! Bild på Kunskapsskolan i Nyköping, Fannys skola.
7 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Köldrekord

Nu har man väl fått så man tiger, temperaturmässigt iallafall! Här har vi haft -15 idag och vi har inte varit ute mer än nöden kräver. Mat och vatten till hästarna, sedan in igen. Mesta tiden har fördrivits i soffan tittandes på favoriten Barnaby i Morden i Midsomer, och man kan ha det sämre!
Kanske det kan bli något mer gjort imorgon, en liten ridtur kanske, om jag nu har tillgång till min häst..? Annars blir det nog en fortsättning på pelargoninventeringen som påbörjades idag, det är lite svårt eftersom källaren är ganska full av dem och inte helt lätt att ta sig fram i.
En bild på lilla Alfadis en kall vinterdag för ett par år sedan.
4 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Vinterritt

Äntligen snö!!!! Jag är ju en stor snöälskare och trivs utmärkt just nu, iallafall så länge jag slipper ut och åka på vägarna. Alla i hushållet är däremot inte lika entusiastiska över nederbörden..Palle som bygger garage och inte har fått på tak ännu är inte så nöjd..
Fanny passade på att ta en liten runda i snön med Sindri och töltade och galopperade så snön yrde, jag var med som fotfolk och hade kameran med för en gångs skull! Bilderna finns i fotoalbumet.
Ikväll har vi varit hos pappa och hans sambo Inger och ätit 3-rätters, ljuvligt gott och mycket trevligt som vanligt. Jag tror de börjar vekna lite på kattfronten, så kanske kan de tänka sig en liten Månsa så småningom, bara nu jag klarar av separationen..
Nu har vi nyss kommit hem och jag är rysligt trött, hmm, sova bättre på nätterna kanske vore bra, om man kunde alltså..!
Nu ska jag nog gå ner och bänka mig i soffan, funderar på att sova lite till Wallander, godnatt!
3 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Provridning

Idag har vi varit i Månkarbo hos Thilde Höök och tittat på häst åt Helene. Först ut var skäckstoet Elva från Karlstorp, stor och rejäl 4-gångare som var mycket välriden och trevlig, tyckte även Helene som sken som en sol! Hon var nog allt som Helene önskat sig med rena gångarter och rund och bärig galopp, så det blev ingen mer provridning..Fanny red också då tanken är att Helenes häst ska fungera för oss också att rida, och även hon trivdes bra däruppe, trots storleken på häst. Så nu när detta skrivs så är nog handpenningen betald och Elva ska bara besiktigas innan hon flyttar hit och jag får njuta av ett skäcksto i hagen! Som lite kuriosa kan nämnas att jag var och tittade på Elva som 3-åring då hon var till salu hos uppfödarna, bekanta till oss. Världen är inte så stor!
Fanny tyckte att vi skulle köpa en Islandshäst åt henne också, tror dock att det blir svårt att hitta en i hennes prisklass.. Hennes lösning på det problemet var att jag kan sälja Alfadis och köpa en år henne istället, hmm. Å andra sidan så ska hästarna hållas igång också, och det är inte det lättaste den här årstiden när det är kallt, mörkt och fruset ute och en del går i skolan den ljusa delen av dagen.. Jag tror att det kan räcka med två ridbara isdjur här, men jag blir gärna överbevisad!
2 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Dagsrapport

Ja, nu har vi väl iallafall fått vinterkyla!! -9 grader stod termometern på när vi kom hem nu ikväll efter att vi fikat hos kamraterna i Bergshammar och beundrat deras lilla nyfödda Ebba, med betoning på lilla!! 2800 g vägde hon ungefär nu. Urgullig!

Idag har vi inte gjort så mycket, Ilze har varit här och tjejerna skulle rida Sindri, och det gjorde de ju, fast bara ut till vägen, var sin gång, 200 m..Det var visst för kallt! Helene och jag promenerade med Bibi med tanke på gårdagens arbetspass, lite risk för träningsvärk hos den lilla ponnyn som inte motionerats på länge.
Tömkörningen igår var fantastiskt rolig och lärorik, kul att se Maggan tömköra och att se Bibi arbeta i form, kul också att försöka själv, fast svårt, hoppas det kan bli några fler pass framöver.
I morgon ska vi åka och titta på hästar, Helene letar ju ny häst och vi ska till Månkarbo och provrida hos Thilde på Frostimport ( www.frostimport.com ), kanske finns drömhästen där, Helenes alltså, jag har redan hittat min!
1 Januari 2009  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Glömde..

Jag skulle ju ha haft med ett foto på min lilla häst också, Alfadis, snart 3 år, och ev. till salu..
31 December 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Nu är det väl dags..

Hoppsan, nu har det visst gått en vecka igen sedan jag skrev något. Stackars mig som har ett så händelselöst liv så att det inte finns något att skriva om..!
Julen är ju förbi och jag har gjort betydligt fler avsteg från min kost än jag hade tänkt..märklig dragningskraft från Aladdinasken, och egentligen var de riktigt sliskiga, men skam den som ger sig, ner gick de till slut!
Nu börjar väl allt återgå till det normala igen, ganska skönt faktiskt.
Jag velar fortfarande fram och tillbaka över hur jag ska göra med Alfadis. Vi fotade henne i förrigår och jag tycker ju att hon är såå fin..
Imorgon ska jag på tömkörningskurs med Bibi.
30 December 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Boknördstestet


30 December 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Julstöksrapport

Dan före dan före dopparedan, ja idag alltså, har förflutit bra, och jag tror att vi ligger ovanligt bra till angående julförberedelser. Det känns bra iallafall och det är väl huvudsaken, inte särskilt stressigt faktiskt, och det är såå skönt!!
Vi har lite städning kvar, vi ska släpa in granen och hänga på en och annan pryl, göra lite knäck, slå in en hög med klappar och griljera skinkan. Förmodligen har jag glömt massor som kommer dyka upp imorgon, men jag hoppas ändå på en lugn kväll.
Idag har vi handlat de sista julklapparna, och det var vi inte ensamma om att göra i stan kan man säga!!
Vi har börjat med julgodiset! Igår blev det Leilas "Rocky Road", mycket mumsigt och mitt planerade avsteg i jul ang. min kolhydratreducerade kost, och idag gjordes chilitryffel som hamnade i ett paket tillsammans med Rocky road, och blev en julklapp.
Hästarna har nog någon slags vintervila just nu, bortprioriterade i julstöket och inte världens mest välborstade för tillfället..Imorgon skall det hämtas en halmbal till hagen så de har något att göra, spån ska också sökas ifall de skulle vilja gå in och göra sina behov, för det verkar vara därför man går in..En liten ridtur i mellandagarna står på min önskelista!
Hittade en bild på Leilas Rocky Road, mina ser nästan likadana ut..
22 December 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Vi stökar vidare

Idag har det bakats pepparkakor här i skogen, ja, vi har ju varit inne förstås, men vi bor ju i skogen..Jag måste erkänna att Fannys blev något tunnare och sprödare än mina, undrar om det var mer jäsmedel i mina degkluttar? Det kan väl inte varit så att jag slarvat med utkavlingen..?? Nåja, vi brände iallafall bara 4 st, och detta trots att dottern satt framför ugnen och övervakade, tyvärr var nog inte tankarna på samma ställe som kroppen..
Lussebullarna bakades igår och nu är det bara det roliga kvar, julgodiset!! Och så städningen förstås, men det går nog inte under begreppet roligt i det här huset. Vi har faktiskt börjat städa, Fanny i sitt rum idag och även i köket, jag har mest torkat flugskit. Kan inga flugor göra sina behov utomhus?? Ett alternativ vore ju förstås att inte ha några sådana djur inomhus, vore trevligt att slippa faktiskt! Jag ska nog försöka hindra dem redan i dörren nästa sommar, på något vis måste det gå.
I morgon blir det en julklappshandlartripp till Norrköping med kamraterna från Bergshammar, förhoppningsvis blir vi klara med inköpen då.
Jag drömmer varje år om att vi ska vara klara med julstöket i god tid dagen före julaftonen och sitta i soffan och mysa med nygriljerad skinka och uppesittarkväll på tv, julgranen är klädd och lyser så fint och alla är lugna och harmoniska. Men..av någon anledning så städas det fortfarande hysteriskt in i det sista, pyntas i förbifarten, kokas knäck och diskas, och vi stupar i säng framåt småtimmarna, inte så harmoniskt.. Hmm, beror det på dålig planering eller är det kanske bara vårat sätt att hålla på traditionen, vi har ju alltid gjort så här!?
Nej, iår ska det bli ändring!
Nu kallar Månsan på mig, det är dags att inta sängläge, godnatt!

Glömde fota min bagare och hennes kakor, men här kommer några glada gubbar.
19 December 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Julstök, eller hysteri...

Idag skulle jag bara in en sväng till staden och handla julmaten, i god tid för en gångs skull, det är ju över en vecka kvar! Det blev många affärer, tunga kassar och lätt plånbok..Det var Blomsterlandet, Rusta, Jysk, Willys, Coop, City Gross, och så Indiska, där jag ´"råkade" unna mig en tvåvånings godisskål/ kakfat som jag gått och sneglat på ett tag, den blir utmärkt till allt julgodis som planeras.
Väl hemma igen så väntade korvstoppning ihop med min käre far, en årlig tradition, i år utan korngryn då jag undviker kolhydrater och som de andra också får göra när de äter korven i år, riktigt omtänksamt av mig! Där håller nog inte familjen med riktigt, jag tror de tycker att de plågas av att behöva äta min "konstiga" mat, men de är bara inte tillräckligt hjärntvättade än..
I morgon ska vi runt och lämna jultidningar och kanske hinna stöka lite hemma också, det finns visst en del kvar att göra, märkligt..!
Här är förra årets korvar på torkning ovanför vedpannan.
16 December 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Alldeles för trött..

för att sitta här och blogga, borde givetvis inta horisontellt läge istället.. Idag har jag nog inte gjort så mycket som jag borde, fick visseligen besök på kvällskvisten och då är det ju trevligare att umgås än att städa..
Igår var vi på Ikea, Hööks och några andra affärer i Ikanohuset och några julklappar inhandlades faktiskt, har brorsbarnen kvar att handla åt, och så min far förstås, som vill ha många paket, det säger han varje år. Kommer bara ihåg att han önskar sig HH-sockor, han kanske vill ha många, och inslagna en och en..
Snö har vi, lite iallafall, så nu fattas bara minusgraderna så att snön ligger kvar och gärna blir lite mer, typ drivor! Så var det när jag var liten..Mmm, härliga tider!!

Nä, nu tror jag att John Blund kallar, godnatt!
13 December 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Ellabebisar!

Nu har vi äntligen varit och hälsat på Ella och kikat på hennes små telningar, tre små korvar och en öm och lite vaksam moder. Jag blev iallafall igenkänd och fick krama henne en stund innan hon ville återgå till de små liven. Tyvärr var inte Marie hemma så vi missade den trevliga pratstunden som vi brukar ha men hoppas på bättre tur nästa gång, vi blev ju klara på kliniken så fort idag och var betydligt tidigare än förra gången..
Usch för regn!! Ingen ridning idag heller, svårt att hålla igång både ponny och isdjur när det är mörkt och blött hela tiden, men imorgon då måste vi nog, om det ska hoppas på måndag..
5 December 2008  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Mörkt och grått

Jag vill ha snö!! Det är så fruktansvärt mörkt nu, skönt att det är advent iallafall så det lyser upp lite i fönstren, men lite vitt på marken skulle inte vara fel heller. Vi var på julskyltningen i söndags och det hade varit lite mer julkänsla om det knarrat under fötterna, men vi frös ju inte, och det är ju också skönt.
Fanny hade Sindri med sig i måndags på lektionen och som öm moder så är det skönt med en häst som håller sig i skinnet även när han är orastad. Markarbete var det, med bommar som han tog sig över på lite olika sätt, ibland riktigt smidigt, ibland mindre smidigt..Trött blev han, och svettig, han har päls som en isbjörn!
Nästa måndag är det avslutning och hoppning, då vill hon inte rida Sindri, tycker han är klumpig, jag tycker han är underbar! Lite oförsiktig ibland kanske.. Nu är alltså Bibi på tapeten igen, lite obstinat när hon inte gått på ett tag men med ridning hela denna vecka så kanske hon kommer på bättre tankar. Vi har varit ute i går och idag och det har gått bra, lite tjurskallig men har fogat sig och gjort det hon ska till slut. Vi får se om det blir något rikschampionat i sommar, det är långt dit..
Dåligt med snö på bilden men ett rart ekipage.
3 December 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Påfyllning..

I hagen alltså! Vi hämtade ju Alfadis idag och allt gick över förväntan med lastning, och att kastas in hos kusarna hemma. Hon stod och funderade en stund på transportluckan men mutades in med mathink, stod snällt hela vägen hem. Lite spring blev det när hon släpptes in, tom Sindri brallade och for, gamla gubben! Nu vid kvällsfodringen visade dock Bibi sitt lite tråkiga sätt och jagade bort henne bara jag visade mig. Tänk att det alltid är den lilla ponnyn som utmärker sig och håller på och jäklas, inte min gamla raring, han motade undan Bibi i början, men vid maten har han nog inte tid..Hoppas Bibi taggar ner och lämnar henne ifred och att det är tre hästar i hagen i morgon bitti..! Det är lugnast med islandshästar, det går inte att komma ifrån.

Skyltsöndag imorgon och första advent, mysigt, om bara snön kunde fått vara kvar också, nu regnar det rejält istället, blä!
29 November 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Tomt i hagen..

Idag har Helenes häst Isey åkt till nya ägare, dvs. om hon sköter sig och att hon håller sams med den andra Islandshästen som redan bor på gården så ska hon stanna där. Vi körde dit henne och hon verkade lycklig över att få större hage och dessutom gräsbevuxen..vilket himmelrike!!
Här hemma märks det att en häst har åkt, Sindri hojtade och skrek när vi kom tillbaka och det syntes tydligt att han och Bibi saknar sin kamrat. Hemskt egentligen hur vi styr och ställer, skjutsar runt och tussar ihop dem som vi tycker. Nåja, imorgon får de annat att tänka på då vi ska hämta hem Alfadis, så får vi se vad de tycker om det.. Misstänker att lastningen kanske inte är lika problemfri som den var idag..hon gick visseligen in snällt när hon åkte hemifrån som föl, men det är ju två år sedan och hon är både större och starkare nu..
Nej nu ska jag sova så jag orkar med en eventuellt obstinat tvååring imorgon, godnatt!
28 November 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Vinter och valpar

Oj, vad snö det har kommit, och kommer fortfarande tror jag, åtminstone för en timme sedan då jag kvällsfodrade! Jag är ju rätt nöjd just nu, rena hästar i hårda hagar är ett nöje när man vet hur det kan vara i leran, men säg den lycka som varar, det väntas visst plusgrader till helgen..
Jag trotsade snöovädret med kameran i högsta hugg så några nya bilder finns i mina album, vårat hus i skogen, snöiga kusar och några nya pelargonbilder ( tagna inomhus..) .
Lilla gulliga Ella har fått valpar nu, Marie ringde igår morse och då var allt färdigt, typiskt!! Jag som hade velat vara med ifall det nu ska bli någon kull här hemma någongång, men jag får väl lita på att Ella klarar även det utan bekymmer. Allt har gått bra iallafall, och det är ju huvudsaken! Tre små knattar blev det ( om inte någon tillkommit efter vårt samtal..) och om jag minns rätt så är det en naken tik, en naken hane och en puffhane, jag ska försöka ta mig dit och titta på underverken snart.
Ingen ridning idag för ponnyekipaget då det blivit lite dåligt med motionen senaste veckan, inte helt lätt att hinna med efter skolan, i mörkret. Jag gråter inte heller över att slippa köra i detta väglaget..

Nu väntar sängen och Månsan, godnatt!
24 November 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Snöväder

Det är alldeles vitt på marken och jag kan inte låta bli att tycka det är lite trevligt iallafall..Stora härliga flingor kom det när jag var ute och fodrade eftermiddagshöet förut och Lissi for som en galen i snön, jag är tydligen inte ensam om att gilla läget. Jag är dock lite orolig att Marie ska ringa och att det är dags för valpning eftersom jag har aningen taskiga sommardäck fortfarande på bilen, inte lämpligt i detta väglag! Tyvärr tror jag att snöandet övergått i mer regnblandat nu, trist..
Idag har jag börjat röja i källaren bland pelargonerna och hoppas på att få plats med alla där i vinter, troligen ett hopplöst fall om man tänker efter, så jag väljer att inte göra det, tänka alltså..! Jag tror att antalet kan ha ökat något sedan förra vintern, ska räkna in dem och återkommer med resultatet! Lovar att fota också när jag är klar, nu vill jag inte visa förödelsen!
Pia och jag tog en lite försenad födelsedagsfika igår kväll, mycket trevligt, som alltid! Fick en P.crispum variegated av henne och hoppas kunna hålla liv i den lite längre än jag gjorde i den förra..
Bilden är på en av mina favoriter, en miniatyrhängpelargon som heter Icing Sugar.
19 November 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Tomt här hemma..

Igår var ju jag och Pernilla på Hästkliniken med hennes Appaloosasto Sassy för en utredning angående hennes muskelförtvining bak. Ett snabbt besök trodde vi som dock visade sig ta hela dagen med fokus på frambenshälta, bedövning av leder och sedan behandling. kallt, blåsigt och regnigt, mysigt värre! I en hage bredvid gick dock en gammal bekantskap till mig, en Knabstrupperponny vid namn Felix, även kallad Pricken, som jag red när han var 4 år och ägdes av Ängvaktarns stuteri i Björkvik. Det är väl praktiskt med prickiga ponnyer så man kan känna igen dem efter 15 år?! Samma kväll såg jag honom dessutom på annons, lustigt..

När vi ändå var i trakten så passade vi ju på att lämna Ella hos sin förra ägare där hon ska vara tills valparna klarar sig utan sin mamma, och det var som vanligt väldigt trevligt att träffa Marie och hennes hundar. Ella kröp in i bokhyllan och morrade åt alla som stack fram sina nosar. Det är otroligt tomt här hemma, jag trodde inte att jag skulle tycka det var så farligt men hon fattas mig!! Marie har dock lovat att ringa när det är förlossningsdags så att jag kan få vara med, så det dröjer inte så länge tills jag får träffa henne igen. Jag tror ändå att det är rätt beslut att låta henne föda hemma hos Marie som har vana av valpningar, och här har det varit allt annat än lugnt idag pga födelsedag, och det var nog skönt för Ella att slippa.

I morgon hoppas jag på en lagom slapp dag då det inte blir någon tävling för Fanny och Bibi då dagens ridtur slutade med en avfallning. Ingen fysisk skada på ryttaren men förtroendet fick sig nog en liten känga igen, dessutom har inte den lilla ponnyn motionerats tillräckligt mycket för att tävlas. Förhoppningsvis kopplas sambandet med orastad ponny och avfallning så att detta kan undvikas på sikt.

Nu ska jag fortsätta att ta det lugnt idag och njuta av att bestämma allt här hemma, jag menar det är ju ändå min födelsedag!!
15 November 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Vart blev den av, dagen?

Usch, vad dagarna går fort, iallafall en del av dem. Idag har jag bara farit runt känns det som, in till relativt nyöppnade City gross och handla, tillsammans med Lotta som jag ändå skulle ha träffat idag, hemma var det tänkt, men borta blev det. Jag tycker ändå att det är en rätt trevlig affär måste jag säga! Blev ikappkörd av min far och pratade lite med honom och Inger innan jag begav mig till Gumsbacken och visade modern vilket koppel jag önskar mig när jag fyller, praktiskt!
Hemma lagom för att hämta Fanny vid bussen och hann prata några ord med Helene innan hon for hem. Ikväll har jag bakat bullar inför kommande födelsedag så nu är det bara resten kvar..städning, tårtor och kanske köra ett antal maskiner med tvätt också..tänk att jag aldrig kan göra saker i god tid!
Imorgon blir det en färd till hästklinik i Norrköpingstrakten med Pernilla och hennes häst Sassy, vars problem ni kunnat läsa om i hennes blogg, se mina vänner. Då kliniken ligger granne med Ellas förra ägare så passar vi på att lämna liten havande hund på samma gång. Jag har själv valt att inte ha valpningen här hemma, men visst kommer det bli tomt! Vi lär bli ett välkänt ekipage på färjan, Fanny och jag vad det lider, måste ju hälsa på henne så hon kommer ihåg oss!
Nu behöver vi nog lägga oss, Ella och jag, om vi ska orka upp imorgon, det är ju barnkalas på g också, inte här men väl hos min bror, så morgondagen går nog också utan att man förstod vart den tog vägen..
Godnatt!
13 November 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Nybadad kines

Idag är det bara en dryg vecka kvar tills Ella ska nedkomma med små nakenfisbarn och hon har badat idag så hon ska vara lite fräsch iallafall. For som en raket till Fannys säng och torkade sig med stor iver och bäddade till den lite så den blev som hon ville. Jag försökte fota och ni ser ju hur bra det blev, men kanske att man kan ana hur stor hennes mage är nu.
I min grubblande hästföljetong känns det i dagsläget som att jag ska ta hem Alfadis, kanske redan i månadsskiftet, och banta henne lite samt lära känna henne, så jag vet vad jag har. Hon har ju inte varit hemma på nästan två år, så det blir till att bekanta sig med varandra på nytt. Jag är ju inte jätteförtjust i att hantera unghästar, men hon kan ju vara lugn och sansad..Jag ber att få återkomma i ämnet..!
Helene och jag har ridit idag, Sindri var pigg och alert som vanligt men ramlade ihop i en hög på stigen, jag har ingen aning om hur det gick till! Det kändes som om han trampade ner i en grop eller något, han bara föll och låg och sprattlade innan han kom upp, lite läskigt faktiskt. Han verkade dock helt oberörd när han lyckats tråckla sig upp igen så ingen skada var skedd, men vi får kolla upp stigen nästa gång vi passerar.
Titta och njut av min vackra Kinesiska nakenhund som lever apa i Fannys säng!
12 November 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Duktiga små tjejer

Lektion igår igen för Fanny och Bibi, markarbete med bommar och små kryss och det gick så bra!! Helene och jag har tömkört den lilla fyrbenta damen ett par gånger denna sedan förra lektionen och Fanny har ridit däremellan och jag tror bestämt att det gett resultat. Bibi fattade vänster galopp utan problem och flera gånger dessutom, det har ju varit svårt för henne tidigare men nu gick det så bra så. Troligen såg vi ut som fågelholkar på läktaren, Helene och jag, leende sådana..Igår var de tre som red, en gammal barndomskamrats 7 åriga dotter var med, Fanny tyckte det blev rörigt men jag tror att det är nyttigt, då måste hon ha koll på de andra också.
Grubblar i övrigt vidare över hur jag ska göra med Alfadis, dvs ska vi byta mot norskt islandssto och hoppas att den blir lämplig till Fanny när Bibi är urvuxen, eller ska vi leta ponny till henne sen istället? Såg en videosnutt på Miss Decibell ( Fannys favorit från riksen ) där hon såg så ruskigt fin ut, med supertrevlig trav dessutom, mmm. Men nu ska man ju inte köpa unghäst till sin stackars dotter, hon har väl haft tillräckligt med jobb med Bibi, men schabraket från riksen skulle ju passa bra, för visst köper man väl häst efter vad man har för schabrak??

Nej, jag tror jag får ta mig en kopp kaffe och en GI kakbit till hjälp i mina funderingar, återkommer en annan gång!
11 November 2008  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Grubblerier

Idag har jag bakat en GI chokladkaka för att fira min kamrat Pia som fyller år idag, helt ok tyckte vi vuxna men barnen jublade väl inte direkt.. Jag som inte ätit socker på ett par månader tyckte den var riktigt söt och god, i synnerhet med grädde till, mmm. Vi hade en trevlig eftermiddag, kul att kunna sitta och prata ordentligt, vi träffas ju inte så ofta, god mat fick vi också, varmrökt lax! Mums!!

Mina grubblerier är på hästplanet, framförallt angående Alfadis, min unghäst. Ska jag ha henne kvar ( hon är ju så fin..) och isåfall plocka hem henne, ska hon säljas ( om nu någon nappar på annonsen ) eller kanske bytas mot annan islandshäst??? Har fått en förfrågan om att byta henne mot ett sto i Norge. Usch, jag funderar fram och tillbaka och grubblar så jag tror det börjar ryka ur öronen snart av min överhettade hjärna. Hmm, detta borde klassas som ett typiskt I-landsproblem..

Nu vräker regnet ner och imorgon kommer hovslagaren och jublar troligen över vårat kalla stall och 12 st leriga hästfötter.

Godnatt!
7 November 2008  | Länk | Allmänt | 5 kommentarer
Träning

Idag är det ju måndag igen och lektionsridning för Fanny och Bibi. Hoppning stod på programmet idag till den lilla ryttarens stora glädje och kanske även ponnyns, vad vet jag? Bibi var på tårna ordentligt idag, spänd och lite fjompig då Fannys ridkamrat bytt häst, så istället för ett litet svart och åldersstiget russ så kom hon idag på en vit C-ponny, och den var läskig i Bibis värld!! När hon väl vant sig vid situationen och kom igång och arbetade så gick hon kanon, riktigt roligt att få följa framstegen som stolt "ponnymamma", Fanny har börjat rida henne på ett helt annat sätt, mera på liksom. Det närmar sig tävling igen så de ligger väl i hårdträning kan jag tro.
Jag har ingen bild från dagens träning så ni får hålla till godo med en gammal.
3 November 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Dagsrapport

Vilket fantastiskt väder vi har haft ett par dagar, strålande sol och klarblå himmel, sen att det är lite bistert på kvällar och morgnar det får man väl ta..det är ju bara att sova till nio så är naturen upptinad när man går ut. Sova förresten..inklämd mellan en sambo och en kines, med värkande rygg som resultat..hmm..ska man förflytta sambon eller kinesen till golvnivån? Frågan är vem som är enklast att basa över..
Den lilla kinesen är havande och börjar få en riktig liten kula på magen och har väl fyra veckor kvar om jag inte fattat helt fel. Ella ska tillbaka till förra ägaren och blir borta tills valparna klarar sig utan sin mor, kommer kännas lite märkligt men då ska jag passa på att njuta av hela vår stora säng!!
Fanny och Ilze är ute och gör iordning kusarna för en ridtur som äntligen ska bli av efter flera försök tidigare, men idag verkar det gå vägen, inget regn och inget badhusbesök denna gång.
Igår tillbringade vi kvällen på nyöppnade Citygross i Nyköping, stor affär och fräsch förstås, den är ju alldeles ny. Lite urplockat var det, men så var det ju ganska sent på kvällen också. Vi lyckades dock handla på oss en hel del och det blir nog fler besök där framöver. Tjejerna hade sett fram emot hästavdelningen som de ju har på Citygross i Norrköping, men det verkar inte finnas överallt, vi hittade iallafall ingen igår.
Nu ska jag försöka röja lite iidag, får besök imorgon av en fd arbetskamrat och det finns mycket att göra härinne innan man vill släppa in någon för första gången..
2 November 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Ella har flyttat in!

Jag har köpt mig en alldeles egen hund, min första faktiskt, och hon är alldeles underbar!! Det tycker iallafall jag och Fanny, Palle och Ella har däremot inte funnit varandra ännu, den lille tappre kinesen låter lite märkligt ibland när hussen passerar. Han gör dock sitt bästa med mutor och lockelser, något hon inte alltid går på trots sin matfixering. Förhoppningsvis kan de jobba sig fram till en lösning så vi slipper ta hit Cesar, the dogwhisperer.
Storleken på den lilla damen är oerhört praktisk, bara att ta under armen och gå, hon är dessutom en suverän värmekälla, passar utmärkt för mig! Hon är pigg och rask, lite lomhörd emellanåt och ruskigt söt, tycker jag iallafall, och även pappas sambo som sa "hon är inte så ful som jag trodde"..hmm.
Idag har jag visat Alfadis för spekulanter, tyvärr en mycket överviktig liten tjej ( Alfadis alltså ), inte så kul, men jag hoppas att de ändå kunde se vad som döljer sig därunder späcket. Usch, jättetrist med en så tjock tvååring! Jag skickade några bilder till dem från försommaren då hon fortfarande var hyfsat smal så jag hoppas de kan bilda sig en bra uppfattning om hur hon kan se ut.
Annars så är det lugnt här, Fanny är i Stockholm hos sina fastrar, Palle bygger garage och jag bloggar med min vakthund i knäet, helt okej!
25 Oktober 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Länge sedan sist..

Usch, vad jag är dålig på att hålla er informerade..Jag ser ju att ni är här inne och kollar läget, så jag skäms lite för att ni inte får något nytt att läsa.
Nåja, jag får väl rapportera i stora drag vad som hänt senaste veckan. Fanny och Bibi var och tränade i måndags och det gick som vanligt väldigt bra, den lilla ponnyn passade på att bralla lite men utan att sätta sin ryttare i klistret, skönt! Hoppas att Fanny kommer att tänka på det, att man inte nödvändigtvis måste ramla av för att ponnyn bockar. Ramla av, det gjorde hon däremot igår, riktigt snyggt faktiskt, vi galopperade och helt plötsligt så satt hon bara mitt på stigen, som en skräddare med benen och helt utan blessyrer. Nu vet hon det också, att man inte nödvändigtvis måste slå sig fördärvad bara för att man ramlar av ( fast det tror jag också att man gör.. slår ihjäl sig alltså..om man faller..).
Vi har också lämnat tillbaka Jim till sin ägare då det inte fungerade bra här, framförallt inte med ägaren, som man fick på köpet..Nu njuter vi av friden och inväntar en liten nakenfis istället. Katterna tycker att det är bra som det är och behöver inte något hund i huset. Måns ligger i mitt knä just nu och hjälper till med bloggandet.
Nu ska jag nog gå och föröka mina pelargoner, jag behöver nog några fler...

Ha det bra allihop!
18 Oktober 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Nya bilder

Nya bilder finns inlagda på pelargoner ( förstås..) och i nya albumet hundar. Vi har varit och tittat på Kinesiska nakenhundar, Chinese Crested Dog, och fallit som furor, iallafall jag.., Palle har inte varit med, bara jag, Fanny och Pernilla har haft den stora glädjen att få stifta bekantskap med flera ljuvliga små hundar, både valpar och vuxna djur. Min favorit "Ella" finns med på bild i albumet ( och slank visst in här också..)och det är stor risk att ni får se mer av henne i fortsättningen, jag jobbar hårt på att Pernilla slår till på en liten kines också!
Collien Jim som bott här i en månad är inte rätt hund för oss, eller kanske snarare, vi är inte rätt familj för honom. Han har nog haft det ganska tufft tidigare och är nervös och lättstressad och här händer det sånt som han inte riktigt klarar av och det känns inte rätt att utsätta honom för mer så han kommer nog att åka tillbaka till sin ägare.

Jag har satt ut annons på Alfadis igen, hoppas att någon seriös svarar denna gången, men det lär inte vara så lätt att sälja häst idag då det finns en uppsjö av hästar till salu. Även Isey ska säljas och Helene och jag var på Stuteri Stenholmen igår i busvädret och kikade på anläggningen. Helene ska troligen lämna iväg henne på försäljning eftersom vi har lite sämre möjligheter att visa häst här.

Idag är det lektion för Fanny och Bibi igen och vi tror att det är hoppning som gäller, lilla ryttaren håller tummarna och hoppas.

Ha det bra i solen idag, för det ska jag ha!
6 Oktober 2008  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Mina duktiga tjejer!!!

I solsken och blåsväder avklarades tävlingsdebuten med den äran,och en tjusig Clear Roundrosett hänger på väggen ovanför Fannys säng. Detta trodde vi väl aldrig skulle hända, så många gånger som motgångarna varit stora med Bibi och modet svikit för Fanny, men kanske har det lossnat nu.
De startade som första ekipage och det var en vinglig runda med massor av "ponnyätande" hinder på banan, och det blev två stopp och en rivning med en mycket tveksam och "korvig" liten ponny. Vid omstarten så RED plötsligt den lilla ryttaren och ponnyn blev tvungen att hoppa, så lite mer jäklar anamma är modellen för en felfri runda! Palles tips var att reta Fanny innan start så hon är lite småsur direkt och inte tolererar så mycket..jag är lite tveksam över tillvägagångssättet...
Med en ponny som beter sig som ett fullblod på prisutdelning så blev det också ett ganska fartfyllt ärevarv..men ryttaren var glad!
I kväll är det lektion igen och nästa tävling är i november så siktet är inställt!

Nu ska jag ut i solen och njuta, eller kanske bära in alla pelargoner innan frosten tar dem..
29 September 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
I morgon...!

Håll nu tummarna allihop för att nerverna ska hålla för både ponny och ryttare så att de tar sig runt banan i morgon i bådas tävlingsdebut!! Den mycket nervösa lilla ryttaren sover som en stock och ska upp i ottan för alla förberedelser, det är allvarligt det här! Jag borde följa hennes exempel så även jag kommer upp i morgon bitti. Kameran ska med och jag hoppas att de fastnar på någon bild så ni får se.
Godnatt!
27 September 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Stolt uppfödare!

I lördags for jag, Fanny och Helene till Rappestads ridklubb för att titta på elitallsvenskan i ponnydressyr, och för att tjattra med Eva förstås! En av deltagarna var Busy Bailiff, en connemaravalack som föddes hos mig 1998, som den sista i raden av tre connemaraföl som mitt sto Betty Blues fick. Jag sålde honom som föl och har sett honom några gånger under hans uppväxt men inte på de senaste åren, men så fin han hade blivit och ruskigt lik sin mor. Vi pratade lite med ägarna som verkligen månar om sin ponny och är väldigt glada för honom, jag gick bara runt och njöt av att ha fött upp en riktigt bra ponny, sen skulle han ju aldrig ha kommit så här långt utan rätt matchning, så all heder åt duktiga ponnyryttare!!
I går var det dressyrträning för vårat lilla hemmaekipage och både Bibi och Fanny skötte sig exemplariskt, även vänstergaloppen funkade bitvis.
I morgon är det hoppträning inför helgens tävling, så Bibsan får stifta bekantskap med alla livsfarliga hinder på utebanan, synnerligen sugna på knabstrupperblod om man får tro henne..Återkommer med bilder och rapport därifrån.

Godnatt!
23 September 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Ut i skogen ska vi gå...

Igår var min barndomskamrat "Lelle" här med svampkorg och ett glatt humör så det blev en 2,5 timmars svampturné i skogen tillsammans med en entusiastisk hund. Resultatet kan ni se själva på bilden, det är helt otroligt i skogen just nu, de ploppar upp överallt, ja, som svampar..!
Tyvärr så är det ju inte lika roligt att rensa sedan, och det tar ett tag när man nödvändigtvis måste fylla hela korgen..har människan en liten gnutta hamsterblod i sig möjligen? Jag har plockat några stackare idag också..

Nu borde jag gå och lägga mig, Fanny sover som en stock, Palle är på bilmarknad, Jim och Lissi är nere, jag och Måns ( Månalisa) är uppe, och marsvinen tuggar hö bakom mig.
Imorgon bär det nog av till Rappestads ridklubbs dressyrtävling för ponnyer, då ska vi titta på min yngsta Connemaraunge, Busy Bailiff, som föddes hos mig 1996 och som jag inte sett på bra många år. Kameran ska med och jag hoppas kunna bjussa er på några bilder sen. Vi tar också på oss ansvaret att kolla så att Eva ( se mina vänner ) sköter sig där på sin hemmaarena!

Godnatt!
19 September 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Det var länge sedan..

jag skrev något, och det var länge sedan jag var så förkyld som jag är just nu, host och snörvel.
Idag har jag och Helene varit på Skogslottens ryttarförening och kikat på ponnytävlingar, ( det var också länge sedan ) riktigt roligt att se alla urtjusiga ponnysar och deras små ryttare. Många ljuvliga små b-ponnyer att se för mig som är en riktig b-ponnynörd.. Lite kallt och ruggigt på läktaren förstås, bra för min förkylning.., men vi fick plats under Mariannes filt. Det var hennes förtjänst att vi kom dit idag, hennes ponny Echidna startade lätt C och lätt B, så henne såg vi i lätt B:n och hon var riktigt fin nu. Jag har haft hennes mamma, Laeryds Nadja, och pappan var Mariannes egen POA hingst Hi Rail Zoda, som tyvärr inte finns kvar längre. Jag spanade efter Magnolia, Fannys lägerponny, men såg inte till henne, däremot var några andra av ridskolans ponnyer med och tävlade.
I morgon ska jag till arbetsförmedlingen igen, för att verifiera mina meriter som det så fint heter, dvs visa upp mina betyg och arbetsgivarintyg, och nysa lite kanske..
På eftermiddagen är det ridning för Fanny på Smedstorp igen, och jag håller tummarna för att Bibi är lika pigg och alert som hon var förra måndagen för då var hon riktigt fin. Löshoppningen i fredags gick också kalasbra, hon har en enorm kapacitet, och Pernillas lilla Gaia verkar också vara en liten pärla.
Nej, nu lockar kudden och täcket..Godnatt!
14 September 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Får jag lov att presentera..

Jim, eller Astolat´s Buxus Botanicus som han heter enligt stamtavlan, en 3-årig korthårig collie som ska omplaceras och är på prov hos oss, och var anledningen till vår Tranåsresa idag. Nu återstår bara att se hur katterna klarar att dela sitt hem med en i deras tycke, mycket onödig varelse..Fanny är dock förtjust..
6 September 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Mera svamp..

har jag plockat idag, mest kantareller men även några Karljohan slank med..Räckte bra till en omelett med svampstuvning till lunch, mmm. Skogen har ju så otroligt mycket att bjuda på just nu, blåbär, lingon, svampar och..MYGG!! Jag blir tokig snart, det går knappt att vara ute vissa tider på dygnet. Måtte de ge sig snart. Jag såg en massa höstkantareller också idag så det blir nog svampsoppa iår också till Fannys stora glädje.
Vi rider tyvärr inte så mycket nu heller, tycker inte att vi vill utsätta hästarna för invasionen i skogen, de har nog med myggen hemma. De börjar se lite uppgivna ut stackarna ( hästarna..), de har väl också tröttnat på allt som sticks.

Fanny har börjat rida i en grupp med tre andra tjejer med egna ponnyer, jättekul att det blir regelbundet, och vi håller tummarna för att Bibi håller sig i skinnet. i helgen ska hon till ridhuset och vara funktionär vid hopptävlingar, ponny på lördag och stor häst på söndag. Jag hade gärna varit med och kollat på ponnyerna, verkar vara flera russ på plats som vore kul att se, men jag och mamma ska till Tranås och jag återkommer om anledningen till den resan i morgon, om jag orkar..

I måndags var det till att avlägga en visit på arbetsförmedlingen för anmälan, hmm, lite ändringar sedan sist, mera dator kan man säga, och massor med unga människor!! Har de verkligen gått ut skolan?? Har jag möjligen åldrats?? Ehh..
Blev uppringd tisdag förmiddag av en dagisföreståndare som erbjöd jobb nästa onsdag, så jag har varit och hälsat på barnen och personalen och ser fram emot en onsdag i skogen med vackert väder och gulliga små barn. Man kan alltid hoppas..
Ha det bra och kämpa mot myggen!
5 September 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
En berikande lördag

i synnerhet på svampfronten! Jag och Sonja ( Palles mamma ) gick ett par timmar i skogen och jag fick hela korgen full av svamp! Mest Karl-Johan men även en hel del gula kantareller, några trattisar, en blomkålssvamp och svart trumpetsvamp, dessutom fick vi en rejäl motionsrunda, mycket bra!
Vi sprayade oss rejält med myggspray, och tur var väl det, mängden myggor i skogen ( och hemma hos oss ) har jag aldrig sett maken till tidigare!! Hästarna är väl inpackade i täcken och sprayas flera gånger om dagen, även inne i stallet är det tjockt av dem, myggen alltså..!
Igår var våra grannar på besök för första gången, mycket trevliga häst- och bilintresserade människor med en mycket charmig liten dotter på två år. Snart är det vår tur att promenera några hundra meter bort till dem och titta runt lite.

Idag blir det nog svamprensning och kanske lite umgänge med pelargonerna längre fram på dagen, lite plantering och stickling tror jag, alltid trevligt.

Tillsvidare får ni njuta av bilden från igår!
31 Augusti 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Ett år av saknad

Ljungbackens Lyftingur "Loffe"
22/4 1977 - 27/8 2007
27 Augusti 2008  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Liten rapport från skogen

Igår var det löshoppning igen efter ett långt sommaruppehåll och vi ( Fanny, jag och Helene ) tog Bibi med oss, Isey får vänta ett tag, och motionera hemmavid under tiden. Pernilla kom med Gaia och ett en flock med barn också, samtidigt som oss så vi fick dubbelt upp av "prickar".
Gaia var först ut och det var jättekul att se hur olika det är när de hoppar första gången, hon hoppade glatt utan bekymmer och fattade galopp utan att Maggan behövde springa benen av sig, ska bli kul att följa henne framöver.
Bibi som vilat från detta ( och all annan träning också..) hela sommaren hade helt annan attityd, galopperade på och verkligen satsade mot hindren med toppade öron, det var tydligen riktigt roligt att hoppa igen!! Vi hade också kul, hon är så otroligt fin!
Idag har Fanny ridit henne igen och trots att hon stimmade i stallet efter att Isey gått ut, så skötte hon sig bra under ryttare och det blev ett par små galopper iallafall. Hon var inte så pigg idag så det är väl möjligt att musklerna var lite ömma så här dagen efter löshoppningen..
Det var inte färdigridet för det, nu stod Sindri på tur och jag blev beordrad att bygga hinder medan den lilla ryttaren värmde upp sin ädla springare ( eller snarare min..). Nu är ju inte detta en stor och flott ridanläggning så någon ridbana finns inte, men vi har ju en väg in till gården, mjuk och fin efter allt regnande! Hindermaterial saknas också men man tager vad man haver, så med lecablock, en röd hink och en gammal drickaback så fanns det något att lägga bommarna på, Snyggt? nej, men funktionellt!
Jag vet inte vem som hade roligast, den svarta eldiga springaren med toppade öron eller den stort leende ryttaren som gasade på allt vad tygeln höll, men hoppade gjorde de , högt över hindret och med lååång stoppsträcka efteråt. Han är verkligen urbussig, vände glatt och hoppade om och om igen, inga sura miner, bara glad, vilken pärla! Vi har haft honom i lite drygt ett år ( 21 augusti -07 ) och vi kunde aldrig hittat en lämpligare häst, tack Anna för att vi fick köpa honom!!
23 Augusti 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Första skoldagen

Idag har Fanny gått första dagen i skolan som sjätteklassare, i en helt ny skola, nya kompisar och nya lärare. Hon känner ett par tjejer i sin klass sedan tidigare med sen blir det till att lära känna nya kamrater. Det var en lite nervös dotter vid frukostbordet i morse, det är ett stort steg att åka buss till stan när man gått i en liten byskola där det totala antalet elever är ungefär detsamma som antalet sjätteklassare i nya skolan..Men hon kom dit och hon kom hem utan missöden, och hon var nöjd och glad så det blir nog jättebra tror jag.
Helene och jag passade på att ta en ridtur idag på våra nyskodda hästar (hovslagarbesök igår ), pigga och glada djur och uppehållsväder, vad mer kan man begära? Såg många gula, fina kantareller som jag bara måste plocka...snarast.. kanske imorgon..? Plockade faktiskt ett gäng för någon vecka sedan, i sällskap med Lissi, men många var ganska små så de har nog växt till sig nu.
Vi hann med en sväng till Norrköping också för att inhandla en klocka till Fanny, ganska bra att ha en när man ska passa busstiderna. Blev väl lite mer handlat än bara en klocka, det är lätt hänt..!
Nu är det dags för mig och Måns ( som förresten visat sig vara en Måna-Lisa..) att sova.
Godnatt!
18 Augusti 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Hästar, hästar, hästar

Igår for jag och Pernilla till Mullsjö igen, denna gången för att hämta hennes nyförvärv, Rughavens Gaya, som är en liten Knabstruppertjej på 3 år. Hon är rödtigrerad leopard och ca 115 cm hög, ädel och fin i modellen och med full stam, e: Sokrates af Mesballe, u: Loa, och ska bli ridponny år Pernillas dotter Emmy som är 5 år. Det blev en lång dag och jag var hemma igen vid halv tolv i går kväll ( hade blivit något tidigare om vi inte missat kvarsebofärgan med 1 minut!!), för att idag kliva upp, väcka Helene per telefon, och sedan fara till Öknaskolan där det var drop-in utställning för gotlandsruss. Jag tror vi såg hela 7 st hingstar..6 ettåringar och en tvååring, lite klent..vi som hade hoppats på att få se många russingar idag. Vi var visst de enda utifrån kommande, andra var bara "närmast sörjande", dvs bara vi på läktaren. Vi träffade dock en bekant, Anders, som visade en ettårshingst efter Orusst, och som vi hann prata lite med. Usch vad det suger i russtarmen på både mig och Helene..! Man kanske skulle ha en liten gotlänning, tigrerad kanske..?
Fanny är på cirkus med Palles mamma och jag är sååå trött nu, så det blir nog inte så mycket gjort idag, heller...
Men några bilder kan jag kanske orka med att lägga in, här är Rughavens Gaya, några fler finns i fotoalbumen.
16 Augusti 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
En eftermiddag i staden

Hmm, hur kan det komma sig att en tripp till stan och några timmars shopping sätter sina spår i en knappt medelålders mor medan den 12-åriga dottern fortfarande har fullt av energi kvar?? Orättvist, det är vad det är! Det är ju nu man skulle behöva all den energi man hade ( jo, jag tror även jag hade det.. ) när man själv var liten.
Nåja, det blev iallafall en del kläder inhandlade inför skolstarten på måndag och då presentkorten från födelsedagen användes så belastades inte mammans ekonomi så hårt, trevligt!
I morgon väntas besök, först en morgonträff med pelargonkamrat Lotta, och sedan besök på eftermiddagen av min kära mor och hennes kamrat med barnbarn, däremellan tror jag att en liten röjning i hemmet kan vara på sin plats..

Godnatt!
13 Augusti 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Nya bilder

Nu har jag lagt in lite nya bilder, främst på pelargoner förstås..hmm, jag är nog aningen enkelspårig kanske...
Igår firade vi Fanny som fyllde 12 år och lyckades få de flesta att komma samtidigt så det inte blev så många tårtbitar utspridda över dagen. Massor av fina presenter förstås, men det kanske hon skriver om själv, på sin sida.
Idag har det regnat större delen av tiden, börjar räcka nu tycker jag, men det är klart, det borde ju gynna kantarellerna i skogen, och det är ju trevligt!
I morgon ska Pernilla och jag åka och titta på några små Knabstrupperponnyer som är till salu och jag lovar, kameran är med!! Återkommer med rapport därifrån.
Nu ska Måns och jag gå och sova, godnatt!
9 Augusti 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Ändring på hästfronten..

Jisses, vad ni måste tro att jag har det tråkigt, aldrig händer det något som jag kan skriva om..
Men här har faktiskt hänt en hel del, jag får skylla på latmasken att jag inte skrivit på länge.
Först och främst har vi varit på Knabstrupperföreningens riksutställning och tittat på ett antal vackra prickiga kusar, jag , Fanny, Helene och Pernilla. Vi hade inte med oss någon häst alls i år, Bibi var tänkt att visas men var kvar hos hingsten fortfarande, och det gick ingen nöd på oss där vi satt som åskådare på läktaren..Alla fick vi våra favoriter, Helene och jag höll tummarna för ponnystoet "Lots of Dots", en D-ponny e: Sobel, en läcker svart leopardtigrerad, mycket välriden ponny som välförtjänt vann Championatet. Fanny blev mycket förtjust i en treårig ponny e: Sandokhan, fuxtigrerade "Miss Decibell" ( bilden ), Pernillas favorit kommer jag inte ihåg, sorry..
Överlag var poängen låga tycker jag, inget guld alls, och jag tror domaren tyckte varenda häst var lågställd, trist!
I torsdags åkte Fanny till Italien med sin kompis och hennes familj, superlyxigt!! Flyg från Skavsta till Pisa till 36 gradig värme, puh, men de tar visst siesta mitt på dagen och det går nog åt. Hon får skriva mer själv i sin blogg när hon kommer hem, dagen före sin födelsedag, så får ni veta mer.

Idag har vi hämtat hem Bibi från hingsten, icke dräktig tyvärr! Fanny är dock inte så ledsen för det och ser fram meot att rida henne igen så vi håller tummarna för att hon håller sig i skinnet, Bibi alltså.. Av någon anledning har hon inte tagit sig i år, kanske har hon en infektion eller något, vi får ta prov på henne tidigt nästa vår och ta nya tag då.
Vide tog sig iallafall på första försöket och är konstaterat dräktig och har flyttat till Tingsrydstrakten, till Stall Helac, där hon ska bli avelssto i förhoppningsvis resten av sitt liv. Vi kände att vi inte kan erbjuda henne det liv hon behöver och förtjänar, med stora hagar och flockliv, så hon får fortsätta sin avelskarriär därnere och vi hoppas att de kommer trivas med henne. Fölet i magen skall dock tillbaka till oss när det är avvant så vi håller tummarna för att allt går vägen och att vi får en egen Sandokhanbebis nästa år.
3 Augusti 2008  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Mamma Mia!

Idag blev Fanny och jag bjudna på bio av min kära mor, så vi har sett Mamma Mia med Meryl Streep, och jag säger bara mamma mia, så bra!!! Den kan jag varmt rekommendera, mycket bra musik ( förstås ) , bra skådisar och kul film. Hoppas den kommer på tv ganska snart så man får se den igen för så bra var den. Tack mamma för en trevlig biokväll!
I fredags for jag och Palle till Hotrod reunion i Strängnäs, åkte 32:an som har tak, med tanke på vädret..Det höll sig dock bra med en liten regnskur på lördagen, men annars sol och värme ( och bränd näsa..) och massor av bilar och folk. Vi träffar några kompisar från Gislaved varje år, och bara det är värt en resa dit, underbara människor.
Fannys ridläger avslutades i söndags och vi var där och tittade på avslutningstävlingarna, i ridhus pga hällregn och åska, många duktiga tjejer och gulliga ponnyer! Fanny skriver nog om det på sin sida snart skulle jag tro. Lite ledsamt att lämna lilla Magnolia var det, men Sindri har ställt upp på några små skogsturer här hemma. Vi hann med en sväng till Söderköping och Smultronstället också och åt några enorma glassar innan vi begav oss hemåt, mätta och belåtna, och en del av oss, riktigt trötta..
22 Juli 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Lägesrapport

Oj, nu har det gått lång tid igen och massor har hänt!
Pia och jag har varit på pelargonturné i Stockholmstrakten och hann med besök hos Bittan, Sune och Lena, och mitt pelargonbestånd ökade med 20 nya sorter, rotade, och dessutom ett stort antal orotat som jag hoppas vill bo hos mig. Pia lyckades hitta några sorter hon också..
I tisdags for jag och Fanny till skåne, jag till kamraten Anna och Fanny till sin kompis Adina. Anna har åtta Islandsföl i år och jag fotade tills batterierna gav upp i kameran, de är hur gulliga som helst!! Foton kommer, det lovar jag! Hästveda marknad inföll samtidigt som vi var i skåne och vi var där på onsdagkvällen på vanlig marknad och så på torsdagmorgonen, då det var djurförsäljning. Där fanns ett antal hästar ( flera prickiga ) och mängder av kaniner, fjäderfän och andra smådjur. Anna köpte två kaniner och ett alldeles ljuvligt litet marsvin, jag köpte inget, hör och häpna!
Vi stannade i Gränna både på vägen ner och vägen tillbaka, spelade ett parti minigolf på deras fantastiskt skojiga bana, åt god mat och shoppade polkagrisar. På fredagkvällen var vi hemma igen, skönt, även om det är kul att åka bort ibland så är det verkligen skönt att komma hem.
I Söndags åkte Fanny på ridläger igen, denna gången till stall Skogslotten utanför Norrköping, tillsammans med Ilze. Har fått några rapporter därifrån och de verkar ha jättekul, delar stuga med fyra tjejer till, totalt tror jag de är 14 st på lägret. Fanny är väldigt förjust "sin" ponny som heter Magnolia och är i Bibis storlek ungefär, ska bli jättekul att se på söndag då det är avslutning och föräldrarna får kolla.
Nu till något lite tråkigare, Bibi och Vide är ultraljudade och Vide tog sig på första försöket, däremot är Bibi tom efter två brunstperioder och har tydligen lite vätska i livmodern. Vi ska göra ett försök till att betäcka henne men det innebär att vi kommer utan häst till riksen iår igen, tråkigt när det är så nära, men, men..Vi får iallafall en liten "tiger" nästa år om allt går som det ska så det är något att glädja sig åt.
15 Juli 2008  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Nytt "husdjur"

Orkar nog inte skriva någon lång roman ikväll, klockan är ju ganska mycket..men vill ändå dela med mig av en liten händelse härom natten.
Jag sov med öppet fönster och vaknade till av att något flög runt i rummet men somnade omgående om igen och fortsatte min skönhetssömn. På morgonen mindes jag lite vagt vad som hänt och undrade om jag drömt, men letade lite iallafall, med tanke på vad katterna kan göra med en stackers fågel..Hittade dock ingen fågel, men sittande på väggen, uppe vid taklisten satt det en liten gynnare, se bilden!! En FLADDERMUS!!!
Den har nu tillbringat två nätter inomhus, eftersom vi inte lyckats komma på något humant sätt att plocka den den, och jag hoppas att den är rumsren...Helt hygieniskt och hälsosamt känns
6 Juli 2008  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Hemkommen dotter och en bautapaprika

Nu har Fanny kommit hem efter en veckas semester ( som går att läsa om på hennes egen sida, ( se vänner )), för att redan idag ge sig iväg till kompisen Ilze och sova där inatt. Jag passade dock på att fota henne bredvid min nyinköpta paprikaplanta, köpt på Ekenäs handelsträdgård i Vadsbro, där de har utförsäljning denna veckan, paprikan kostade 25:-!!! Shoppade några pelargonplantor också för 24:50 och två fuchsior för 10:- stycket. Mamma var med också och även hon köpte en jättepaprikaplanta så det var ganska lummigt i bilen på hemvägen..
Ikväll har jag tittat på favoritprogrammet Morden i Midsommer, det finns inte mycket jag skulle avbryta TV-tittandet på tisdagkvällar för.."engelska mysmord", mmmm.
1 Juli 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Besök i Tystberga

Idag har jag faktiskt gjort en hel del för att vara jag..Städat och diskat och framförallt torkat ur kylskåpet eftersom reparatören skulle komma idag och ordna så att vi får kall mat igen ( och slippa lagra det hos Helene ).
När han väl lagat felet och åkt så kom min kära svärmor och lämnade lite överbliven mat, trevligt initiativ tycker jag! I stallet stod då Helene och våra kusar och väntade så vi tog en tur i skogen och brottades med bromsarna, rara hästar, fint väder men vidriga insekter!!
En blåbärspaj lyckades vi åstadkomma sen, och klämma i oss en del också..så vi skulle orka med höhämtning i Tystberga där Alfadis bor. Där pressades det små hösilagebalar åt oss, såg jättefina ut och vi ska börja hämta redan i helgen, har ju bokat över 200 st så det är nog bäst att börja köra hem redan nu.
Jag har en alldeles underbart vacker unghäst också!! Alfadis har tappat sin vita ulliga päls och blivit mer musblack igen, hon är trevlig också och jag är väl dum i huvudet som ens tänker tanken på att sälja någon som jag tycker så mycket om..jaja, hon är ju inte såld ännu..!
Nu sitter jag med Måns i knäet och funderar på om sängen kanske skulle vara ett lämpligare alternativ så här dags..I morgon bär det av till Sharpman i Mjölby, det är REA!!!
25 Juni 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Efter mycket övervägande..

Jag har bestämt mig nu, det blir inte något hästbyte Alfádis - Prinsessa då jag inte tror att hon är rätt häst för oss ( även om det är lite kul att jag ville ha henne som tvååring ), så vi kikar vidare. Det är ju inte någon panik på något sätt, Fanny kan rida både Sindri och Isey, åtminstone på lektion och hon har nog ( kan hinna ändras..) bestämt sig för att hon vill rida Islandshäst, efter ett samtal med sin kompis Adina.
Idag har Fanny åkt till Orsa med sin far och hans familj och jag hoppas att hon har kul trots "resfebern", det brukar ju bli bättre när de kommit iväg så jag håller tummarna för det.
Sista dagen på ridlägret var det tävling för deltagarna och Fanny red deras russ Borta, dels dressyrprogrammet för ryttarmärke 2 och dels en hoppbana på typ 50 cm höjd, clear round. Programmridningen kom hon 3.a på och gick nolla i clear rounden efter en omstart, då hon helt plötsligt visade lite j---r anamma och red lite tuffare runt banan, Stolt som en tupp på ärevarvet och över sina två rosetter som nu sitter på väggen ovanför sängen. Sindri sick en lugn avslutning, dvs betade i hagen medan de andra jobbade..
Jag har lagt in lite bilder från lägret som Anna Blom ( Smedstorps RS ) tog under hela veckan, jättekul att de fick med sig var sin CD med minnen på!
23 Juni 2008  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Oj,oj..långt uppehåll igen..

Tänk vad tiden går fort, och inte har man tid att blogga, eller..? Nu måste jag nog erkänna att så förskräckling mycket gör jag inte på dagarna utan att jag nog skulle ha tid att skriva, om jag bara kom ihåg det!
Nåväl, den här veckan har Fanny och Sindri varit på ridläger och jag har varit både barn- och hästlös, märklig känsla måste jag säga! Efter några jobbiga dagar i början med hemlängtan så verkar det frid och fröjd på lägret nu, det hoppas banor ( Sindri bara river enligt liten upprörd ryttarinna..), tas ryttarmärken, pluggas dressyrprogram och fnittras säkert en del också..? Jag har varit och tittat ett par lektioner och visst utgör han ett litet udda inslag på gården bland alla vanliga kusar, flotta halvblod och välansade ponnyer..Men ren och fräsch var han iallafall när han for, alldeles nybadad! Imorgon, midsommarafton så är det avslutning och uppvisning för föräldrar, blir kul att se och roligt att få hem dem båda igen.
Idag förnyade jag annonsen på Alfadis igen och fick omgående svar från en kvinna i norge som vill byta mot ett 6 årigt islandssto ( bilden ) som har patella ,eller hade för två år sedan när hon var dräktig. Hon heter Prinsessa och är född i sverige, och det är lite lustigt för när hon annonserades som tvååring blev jag såå förtjust i henne ( hon var riktigt söt ), men hade inte någon anledning att köpa unghäst då, och så dyker hon upp igen! Världen är bra liten iallafall..
En trevlig midsommar önskar jag Er!!
19 Juni 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Snart sommarlov och sovmorgon!!

Sovmorgon fr.o.m. måndag känns helt okej efter denna veckan, tur det inte är skolavslutning så ofta! Idag har Fanny klippt sig hon sin mormor och sedan var det shopping på stan som gällde. Rea var det där, farligt.. Vit jeansjacka till Fanny i stl 34!! Oj, vad barn växer!! Tre toppar åt mig, storleken på dem behåller jag för mig själv..
Igår var jag hos Pia ( nogg.se/piaell ) och åt en jättegod lunch samt botaniserade bland hennes pelargoner, fick med mig en hel del nytt hem till min egen samling som nu består av ca 260 sorter, hmm.. Massor av sticklingar på rotning som jag längtar efter att se rötter på, jag jag behöver ju några till menar jag.
I morgon blir det till att motionera Sindri så han orkar med en veckas ridläger, jag misstänker att det är lite tuffare ridning där än här hemma.
Kvällen i morgon kan tänkas tillbringas på loppis i Buskhyttan där Pia och Britta ska ha ett bord med en himla massa saker och då ska Britta äntligen få sina efterlängtade Physalisar och några tomatplantor!
11 Juni 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Nya bilder

Jag har lagt in ett gäng bilder igen, en på Fanny och Sindri och resten på pelargoner, som den sanna pelargonnörd man är..
Fanny har vuxit i Sindri riktigt bra, det är stor skillnad bara sedan förra året när hon var på ridlägret, benen är liksom längre..
Vi var i ridhuset i onsdags så hon fick prova Sindri på lektion och det gick jättebra!! Han är verkligen en klippa den hästen och jag är bara såååå lycklig över att han finns hos oss, trodde aldrig att jag skulle kunna tycka så mycket om någon efter Loffe. Nu är det iallafall bestämt att Fanny tar med sig Sindri på ridlägret första veckan på sommarlovet så den veckan är jag hästlös och stackars Isey är alldeles ensam.
Vi har börjat rida på kvällarna efter att försökt ta en tur mitt på dagen och fört ett tufft krig mot bromsar och annat otyg i luften, plus den något höga temperaturen. Kvällstid är det betydligt behagligare temp., inga bromsar , men fruktansvärda mängder med knott tyvärr, inte trevligt..men bättre än stora bitande odjur..

Återkommer en annan dag, nu är klockan hundra!
8 Juni 2008  | Länk | Allmänt | 3 kommentarer
Flerdagsrapport

Nu är det några dagar sedan jag skrev, igen..Tiden går fort när man har roligt!

I lördags åkte vi till Vimmerby och Sandokhan med de små ponnydamerna som var betydligt mer intresserade av gräset i hagen än av den tjusiga mannen i hagen bredvid. Bibis intresse vaknade dock snart och hon betäcktes redan på måndagen, Vide däremot blev mest upprörd över att Bibi lämnade henne så vi hoppas att hon också blir intresserad snart. Varmt var det iallafall, då är det skönt med en fungerande AC!
I söndags var det auktion vid min farfars gamla smedja som tyvärr inte är sig riktigt lik längre, så det är lite jobbigt att se faktiskt. Vi handlade inte så mycket, en liten fyndlåda och så köpte Palle någon "bra att ha" sak som jag inte kommer ihåg vad det var. Efterföljande fika hos far var gott och trevligt, som vanligt.

Det är väldigt lugnt och skönt här hemma med bara två Islandshästar, man kanske inte skulle ha fler..? Frågan är bara hur lugnt det blir när Fanny ska på ridläger och tar Sindri med sig och Isey blir ensam några dagar. Stackars Isey vet ju inte att han snart kommer hem igen.
Idag ska Fanny till ridhuset med Sindri och prova att rida honom för Maggan, det går nog bra, han är ju van lektionshäst och brukar sköta sig alldeles utmärkt.

Ha en jättebra dag i solen för det tänker jag ha!
4 Juni 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Ute på annons..

Nu ligger Alfadís ute på annons och jag hoppas på en stor anstormning av mail och telefonsamtal och massor av spekulanter,eller iallafall någon...Det är så svårt att göra henne rättvisa i en annons, och som Pia sa "det gäller att få någon att komma och titta på henne, för gör någon det så köper de henne, garanterat" och så är det nog. Hon är verkligen ljuvlig!
Fanny har redan hittat ponnyn som hon vill ha, den heter Fanny..verkligen praktiskt...Vi ska dock vänta med att köpa någon ny ponny tills Alfadís är såld, vi kan inte ha hur många som helst.
Imorgon åker småtanterna till Sandokhan, en Knabstrupperhingst med bra meriter i de flesta grenar, han är stor C-ponny så vi hoppas på lite större fölungar nästa år än vi brukar få, och så vill jag gärna beställa tigrerat också..
Tigrerat ja, det vore ju drömmen att hitta en liten ädel C-ponny, tigrerad, välutbildad och snäll läromästare, med bra stam. Finns det sådana??? Var??? I danmark finns det en, hon är 132 cm och jättevacker, leopard..och oriden..suck!
Idag ska vi skura två små damer inför sin date i morgon, så kanske kan det komma bilder här på två riktigt fräscha tjejer, det vore väl något!
29 Maj 2008  | Länk | Allmänt | 2 kommentarer
Ungsto till salu

Jag har allvarliga funderingar på att sälja Alfadis, dels pga vårat ökade antal hästar och dels för att jag själv inte behöver ha en till islandshäst, jag har ju min älskade gubbe. Sindri är 19 år och jag hoppas att vi har många år kvar tillsammans, han passar så bra för både mig och Fanny så ett bättre köp hade vi nog aldrig kunnat göra.
Bibi åker troligen med Vide till hingsten och får återgå till avelsboxen igen. Hon är lite för egensinnig och stoig för att vara en trevlig ridponny till Fanny, åtminstone till träning/ tävling, hemma med sällskap i skogen är hon bra. Vi får hoppas att det finns efterfrågan på bra Knabstrupperbebisar nästa år..
27 Maj 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
Ösregn..

Det är ett märkligt fenomen att vädret kan vara strålande på morgonen när man vaknar och hela förmiddagen, för att sedan övergå i ett hysteriskt regnande lagom som ridsällskapen kommer hit från skola och arbete. Ridlusten förpassas till långt ner under skosulan och frasen "det finns inget dåligt väder, bara dåliga kläder" känns som ett hån..
Hästarna verkar dock ta det hela med ro, njuter nog av sin vila i blötan och tittar trånande ut på den gröna, saftiga gräsmattan.
Jag har burit ut några fler pellar till växthuset och håller tummarna för att frosten skonar dem. Ett stort brätte med sticklingar fick komma ut dit också, men dem bar jag in på kvällen, fegade ur lite där..Har nu ca 100 pelargonsticklingar på rotning, några med undervärme men långt ifrån alla, måste inhandla en värmematta snart, jag behöver ju absolut fler pelargoner, det gör väl alla..?
Passade på att fota några medan vädret var bra och har fyllt på i mina fotoalbum för dem som är intresserade, på den här bilden är det P.cucullatum som är en vildart.
Nu ser sängen bra inbjudande ut, och Måns är redan på plats.
Godnatt!
20 Maj 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
En tandlös dam!

Riktigt så illa blev det kanske inte, men Vide var hos tandläkaren idag, eftersom vi sett att hon har haft problem att tugga och hon har gått ned lite i vikt. Det är ett bra tag sedan hon var där senast och då var en av hennes tänder lös och den drogs nu ut utan större ansträngning. Man kan ju tänka sig hur det har varit för henne att tugga när tanden rört sig, hon har väl haft jätteobehag av den, stackaren, den luktade inte godis heller.. Nu hoppas vi att hon kommer må bättre tills återbesöket nästa år, förhoppningsvis med en liten bebis vid sidan.
Nu är ju nästa steg att köra henne till hingsten, troligen inom ett par veckor och sen är det bara att vänta, och våndas, och längta!

På odlingsfronten är det som vanligt, massor med tomater och physalis som ska skolas om, pelargoner som behöver ny jord, sticklingar som ska knipsas och rotas..det är tur att det är så roligt!! Glädjen över en liten rot på en efterlängtad Barbara Eldridge till exempel är svår att beskriva, skönt att man kan vara lycklig över så lite.

Nu ska jag ner i min överfulla källare, det är knappt om golvyta numera, och aningen lummigare än förut..!
16 Maj 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Nu är hon hemma!

Nu är "Vide" hemma igen efter flera år i smålands djupa skogar, mycket fin och välbehållen, sina 18 år till trots. Vi gläds år att hon är hos oss igen och Helene och jag ska ha henne som gemensamt avelssto och ser fram emot små rara prickiga barn framöver. Tandläkarbesök väntar henne i nästa vecka ( vilket hon är lyckligt ovetande om, tack och lov..) och därefter transport till hingst, Sandokhan närmare bestämt!
Jag lägger in några fler bilder från smålandsbesöket i mina fotoalbum, där ni kan se Miss Ellie som fick så fina poäng på Knabstrupperriksen -06, och så fler bilder på världens gulligaste Vide förstås!!
En alldeles nybakad Appaloosabebis finns att skåda också under "andra hästar", ljuvlig!!
11 Maj 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Ljuvligt väder

Det är ju så skönt ute så man tror knappt det är sant! Ska försöka tillbringa större delen av dagen ute, plantera en del och kanske gå lös på rabarberna, en paj skulle inte sitta helt fel..Min kära mor kommer hit idag och en fika kan vi nog klämma ner utan större problem.

Igår var Måns hos tant veterinären och tog bort tandsten och enligt hennes bedömning är han klart äldre än tre år, som var den uppgiften vi fått när vi hämtade honom. Han visade sig också lida av FORL, en tandsjukdom som drabbar många katter, angripna tänder får dras ut och orsaken är okänd. Stackars Måns!! Han har dock tänderna i behåll ännu men vi får hålla koll på honom hur han äter, och om han verkar ha ont.

Helene och jag tog en liten eftermiddagstur i skogen igår, med våra pigga och glada kusar, strålande väder och ingen jacka behövdes, sköönt!

Idag blir det nog en tur till kamraten i Kvarsebo med nyfödd Appaloosabebis, för en titt på underverket, små föl går inte att motstå, är de dessutom tigrerade ( prickiga ) så är ju lyckan total!
8 Maj 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Flerdygnsrapport

Hmm, nu har det väl gått för många dagar igen sedan jag skrev...

Idag har det varit ganska lugnt. Har börjat så smått att flytta ut en del av pelargonerna och några små frösådder till växthuset, och håller alla tummar jag kommer åt, för att frosten skonar dem.
Fanny har varit på "Vi i stallet", teorikurs på ridklubben med final i maj på Strömsholm, spännande, och lite utbildning är ju aldrig fel. Ämnet för i år är Krya kusar.

Igår var det plantauktion på min forna arbetsplats, där skänkta plantor auktionerades ut och intäkterna gick till kyrkans internationella grupps arbete. Jag hade med mig några pelargonsticklingar, tomatplantor och ett antal paprikor, kom hem en riddarsporre och tre rotade elefanttungor! Hade ingen aning om vad de sistnämnda var för något men har hittat lite info på nätet om dem och tror absolut att de är värda de 10 kr jag gav.
Pia och jag hade även med oss ett gäng med visningsplantor för att visa att pelargoner inte bara är mårbackor utan finns i så många olika skepnader. Det var första gången för oss men det gick bra och jag hoppas det var uppskattat av de som var där, tyvärr kom inte så många, synd, för vi som var där hade väldigt trevligt!
6 Maj 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Valborgsmässoafton

Nu är vi precis hemkomna från Valborgsfirande med eld, lotterier och varmkorv, precis som det ska vara antar jag, det var länge sedan vi var iväg sist. Kallt och lite blåsigt, helt normalt valborgsväder, dock utan regn. Lyckades peta i mig en varmkorv och ta en förskräcklig massa lotter ( till idrottsföreningens stora glädje ), i hopp om att vinna åtminstone en liten Snickers eller annat gott, vann dock en pytteliten nalle..

Tidigare idag har Helene och jag gjort stan och varit och handlat på en massa ställen, för att sen fiska upp Fanny hemma och dra vidare mot Tystberga och Alfadis, min unghäst. Hon är ju konstantskimmel och växlar färg med årstiderna och Pia rapporterade att nu är hon vit igen, istället för musblack som hon brukar vara, och det ville vi se, och fota.
Hon är en väldigt trivsam liten tjej som blir två år i sommar och tanken är att hon ska gå kvar i flocken i nästan ett år till, sen bär det av mot skåne och Gaukur ( se fotoalbum! ) för betäckning. Fanny ska betala den betäckningen och får därmed sin egen islandshäst, och Helene och jag kommer att vara rysligt avundsjuka, Gaukurfans som vi är.

Nej, nu är det nog för idag, godnatt!
30 April 2008  | Länk | Allmänt | 1 kommentar
God morgon!

Strålande väder, fåglarna kvittrar och allt är ju underbart om det inte vore för denna förb.....e förkylning!!

Här har väl inte hänt så mycket sedan sist, frösådder överallt, blandat med pelargonsticklingar som vanligt.
Antalet omskolade tomatplantor decimerades dock en aning igår då Sigyn ( Norsk skogkatt ) slank in i verandan och hittade en, i hennes tycke, härlig låda att lägga sig i, OVANPÅ MINA TOMATPLANTOR!!! De har väl sett piggare ut kan man säga..
Det var några Speckled Roman och Pertsevidni Polosati som fick sätta livet till, men de övriga räcker nog till ändå.
Jag har ställt ut några pelargoner i växthuset och än så länge har de klarat sig bra, det har ju varit ganska varmt nu. Trångboddheten är ett faktum bland mina växter och att nyttja växthuset skulle lösa en del av problemet.
Det börjar bli dags att skola om fler tomatsådder, Green Zebra och Black Russia står på tur, så jag måste trolla fram någon plats till dem också. Det är dock ganska angenäma problem eftersom det är såå roligt att odla!

Fanny och jag hann med en liten ridtur igår också, pigga och glada hästar men en kort tur då det var utvecklingssamtal på kvällen. Det gav dock mersmak så vi ska nog ta en tur ikväll igen, förhoppningsvis lika trevlig men lite längre. Man är rätt så lyckligt lottad ändå!
29 April 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Vem är du?

Jag är fortfarande sjuk, och det börjar bli riktigt trist! Hostar som en galen och sover dåligt, så visst är det liite synd om mig..?
Just därför tänkte jag att ni skulle få pigga upp mig!
Skriv några rader i min gästbok så jag får veta vilka ni är, ni trogna som faktiskt kommer hit ibland, och ni nya besökare som lyckats hitta hit. Det behöver jag idag! Jag vet ju att ni finns, det skvallrar min räknare om..

Ha det bra allihop, och skriv!!!!
24 April 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Måns

Jag tänkte presentera vår nya familjemedlem Måns!

Måns kommer ifrån Tranås och vi hämtade honom förra måndagen efter att hans husse gått bort ( min morfar ), så man kan väl säga att jag ärvt honom, om man nu kan ärva en katt?!
Han var lite skygg till en början men är nu väldigt kelig och go, otroligt snäll också och det kan ju vara trevligt, vi har ju en som inte alltid visar sin vänliga sida (Lissi).

Lissi ja, hon tycker väl inte att det här är den bästa iden vi har fått och ser till att Måns håller sig på övervåningen, det morras en del men än har inget värre inträffat, och han är faktiskt nere ibland men känner sig tryggast uppe.

I övrigt så är det som vanligt här bortsett från att jag är ruskigt förkyld, lite synd om mig faktiskt..
Fröerna gror och bla Physalisen har kommit upp ( jag hojtar till när den vill flytta Britta! ), tomater kommer jag troligen att drunkna i om alla kommer upp, får hoppas att någon vill handla lite plantor när tiden är inne.

Nu ska jag skola om lite Chilipeppar, de har också kommit upp, alla sorter, så det finns lite att göra, och det är väl tur det!

Ut och njut att det fantastiska vårvädret allihop, för det ska jag göra!
22 April 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Kaisers son.

Detta är en av hans söner, en 6 årig hingst som vi tyckte såg riktigt trevlig ut, om man bortser från leran..
Han är till salu och har full stam så jag hoppas någon vill ta chansen att visa fram honom, vi behöver fler Knabstrupperhingstar i Sverige!
Jag gör mitt bästa för att övertala kamraten i kolmårdsskogarna att slå till, och lite sugen är hon, det vet jag!
Fler bilder finns om någon blir intresserad, bara att höra av sig!
17 April 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Rogstaby Kaiser

Jag lovade ju att återkomma med bilder på Kaiser, Bibis son, som vi var och hälsade på för ett tag sedan, så här kommer han!
17 April 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Dagens innehåll...

..har varit lite blandat, från de vanliga hemmasysslorna med allt vad det innebär, till hästar, pelargoner och parasiter!!
Vi har varit och hälsat på Bibis förstfödde idag, Rogstaby Kaiser, och några av hans avommor, kul att se dem igen då det har gått ett tag sedan sist. Jag har fotat men inte lagt in i datorn ännu så jag återkommer med dessa bilder.

For sedan till staden och en pelargonkamrat som bjöd på pelargonkaka och kaffe, mums! Botaniserade vilt bland hennes pellar och kom hem med ett stort antal nya sticklingar, undrar bara var de ska få plats..
Kvällen tillbringades på en föreläsning av en veterinär och ämnet var parasiter, hur de ska förebyggas och behandlas för att motverka resistens. Intressant, men burkarna med maskar i var riktigt äckliga!!

Nu ska jag och Lissi sova, god natt!
7 April 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Vårbruk

Vårbruk i fönsterkarmen, eller rättare sagt alla tänkbara ställen där man kan ha sina odlingar råder här hemma. Chiliplantor i Grow warmen på skrivbordet, tomater, physalis och givetvis pelargoner i fönstren, det är fullt här hemma!
Åtta sorters chili i olika styrkor och åtskilliga roliga tomatsorter lär bli en förskräcklig massa plantor så jag antar att kompisen Lottas fråga om vem som ska äta alltsammans sen, är befogad..Jag kan väl inte tvångsmata familjen så jag räknar med att kunna Tradera en del av överskottet och prångla ut till släkt och vänner, med våld om det behövs!
I morgon ska vi shoppa loss på Ikea, eller vi har iallafall tänkt åka dit och tomhänta har vi då aldrig kommit ut därifrån..
3 April 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Fri som en fågel!!

Idag är jag fri att göra vad jag vill med resten av mitt liv, det låter väl bra!? Det känns bra också, hoppas det fortsätter så..!
I fredags avslutades min anställning i Svenska kyrkan och så även min sjukskrivning så nu är jag både frisk och utan jobb! De som känner mig privat vet att här finns planer och att jag ser fram emot att sätta dem i verket.

Ha det bra, för det har jag!!
3 Mars 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Fredagsmys..

Alla har vi väl olika åsikter om vad det kan innebära med fredagsmys..Vi tillbringar iallafall varannan fredag i ridhuset med löshoppning, mysigt kanske det inte är direkt, men vi har väldigt kul när vi är där.
I fredags var Helene, jag, Fanny och hennes kompis Klara iväg med Bibi och äntligen blev det några bilder tagna, tack Klara!!!

6 Februari 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Fler hästar..

Jag som varit så nöjd över antalet kusar på gården (3) får börja vänja mig vid tanken på ytterligare en. Snevide kommer tillbaka efter ett par år i småland och tankarna på föl börjar genast invadera hjärnan, men lite kul är det också förstås, hon är en underbar individ som sällan lämnar någon oberörd. Vi tycker ju att hon är såå söt med sin rosa näsa medan mamma sa för några år sedan att det var den fulaste häst hon sett..! Nu är ju inte mamma någon stor hästälskare, tycker skäckar ser ut som kor och att en häst ska vara enfärgad så Sindri borde gå bra , helt svart, inga tecken.

Fanny var och tränade igår igen och Bibi gick såå bra, de är jätteduktiga och jag står på läktaren och är en stolt ponnymamma! Att mitt lilla avelssto skulle byta karriär och dessutom vara nöjd över det, det trodde jag aldrig!

Här är Vide för några år sedan med Helene i snöret.
31 Januari 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Och regnet det bara öser ner..

Börjar bli aningen trist nu med allt regnande, och denna leriga hage med invånare. Jag vill ha torra vintrar med hyfsat mycket snö och några minusgrader, rena fina hästar och härliga ridturer, förfrusna ryttare med köldskadade tår, eller kanske inte förresten..Men tänk om all denna nederbörd kommit som snö! Vilket kaos!!
Idag ska vi till ridhuset och löshoppa Bibi igen, det gör vi varannan fredag och idag är det dags igen. Hon börjar få in snitsen nu och det är jättekul att se, kanske det kan komma någon bild här såsmåningom.

Ni får hålla tillgodo med en bild från våren -06, Bibi med sin senaste unge, Tasmanian Pademelon.
18 Januari 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Oj, vad tiden går fort..

Nu är det en hel månad sedan jag skrev här, jag skäms, men tiden bara rinner iväg.

Här är regn och lera, blöta och skitiga djur, orastade dessutom då ridlusten inte varit på topp hos oss gamlingar ( jag o Helene ). Fanny är flitigast av oss tre och har börjat träna för Maggan Blom utanför Nyköping, med Bibi förstår. De är jätteduktiga båda två och jag är en mycket stolt och glad mamma!!
16 Januari 2008  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Min underbare häst!

Idag har Fanny haft stalltjänst ( frivillig ), morgonfodrat ( medan jag låg kvar i sängen..), hämtat tidningen med Bibi i snöre och ridit Sindri i skogen. Han är så snäll, en riktig gammal gentleman, tuffar på i skogen med henne, trots att han skulle kunna hitta på andra saker om han ville. Jag har inte ångrat en dag att han kom hem till oss, det har lindrat sorgen över Loffe också, de är ganska lika..

Helgen var tänkt som "den stora julstädningshelgen" men i ärlighetens namn så är det inte mycket renare idag än förra veckan, men vi har iallafall bakat lussekatter och pepparkakor!

Nu måste jag nog sova, kanske ska jag julstäda i morgon..!
16 December 2007  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Oj, det var länge sedan...

Jag måtte varit mycket upptagen den senaste månaden eftersom jag inte haft några minuter över att skriva här..
Det har faktiskt hänt en hel del. Vår skåneresa med halloweenläger är ju avklarad sedan lång tid tillbaka, och var trevlig som det brukar vara där. Jag trivs bra i landskapet, tog en promenad och kikade i bokskogar och på små gårdar, Fanny tjattrade mest med Adina, bästisen med stort B. Det blev mycket ridning för tjejerna, Fanny på Bibi som inte var sitt vanliga lugn precis, bjöd sin matte på en luftfärd redan dag 1..Den skånska blåsten är jobbig för små klena ponnynerver!

På hästfronten är det ganska lugnt, leriga hagar och översvämmade skogsstigar gör att ridningen är mycket sporadisk och man längtar till några minusgrader med rena djur och fast mark. Bibi har fått motionera ett par gånger i Smedstorps ridhus där det är löshoppning varannan fredag, nästa gång är den 4:e jan, ska se om kameran får följa med då..

Jag har hunnit med en resa till Lübeck också, Oscarssons buss, julmarknad måndag till onsdag, hej och hå! Skapligt intensivt men kul ändå att få komma iväg och se något annat ( hotellfrukost är helt ok också..).

Ja, just det, jag har varit på seans också..men det får vi ta en annan gång, nu ska jag på möte.

Ha det bra!
12 December 2007  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Höhämtningsväder

Idag var det enklare att komma igång, solsken och vintertid, dvs man fick en timmes sovtid extra. Vädret var bästa tänkbara då vi körde hem hö på öppen lastbil, funkar inte så bra i alla väder.. varma och trötta blev vi och hästarna glada förhoppningsvis. Man hoppas ju att de uppskattar allt vi släpar och sliter för deras skull..å andra sidan så är det ju självvalt.
Ridningen fick stå tillbaka idag, men några pellar hann jag plantera iallafall och flytta ner i källaren, snart är alla på plats under lampan, äntligen.
Nu är det nog läggdags, Lissi har intagit sängen redan, Fanny sover hos sin pappa och jag får sovmorgon i morgon, lyxigt!!
28 Oktober 2007  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Mulen höstdag

Idag är det en sådan där dag då det bara är jämngrått ute, det blir liksom aldrig riktigt ljust. Tyvärr blir jag aldrig riktigt pigg då utan segar mest runt och gör ingenting, diskat och tvättat i och för sig, och klippt marsvinsklor, men ändå...Hade ju sådana planer, tömköra Bibi, rida Sindri, plantera pellar men har knappt varit utanför dörren.

Fanny ska på Halloweendisco i skolan idag och det har inhandlats klänning och lite övriga ändamålsenliga ting, ska bli spännande att se slutresultatet.
Nu har Helene kommit och jag ska släpa mig ut och se om något blir gjort, fortsätter skriva sen..

Nu är jag tillbaka igen och tänk vad lite sällskap kan göra! Helene jobbade Isey från backen idag och vi hjälptes år med Bibi sen, nåja, Helene tömkörde och jag släpade en slana bredvid. Hoppet finns fortfarande att hon någon gång ska dra min fina ponnygigg, men 13 år är hon och inte inkörd än..Men hoppet är ju det sista som överger människan sägs det.

Nu ska jag plantera min nyinköpta stjärnpelargon Nanny Mac och snart börjar Morden i Midsomer, favoritprogrammet!
26 Oktober 2007  | Länk | Allmänt | 0 kommentar
Det är väl dags att ta sig i kragen..!

Ja, att börja blogga alltså och slippa pikarna från andra, boende under samma tak som jag.
Idag har det varit en riktigt fin höstdag och vi har börjat rida igen efter ett par veckors vila, kul att vara igång igen men svinkallt om händerna, att man aldrig lär sig att klä sig ordentligt..Sindri och Bibi var sig lika, lagom pigga och raska, Isey har däremot lagrat sin energi väl och håller sin matte sysselsatt under turen.

Knottinvasionen börjar minska och Sindri som har eksem slipper sitt täcke allt oftare, han kliar sig en del ännu så helt borta är de inte, men det är trevligt att se honom som han ser ut och inte som ett bältdjur i sin bruna pyjamas. Han är en underbar häst som jag är såå glad för att vi fått till oss, han har stor charm och är så trygg och snäll som jag behöver för att vilja rida igen, dessutom fyller han större delen av det tomrum som Loffe lämnade efter sig när jag fick ta bort honom, den 27 aug, efter drygt 20 år tillsammans.

Snart är det dags för en skåneresa igen, Halloweenläger hos Anna i Vankiva ( Sindris förre ägare ) där Fanny ska vara med på Sindri och träffa kompisen Adina igen. Som vanligt känns det motigt att åka så långt ( kan ha med åldern att göra..), och långsamt dessutom när släpet ska med, men det är kul när vi väl är framme, sen hem igen efter några dagar, pust!

Nehej, nu är det dags att inta horisontell position om jag ska orka upp i morgon, och kanske orka skriva mer också..
22 Oktober 2007  | Länk | Allmänt | 0 kommentar


12.000 webbutiker! | alltomklader.se | gratis spotify
(c) 2011, nogg.se & Caroline Eriksson                                             Skaffa en gratis hemsida