~ Tempus fugit ~
Startsidan Blogg Logga in
Ti On To Fr
1
7
9
14
16
17
20
21
24
25
27
30
<<
Juli (2012)
>>


Men hallå..


Jag är förälskad i hästen min. Han var så sjukt duktig i vagn igår, vi trotsade alla lagar och körde genom en viadukt, och över en bro. Han var inte helt med på noterna, men med lite övertalning så... Underbara häst.

Jag var till långnäs, tittade på när hundar matades. Wow..

Väl hemma somnade jag som ett barn. Jag var så otroligt trött.
Nu blickar jag framåt, mot helgen :P




31 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Minnen..


Dagens ord.

29 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
yepp..


Idag hade jag kvällsjour i stallet. Jag kom dit och gjorde mitt bästa i Elmers box (för att mocka och få det rent).. Ingen dans på rosor vill jag lova. När det var klart så gjorde vi iordning fina Charmeur, jag red honom på plan säkert 50minuter (och jaaa jag kommer att känna av det imorgon) men jag tror att de mesta benbitarna i ryggen hamnade på rätt plats, för jag känner mig som bra där.

Tidigare ikväll fick jag middag i form av oxfile och hasselbackspotatis, det kommer jag och syster att äta på jobbet imorgon :) mums*. Sedan får jag absolut inte glömma att ta hand om Naemi eftersom Danne kommer att åka bort, så varje lunch ska jag hem till lilla gumman och rasta henne.

Elmer har fått vila idag, han såg ut att må bra när jag tog in honom för kvällen, innan dess att han fick komma in så hade han och Figaro ett race i hagen, de stegrade och lekte.. Underbara hästar.

Imorgon har jag som ingen plan för hästen.. Antagligen blir det att fara dit innan sex för att göra bort stallet så att jag kan åka hem och tvätta samt fara till Mallan och hjälpa henne med läggan.. Men vi får se hur jag gör.

Jag är trött, ska verkligen försöka mig på att sova nu.
Det blir tidigt imorgon.

28 Mars 2011  | Länk | vardagen | 0 kommentar
Elmer


All kärlek till min häst, han är så tapper när han drar omkring oss i vagnen.

Igår var jag till Malin (svensbyn hos hennes mamma) och drack någon öl, lagade till middag, sedan hade vi en massa tjejsnack :P

Idag var vi till grans och tittade på Sofia som red lektion, sedan var vi in i nya stallet och tittade hur lösdriften fungerade. Intressant.

Nu ikväll har Naemi fått leka med hundar, hon stormtrivs verkligen med det. Jag håller på med middagen, danne ligger på soffan då han kom hem tidigare från jobbet eftersom han kände sig dålig.

Jag är helt slut, ryggen är katastrof. Borde duscha, mhmm..



27 Mars 2011  | Länk | ~ alla dessa underbara djur ~ | 0 kommentar
Förbannat..


Igår var jag i stallet sent, det är skönt med ensamheten och sällskapet av hästarna.. ..gick det där ihop ens? Väl hemma försökte jag spraya hästlukten av kroppen, jag lyckades sjukt bra :) Dödligt het :P

Idag var jag och Malin till stallet, kom hem, tog med mig kläder, sedan åkte vi vidare mot Svensbyn där vi lagade middag och drack iskalla öl. Tjejsnack, öl och chips. Hur bra som helst!

Elmer skötte sig fint i vagn idag.
Jag ordnade upp hans hovar.



Jag är helt utmattad. Sova för att samla kraft till imorgon.

26 Mars 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
God förmiddag.


Sitter och sliter på jobbet (hihi, nej, det är relativt lungt)

Igår hade jag inte en lugn stund. Men det var underbart. Naemi fick leka med en massa hundar, hon hade så roligt.

I stallet fanns Theres, hon hjälpte med mig Elmer. Snälla underbara människa. 20 min senare stod vi och tjöt som små barn i stallet, vi åker till Ske-å nästa lördag och sover över till söndag. Hur bra blir inte det? Hästar hela helgen. Körning.




24 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Konstig smärta.


Det känns konstigt i fingret ibland. Smärtor som inte vill ge med sig.
Funderar om man skulle kontakta sjukan och höra vad de har att säga.

Idag ska jag tillbringa tid med min älskade Elmer. Men innan dess ska jag till Mallan och lämna av lite smycken som jag lånat av henne.

På onsdag kommer kakmusen mammas <3 Och jag har bett om att få vara ledig. Hur passande är inte det? Miss u hunny.


21 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Jag missade gårdagen..


Igår var jag i stallet på morgonen, klockan ett var jag hos frissan, vid fyra for vi till luleå, strax efter sex kom en taxi och vi for till STUK där galan skulle vara. God middag och lite för billigt i baren! Kvällen avrundades på Bishops Arms, och en hamburgare på vägen mot hotellet. Hotellfrukosten var helt okey, men hela den här dagen har verit katastrof. Bakisångest. Mått dåligt. Inte förrän nu har jag börjat vakna till liv och nu ska jag strax sova för att orka upp till jobbet imorgon.

Idag vilade jag mig mot Elmer när han låg ner i hagen. Han är det bästa som finns.





Jag orkar inte med mig själv :( jag känner mig ledsen och nere.
Ledsen :(
20 Mars 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Moln..


Det känns som bumull i huvudet, rödvin har den effekten på mig. Man kan försöka dricka bort den frustration man har inom sig, det är inget lyckat alternativ, men ack så skönt det är att lägga sig i sängen och bara susa bort i tankarna. Det är så mycket jag vill göra..

Imorgon ska vi på Ridsportgalan i Luleå, klänningen är inhandlad, skorna är FÖR höga, smycken är ordnade och vid 13 tiden ska jag möta upp fina Theres på Hår å sånt och bli fixad inför kvällen, hur mysigt blir inte det?

Giiirlpower? Uhm, yeah.

Var till Mallan tidigare ikväll, hon är glad, det gillar jag.
Nu ska jag försöka sova, pics kommer en annan dag.
Kärlek*


18 Mars 2011  | Länk | Känsla av overklighet. | 0 kommentar
Monster till djur!!!


Vad hände inatt liksom? Wirre övergav sin bädd för att istället ligga sked med mig, han var mysig fram till det att han inte lät mig flytta undan handen utan att köra in alla sina klor i den!? Kiita ville inte alls mysa på morgonen, hon låg i sin bädd på rygg och som vanligt skulle jag säga godmorgon, ja då biter hon mig som om det skulle vara hur okej som helst?? Naemi kom över på min sida av sängen nu på morgonen, vart ivägkörd av katterna som har denna sida som sin. Undra om det var fullmåne inatt och att alla mina djur förvandlats till monster!

Igår hade jag med Naem till stallet. Hon skötte sig så jävla bra. Hon fick gå lös när jag hämtade in Elmer, hon satt snällt och väntade medans jag skodde om Figaro. Hon gick fint med Mallan mellan väg och stall, det var roligt att se. Jag inser vikten av att vara konsekvent.

Jag har inte tiiiid att ligga här i sängen, jag måste upp.
Idag kommer jag att köpa de fina skorna om jag så ska måsta handla hem compeed och alla dynor i världen som man kan lägga i skorna!


18 Mars 2011  | Länk | En ny dag, nya ord. | 0 kommentar
Japp..


Snart är det helg igen. Igår handlade jag en klänning som jag gillar, idag försökte jag hitta ett par skor till, men vad faan, det finns inte ETT enda par skor i den här staden!

Nåja, jag får nog åka till Mallan och kolla om hon har nått jag kan använda! I annat fall så ska jag kolla med henne om hon kan ordna ett face åt mig på lördag. Hoppas hoppas :P

Fick ett mess av Katrine nyss, hon berättade att hästarna leker så pass mycket att de är allderles svettiga, jag såg det på Elmer igår när jag tog in honom. Mammas hjärta. Idag ska jag nog träna bommar med honom, sedan ska Figaro få nya skor. Helkväll i stallet.

Take case u all. Puss*




17 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
fuck..


Jag borde börja blogga mer. Svårt när hjärnan inte riktigt är med längre, undra vem det är som lånat den utan att lämna tillbaka?

16 Mars 2011  | Länk | En ny dag, nya ord. | 0 kommentar
Yaay


Klänningen inhandlad. Skor har jag inte hittat ännu. Underkläder? Wtf.. att det ska vara så svårt.
Stallet gick fort idag.
Handlat inför middagen.

Snart ska jag ta en dusch, sedan testa klänningen igen.

16 Mars 2011  | Länk | vardagen | 0 kommentar
jase


Inget bloggat. Alla ord har lämnat mig.
Känslan är beskrivande nog.
Jag har gått till sängs.
Godnatt

15 Mars 2011  | Länk | vardagen | 0 kommentar
Blah*


Jävla pissdag!
Den började bra, men nu är jag irriterad.

::

Har fått prata med människor som betyder, har fått lyssna till Elmers stillsamma tuggande på sitt hö. Har upplevt en känsla som är obeskrivlig.

Nu är jag trött, ska sova.
godnatt


14 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Helt slut.


Jag är äntligen hemma, nedbäddad i soffan, vägrar gå upp igen.
Tyvärr är jag hungrig, så jag får försöka lösa det på något sätt, men jag har ingen ork.

Utsläpp imorse, rengjort i Elmers box, sopat i höladan, städat fikarum.

Skyddsträning på grans, alltid lika intressant, jag blir helt stum när jag ser vissa moment i lydnaden.

In på stan, fikade på Ekan, danne hittade nya finskor.

Skoning, paus, skoning - det gick bra.

Nu tänker jag ligga kvar här!!!

13 Mars 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Att det kan vara vackert på vintern!


Ligger i sängen och begrundar dagen som varit.
Jag orkar egentligen inte skriva och berätta om dagen eftersom att jag är så trött.

Men i korthet så har jag hunnit med att vara på Vitsand, ätit lunch med kakan och fått prata lite, kört Elmer och fixat stallet. Skott en häst och verkat en annan i hortlax, sedan skott ytterligare en häst i Kälen. Vart förbi Mallan och druckit kaffe. Väl hemma gick jag en prommis med Naemi. Nu ska jag sova eftersom jag ska upp tidigt och vara i stallet 06.00.. Faaan koden!? Tack gode gud för Theres <3



12 Mars 2011  | Länk | Vintertid. | 0 kommentar
Äntligen helg.


Sitter ute på M-ön och slappar, rödvin och ostbricka. Underbart.
Jag är helt matt i kroppen efter jobbveckan, det är en omställning att ha fått hem Elmer. Jag har dåligt med tid för mig själv men jag är glad ändå.

Nu ska jag bara försöka njuta av helgen. morgonjour i stallet på söndagmorgon.

puss*


11 Mars 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Men vad hände?


Förkylningen lurar bakom hörnet. Jag känner mig tung i kroppen, men så länge jag håller igång verkar det gå bra. Idag pysslade jag om Elmer, borstade honom och bara var nära, jag är så lycklig när jag får vara i stallet och bara vara. Dessutom var Theres där, hon är verkligen något speciellt, en riktigt otroligt bra vän. Tinnie fick sina fötter fixade, bara 5st hästar kvar.

Det är svårt att förklara, men när man får vara kring sina underbara djur så mår man som bäst. Precis så var det ikväll. Jag ville aldrig åka därifrån.

Nu är jag hemma, nu ska jag sova. Det är fredag imorgon, stallet efter jobbet sedan blir det att basta och bubbla, får se om förkylningen bryter ut helt och hållet eller om man blir bättre.

Kanske ett glas vin eller två.
Mysigt. Jag vill ha helg, jag vill sova ut!


10 Mars 2011  | Länk | vardagen | 0 kommentar
Mitt hjärta..


Jag mår inte så bra, kroppen värker och jag vill hem och lägga mig. Vad fan är det för fel på denna förkylning, varför lämnar den inte min kropp?

Om jag inte får sova ordenligt inatt så blir jag galen!
6 st hästar att sko i helgen, livet är underbart.


Eller?

10 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Mitt ord är din lag!


Dagen har inte varit direkt spännande, men det blir säkert bättre till nästa vecka. Jag har fått ett OK på att ta ledigt för Sundsvallsresan. Känns lite vemodigt att lämna piteå, men ändå skoj att träffa människor med samma intresse som en själv, nu ska jag bara kolla vem som kommer att ta hand om Elmer. Om jag har tur så kanske Danne ställer upp :) annars får jag försöka muta Theres med något ;)

Livet spinner vidare, det går upp och ner. Just nu är det stressigt för att hinna med all skoning och träning av Elmer. Men jag vet att det kommer att ge med sig allt eftersom.

Jag vill ha semester!
Min kropp skriker efter vila, kanske en bastu och ett bubbelbad. Massage?


9 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 2 kommentarer
vad ska jag säga?


Jag skulle behöva kvalitetstid med kakmusen.
Prata, jag saknar henne så.

Imorgon ska jag rina henne, be om lite hjälp.
puss

8 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Andan i halsen..


Hoppas på en mysig kväll i stallet.
Elmer ska få springa bort lite energi på plan.

Först middag.


8 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Gäsp*


Jag ser fram emot att få sova, jag vill så gärna sova en hel natt utan avbrott.
Imorgon är en ny dag, jobb och stallet. Kanske middag ute på mjoön?

Det är fettisdag (feeeetiiiisdaaag) fattar ni.. ..semlor.. ..yaaay, men får äta hur många man vill ;)

Ikväll har jag skott i jävre, och flickorna där är helt underbara. Det går liksom inte att förklara, men dom är verkligen härliga :)

Tack till den vänliga själ som hade ordnat med höet idag. Det uppskattades verkligen. Love.


Sweet dreams


7 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 2 kommentarer
Hej världen.


Jag är tom på ord.
Känner mig trött och tråkig.

Ser fram emot att fara till stallet efter jobbet.
Efter stallet blir det att åka till Jävre och sko.

Hoppas att trycket släpper under veckan. Det är så mycket jag vill hinna med.




7 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Träning i Skellefteå.


Det vart en tuff dag. En natt utan ordentlig sömn, jag gick upp vid sju för att fixa kaffe och mackor. Åtta kom Theres och hämtade upp mig, vi åkte till stallet, vattnade hästarna, tog in Charmeur, borstade och packade allt som skulle med. Lastade och kom fram till Ske-å vid tio tiden, eller halv elva, kommer inte ihåg.

Vi träffade Kicki och Tina, åt lunch och skrattade :) Väl nere i stallet fick vi hjälp av Kicki för att passa in selen, men det ville sig inte riktigt så vi fick låna Heckes sele. Tack Kicki och Tina

Theres lektion gick hur bra som helst. C var lite spänd i kroppen, men det var en ny vagn som vanligt, det blir ett störningsmoment. Jag filmade och det såg sjukt bra ut i slutet.

Jag orkar inte skriva mer.
Jag vill bara skriva till dig Theres om du läser detta.. ..att du är en underbar vän, du betyder mycket för mig.

Kram och godnatt. Nu klickar jag ut, jag är helt död.



6 Mars 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Redan en ny dag..


Som mest var vi 11 personer vid elden, grillat och någon cider slank ner. Kvällen övergick till kaffe för mig, kalla mig gamal eller tråkig.. ..jag kallar mig klok.

Det var bra länge sedan jag var på så gott humör, trots många människor. Jag tyckte till och med att det var okey med Rock Band. Det är annars något som får mitt humör i botten, men av någon outgrundlig anledning så var det okey ikväll. Tankarna på annat håll I guess.

Men så är det.. Mycket ska ordnas imorgon, läs idag. Full rulle.

Godnatt


6 Mars 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Lycka.


När jag vaknade gjorde jag iordnng kaffe, sedan for jag ut med Naemi på isen, hon njöt likaså jag :) Sedan till stallet, passade in lokselen, vi körde Elmer på plan, det gick suuperbra.

Imorgon åker jag och Theres till Skellefteå, hon ska köra en lektion för Susanne A. Spännande :P

Nu väntar vi besök, grilla och dricka lite vin. Jag är hungrig!


5 Mars 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Tungt, men lycklig


Elmer är allt jag drömt om. Imorgon ska jag köra honom på gården, snälla Malin peppade mig till att ta beslutet. Det kommer att gå bra. Jag längtar.

På em. ska vi grilla med massor av vänner, alla som vill komma. Sedan blir det ytterligare en tidig kväll för att ta sig upp på söndag och fara till Skellefteå.

Underbar helg.
Med en stor potion frustration i kroppen!

4 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 1 kommentar
Quite Emotional Now, Not Making Sense


Vaknade upp på tok för tidigt idag. Men det kanske har och göra med gårdagen!?
Känslorna åkte berg och dalbana.

Elmer är hemma, vi körde honom i skogen. Det gick jättebra. Jag är så otroligt tacksam och glad över att jag lämnade honom hos L-O.

Väl i stallet så skrek Elmer efter Charmeur, och jag hade inte hjärta att ta in honom trots att han var så svettig, han fick gå ut och träffa sin vän. Och dom lekte, stegrade och bet på varandra. Ren kärlek.

Väl hemma slocknade jag i soffan.



Dagens låt: Madrugada - Quite emotional

4 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Oh my..


Jag vandrar omkring på små moln, det har inte ens slagit mig att Elmer kommer hem idag! Som jag saknat honom!

I högtalarna: Madrugada - Majesty
Dagens känsla: Samma som igår.
Dagens jobbiga: Vädret.


3 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Som jag fått skratta.


Im in love!
Inte kär i kärleken, utan verkligen förälskad.

Det är som om känslorna har vaknat efter vinterns mörker.
Underbart.




2 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 1 kommentar
Vilken dag.


Jag har glömt vad jag skulle skriva.
Idag kommer jag att sko en häst, slå fast en tappsko på en annan. Annars ska jag bara slappa!

I like it.


::

Det vart lite senare än planerat, klockan närmar sig halv tolv. Imorgon börjar jag nio men jobbar tyvärr till sex. Ska se om jag kan flytta på någon skoning, need some time off. Det har liksom blivit sent de senaste kvällarna. Jag har ingenting emot det, men kroppen säger ifrån lite. Massage tack!!! Någon? Nähä.. :P

Natti. Puss




1 Mars 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 3 kommentarer


12.000 webbutiker! | alltomklader.se | gratis spotify
(c) 2011, nogg.se & Neuchadlys ¤                                             Skaffa en gratis hemsida