~ Tempus fugit ~
Startsidan Blogg Logga in
Ti On To Fr
1
2
4
7
8
11
14
25
27
28
<<
Augusti (2012)
>>


Tjaha.


Katterna har pratat halva natten, Kiita har passat på Cordelia men inte vågat sig in i rummet för att sova med mig.

Danne väckte mig imorse, frågade om jag skulle upp, men nääää, bara 10min till. De där jävla tio minuterna vart en timma. Jag vaknade, tittade på klockan.. ..07.50 ???! Vad hände? Jag skulle vara hos veterinären 08.00 sharp liksom. Traskade in på stationen 08.02, jag glömde inte katten ialla fall!!?

Hem igen. Rasta hunden, styra snabb frukost. Snabba mot jobbet, och nu sitter jag här. Jag vill ha helg.

Huvudvärken är helt med mig idag.

31 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Hjärtat <3







Snart är hon hemma, mammas hjärta Cordelia.





30 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Rötter..


För vi står här på stranden min vän.
Och i mitt hjärta känns ett hugg.
När vinden sliter i din hästsvans.
Och blåser bort din barndoms lugg.

Kom i håg att våra rötter, dom kommer alltid finnas här.

Så min vän, känn hur vinden blåser än.
Över allt, från öken het och från havets salt
Oh, oh, lyssna min älskade hör, hur vinden blåser här utanför
Ibland ett hot ibland en lockande ton, men viden blåser på gott och på ont.

30 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Så klart..


Huvudvärken vägrade ge med sig under kvällen.. Jag orkade inte sko de jag lovat, istället åkte jag till Statoil och köpte kaffe + panodil. Var förbi Theres snabbt, drack kaffet och tittade när de jobbade med huset. Jag vet att det kommer att bli underbart! Nere hos Elmer tog jag mig tid till att borsta och kela med honom. Tempen låg på 38,3 idag och såret ser helt okey ut.

Det är bara tisdag idag, imorgon!!
En tisdag med fullspäckat schema.

Jag är iaf linimenterad och huvudvärken börjar ge med sig.
Ska sova.

30 Augusti 2011  | Länk | En ny dag. | 0 kommentar
Jag har aldrig vart med om dess like.


Jobbet är tungt idag och jag har drabbats av den sjukaste huvudvärken någonsin. Jag inser att jag inte klarar av att jobba som jag tänkt och det stör mig! Dels för att jag kommer att ha mer att göra resten av veckan, men det här går inte! Jag får ringa och boka om lite, sedan ska jag ut i skogen med min häst. Jag behöver komma ut i naturen ett tag.





29 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Mmm..


Ser FRAM EMOT lunchen idag, det blir samma som jag åt sent igår.
Fisk med stekt potatis och grönsaker. Bästaste bästa kocken :P

Ikväll ska jag jobba lite, sedan tänker jag köra Elmer, hur sent det än blir. Och när jag kommer tillbaka hem ska jag städa! Det kommer att bli en sen kväll, men det känns som ett måste, jag bara måste få det gjort.

Idag ska jag jobba bort en ponny och S.
Imorgon blir det A och L.
På onsdag, T och en ny dam.

Torsdag, fredag, lördag och söndag blir vila.

Imorgon ska Elmer släppas ihop med Tinnie och Kajsa.
Imorgon kommer Cordelia hem.
På onsdag ska Wirre till veterinären.

Hela veckan vill jag beskriva med ordet Kaos.
:) Men det känns okey att hålla sig sysselsatt.






29 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Miss i kalendern..


Kan inte säga annat än att helgen var lyckad.
Jag har fått uppleva mer på en helg än jag gjort de senaste månaderna, och detta i ett sällsap som är något utöver det vanliga. Jag har aldrig upplevt en sådan känslostorm! Det går inte att förklara.

Tillbaka i piteå har jag hunnit äta fisk, helt fantastiskt gott, rensat kantareller, talat med Jenny, vart ner till hagen igen för att se vad som jagat upp hästarna, förvällt kantareller. Nu ligger jag och plågas av en sinnessjuk huvudvärk.

sweet dreams

29 Augusti 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Luleå..


Sitter på 8e våningen, utsikten är fantastisk ;)

Tack Theres för att du kollar till Elmer idag, vi ses i morgon :P
Kanske en kaffe eller två ;)

27 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Men ge mig en dörr till Narnia!


Tänk vad enkelt om man kunnat fly från allt.
Idag är en sådan dag, jag är trött och hungrig.

Men kvällen kommer att bli underbar.
Igår hittade jag nya HelloKitty sockar, i nya färger :P Hur najs är inte det???

:D okey, lite glad är jag idag ;)


26 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Pirr..


Som jag längtar till helgen!

Efter jobbet ska jag ut och ta hand om Elmers sår.
Jag hoppas att det ser lite bättre ut idag än vad det gjorde igår för då kan jag säkert köra till veckan. Nu på lunchen ska jag till Apoteket och handla sprutor och annat som kan behövas.

Efter jobbet åker jag till Mallan.
Sittaochsnackaskitochfixaochtrixa kväll :P

25 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Närhet.


Idag vill jag ha en kram, jag mår lite dåligt.
Oro i kroppen.
Jag vill vara nära någon.

Elmer!


24 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Myser efter samtal.


Jag hade världens skitdag igår, jag har inte vart med om dess like. Jag var nära på att grina ute i stallarna när jag kände att det inte alls vart som jag ville.

Telefonen gick varm, talade med mamma och jenny under kvällen. Idag är mamma hos läkaren, jag sitter som på nålar för att få veta vad som kan vara.

Idag ska jag ta hand om Lillans hovar, sedan ska jag ner och ta ut Elmer på en körtur. Jag ska kolla om någon av mina vänner har tid att hjälpa mig, för jag känner mig inte riktigt på topp.

Då jag kom hem igår efter allt jobb så hade bästa Danne tagit upp den stora blå, det var så skönt att ligga på den. Kom mig knappt upp på morgonen. Tack tack tack!

~ ~ ~

Jag kan nog lungt konstatera att en dos självsäkerhet kan vara bland det sexigaste som finns. Ett nej är ett nej, men att utöva övertalning i olika former är faktiskt okej.

~ ~ ~


Hm, jag hittade min kandelaber som jag vill ha, den är stor som ett monster, men det är ju så snyggt och stilrent. Spinner vidare på mina planer.




24 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Massor fast ändå lite att göra..



Nämn något som gjorde dig glad igår: Det ni..
Vad gjorde du kl 08 imorse: Stapplade in på jobbet.
Vad var det senaste du åt: Kycklingfilé med jordnötssås.
Vad var det senaste du köpte: Underkläder, eller nae, lunch.
Godaste glassmaken: Nougat.
Tror du på kärlek vid första ögonkastet: Javisst.
Sover du tungt: Nej.
Favoritklädsel: Ledigt.
Vad gör dig glad just nu: Tanken på helg.
Höger eller vänsterhänt: Höger.
Humör just nu: Varierande.
Hur många kuddar sover du med: En.
Morgon eller nattmänniska: Både och.
Är du kittlig: Mjo.
Stjärntecken: Stenbock.


23 Augusti 2011  | Länk | En ny dag. | 0 kommentar
Nae, ni fattar inte..


Men vilken känsla.
Jag fattar inte hur jag ska lyckas hantera det här?

I veckan kommer ett bra eller mindre bra besked, självklart växer sig klumpen i magen större ju närmre onsdag vi kommer. Jag har intalat mig att det kommer att gå fint, men det finns inga garantier. Jag älskar min familj.

Idag får jag ta mig i kragen, Elmer måste motioneras.

22 Augusti 2011  | Länk | ~ cravings ~ | 0 kommentar
Mjau*


Idag fick jag veta att Cordelia kommer hem :) Mammas andra lilla kisse. Visst kan det bli trixigt att få djuren att gå ihop, men det ska bli kul när hin kommer. Jag har saknat henne.

I veckan kommer jag att sko en del, sedan blir det att fara till Mallan på torsdag, göra en massa tjejsaker :P Kanske gå en repa på stan och hitta något fint?!

På fredag åker jag till Luleå, stannar kanske helgen ut.
Mhmm.


Nu blir det middag.
Film? Kaffe och glass :)

21 Augusti 2011  | Länk | ~ cravings ~ | 0 kommentar
Tävling.


Dagens tävling gick superbra, vinst i ett av momenten, jag är väldigt glad för Linneas skull. Hon är helt otroligt duktig.

Grattis till älsakde malin som fick ett 3e pris idag när hon tävlade med Loke :) Ni är bäst <3

Jag och Anneli var som 14år igen igår. Vi drack öl i en busskur ;) Vi fick prata av oss och hade en superfin kväll.

Väl hemma satt jag vid datorn, ville inte att natten skulle ta över. Hade ingen som helst lust att gå och sova. Jag fick däremot känna på bristen av sömn när jag skulle upp där kring halv, kvart i sju!

Nu har jag varit nere hos Elmer, Naemi fick ta med bollen och leka på ängarna. Elmer testade leka med Naemi, men det var inte vidare uppskattat :P Dom är som fina tillsammans.

Nää, har ingen tid till detta, nu ska jag göra mig iordning.
Take care.


20 Augusti 2011  | Länk | En ny dag, nya ord. | 0 kommentar
Tävling.


Dagens tävling gick superbra, vinst i ett av momenten, jag är väldigt glad för Linneas skull. Hon är helt otroligt duktig.

Grattis till älsakde malin som fick ett 3e pris idag när hon tävlade med Loke :) Ni är bäst <3

Jag och Anneli var som 14år igen igår. Vi drack öl i en busskur ;) Vi fick prata av oss och hade en superfin kväll.

Väl hemma satt jag vid datorn, ville inte att natten skulle ta över. Hade ingen som helst lust att gå och sova. Jag fick däremot känna på bristen av sömn när jag skulle upp där kring halv, kvart i sju!

Nu har jag varit nere hos Elmer, Naemi fick ta med bollen och leka på ängarna. Elmer testade leka med Naemi, men det var inte vidare uppskattat :P Dom är som fina tillsammans.

Nää, har ingen tid till detta, nu ska jag göra mig iordning.
Take care.


20 Augusti 2011  | Länk | En ny dag, nya ord. | 0 kommentar
Förväntan..


Spännande, det känns som fjärilar i magen.
Imorgon tävlar vi :) Så kvällen kommer att spenderas hemma, plocka fram kläder och hatten, se över vad som kommer att behövas. Ridhjälm.

Vi testade en sadel på Elmer igår, men nää, den var för smal i bommen. Jag måste hitta en sadel han kan ha så att jag kan börja motionera honom.

19 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Hm.


Det ser inte ut som om det blir att jobba mer i veckan om man bortser ifrån vanliga jobbet.

Planen för kvällen är att planera helgen, samt träffa finaste kakmus.

Lunchen uteblev idag, jag har ingen matlust. En cola och lite surr med syster, det kändes okey.

Måste få tag på Lisah, måste få info om vart i Nice vi bör finna boende inför resan till Frankrike.


18 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Kan det vara så att det är min tur nu?


Det känns relativt hoppfullt.
Jag är glad.

Igår var jag till bruks och tittade när Sofia och Malin tränade sina hundar. Dom är otroligt duktiga med sina djur.

Jag ser fram emot helgen i Theres sällskap, det blir kräftskiva och lite dricka i form av olika drinkar.

På lördag är det tävling :P det ska bli otroligt roligt :D


18 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Mums..




Appletinis


4 cl Vodka
2 cl Sourz Sour Apple
1 cl Citronjuice


Mojito


- 5 cl Havana Club Añejo 3 Años
- 3 cl limejuice
- 2 cl sockerlag
- 6-8 myntablad
- Sodavatten
- Rikligt med isbitar


Cosmopolitan


4 cl citronvodka
2 cl Cointreau
4-6 cl cranberryjuice
(pressad citron eller lime)


Brandy Alexander

4 cl cognac eller brandy
2 cl brun kakaolikör
4-6 cl grädde



17 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Lyssna..



"Accepterar du att jag är den jag är, så slipper du bli upprörd när du upptäcker att jag inte är den du tycker jag borde vara och besparar dig alla de besvikelser som beror på dina egna orealistiska förväntningar"


17 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Klart att jag känner av det..


Jag är helt slut, 8st hästar inom loppet av 3 dagar.
Imorgon ska jag ta ledigt från jobb efter jobbet. Då ska jag åka ner till Elmer och ta ut honom på en ridtur.


17 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
jag skulle inte vilja leva utan den där blicken som får mig ur balans.


Jag skulle inte välja bort det jag upplever just nu.
En total och stark eufori.

Jag längtar.


16 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Plan..


Det känns som om jag borde skriva ner mina kommande dagar och vad jag ska/bör göra.
Idag känns det att jag har 6st hästar i kroppen inom loppet av två dagar. 4st till innan jag tar helg på torsdag. Fredag blir att fixa iordning kläder inför tävlingen, lördag styr jag kosan mot Grans. Lördagkväll blir det prel. att umgås med fina Theres :P Ser verkligen fram emot det om det blir så :)

Jag kommer att sova gott inatt.
Med ett litet leende :)


15 Augusti 2011  | Länk | vardagen | 0 kommentar
Jösses..


Jag var så sugen på KexChoklad när jag kom till jobbet idag.
Som tur var så hade jag kvar sedan förra veckan. Jag äter som aldrig förr, precis som om jag skulle ha slutat röka?!

Det vart en fin dag igår, jag var i Storbränna, jobbade lite, blev bjuden på middag, sedan sprang jag bort lite "mättnadskänsla" i hagen när E skulle fota hästarna :P

Mallan hade styrt upp en BRAKfrukost i form av Rimmat fläsk, Hallumi, stekt ägg och olika korvar. Ni kan ju tro att man gick från matbordet mätt :) Slappade i soffan med en kopp kaffe och mysiga serier. Det var en fin start på morgonen.


15 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Fullt upp.


Jobb, skoning måndag till onsdag.
Torsdag och fram till helgen tänkte jag inte sko.

Jag ser fram emot imorgon, måndag. Kanske knäppt men..

På lördag tävlar vi, det gillar jag :P

14 Augusti 2011  | Länk | vardagen | 0 kommentar
En tanke slog mig..


Här har man suttit och funderat över vart man ska hålla hus, men så kom jag på det imorse när jag låg och tittade på tv. Yepp, det kan inte bli annat än bra, eldstad.. ..det räcker liksom.

Låt det bli en ny helg <3


13 Augusti 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Focus..


Focus på livet, jag är trött rent mentalt.
Imorgon får gärna bli en bättre dag.
Kvällen har varit otroligt trevlig, bild från AiluCrash.

Godnatt.

13 Augusti 2011  | Länk | helgen | 0 kommentar
Ord.



I livet finns fem saker man inte får tillbaka:

Stenen... som redan är kastad.
Orden... som redan är sagda.
Möjligheten... som inte är använd.
Tiden... när den har gått.
Människan... efter döden.

Livet är kort. Bryt regler. Säg förlåt snabbt. Kyss långsamt. Älska på allvar. Skratta hysteriskt. Ångra aldrig det som fått dig att le.

12 Augusti 2011  | Länk | ~ sanningen ~ | 0 kommentar
Originalreceptet från Kuba ;)


Mojito originalrecept

Ingredienser

- 5 cl Havana Club Añejo 3 Años
- 3 cl limejuice
- 2 cl sockerlag
- 6-8 myntablad
- Sodavatten
- Rikligt med isbitar


Det blir med all säkerhet en och annan mojito innan middag och filmvisningen ikväll. Testade en igår med krossad is som Danne hade ordnat, och dom är ju i sinne goda. Tack till min älskade bror som fick mig att testa på denna drink i Sydafrika.


Idag har jag tittat lite på nätet om Nice, det är inte så länge innan vi åker, om det blir av. Klumpen i magen växer sig större, jag vill veta vad som händer. Maktlöshet.

Fortsätter kolla efter saker som är värda att se i Nice.




12 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Hmm


Det känns lite vemodigt. Ensamt, tyst.
Känslomänniska och fruktansvärt rädd för att bli sårad.

Funderar över mina rädslor.
Men det känns inte aktuellt att ta itu med nu!

Imorgon är en ny dag, shopping på stan. Middag och bio på kvällen.
Jobb som måste läggas åt sidan, tyvärr.

Tankarna på annat håll.
Mamma <3

Tankar på annat håll.
Havet.

Godnatt, jag somnar med ytterligare en tanke och ett leende på läpparna :)



11 Augusti 2011  | Länk | .: Avrundning :. | 0 kommentar
Tempus Fugit


Smyglycklig.
Vi pratade bort 3tim igår, det kändes som 10min.

Planen om att gå ut på 1906 försvann i dimman, suget fanns inte kvar.
Efterdyningar av lycka spred sig i kroppen.

Om en timma ska jag ringa ett viktigt samtal och hoppas på ett positivt besked.
Puss

::

Vad är det med mig och tur?
Gone!


11 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Bilden?


The life I seek must be fast
The speed of life makes me laugh!



She´s got a soft skin that my fingertips adore
She´s got a smile that makes me fall to the ground
She´s got eyes that make me drown
She´s got a touch that gives me shivers
She´s beautiful when her hair is disordered
She is everything and nothing






10 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Ord..


Har ni någonsin fått höra ett ord,
Ett ord som fått hela er kropp att skälva.

Ett ord som skiljer sig i mängden från tusen andra
och fastnar likt ett eko i huvudet.
Ett ord som är så vackert att alla andra ord
inte längre existerar. Ett ord som gör dig vacker.

Det har jag. Och jag lovar,
ni kommer att veta den dagen ett sådant ord
går från en mun till ditt öra.

10 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Är det inte julafton snart?


Kom precis på allt jag önskar mig till jul.. ..eller inte allt, men..

En soffa, stoor och mysig, som gjord för att kelas i eller nått..
En platt-fet tv.
Nya stigbyglar, alternativ sprenger eller de som Hansbo saluför, Bow Balance.

En schysst sängram.
Nya pannor osv.

9 Augusti 2011  | Länk | En ny dag, nya ord. | 0 kommentar
Still..



Mjau.. brandlarm!

Damerna på jobbet blir som galna när brandmännen dyker upp på jobbet!
Oh yes.

Jag borde jobba bort lite skoningar idag.
Sedan sova, försöka att inte drömma så mycket.
Ljuvligt.

9 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Jag anade, men ville/vågade inte tro..


Jag vill inte sabba den här känslan.
Men det känns långt bort, långt!

Fullt upp de kommande helgerna, jobb, träning och säkert tävlingar.
Middag och filmvisning, det ser jag fram emot.

9 Augusti 2011  | Länk | vardagen | 0 kommentar
Njah..


Visst hade väl dagen kunnat vara mer spännande.
Jag har trallat omkring och vart på ett riktigt toppen humör.

Pratade med pappa, han skrattade åt mig när jag berättade att han lyckades genera mig igår ;) Han är bra min pappa.

Mamma bjöd upp till fest igår, Thaimat i form av fyra små rätter, jag var mätt fram till tolv på kvällen, vid det laget var jag nära hemma.

Jag hade gott sällskap hela vägen hem, Jenny i luren, hon var dock irriterad på min telefon, fattar inte vad som hänt med den, men den bryter samtal titt som tätt!

8 Augusti 2011  | Länk | ~ 2011 ~ | 0 kommentar
Jamen..


Jag är som trött efter en händelserik dag.
Något vackert förföljer mig.
Jobb imorgon.

8 Augusti 2011  | Länk | vardagen | 0 kommentar
Oj, missade jag en dag? DEN dagen..




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




30års fest




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




Mums, vilken en..




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




Det vänder. :)




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




Hur tänkte du nu?




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




Hon ska inte in..




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




Things in our hearts. We deny.




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




Jag hatar känslan..




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




Så jävla rart då :)




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




No other information is needed.




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord




Utvilad.




För att läsa detta blogginlägg krävs att du loggar in med ett lösenord






12.000 webbutiker! | alltomklader.se | gratis spotify
(c) 2011, nogg.se & Neuchadlys ¤                                             Skaffa en gratis hemsida