Startsidan Blogg Fotoalbum Vänner Gästbok
Debatt Topplistor Om mig Webbutiker Logga in
om mig
Terese
Wahrenberg

26 år och kvinna
Långås,
Hallands län
dagens visdom
Det är bättre att ha älskat och förlorat än att bara ha förlorat.
kalendern
klockan
dagens roliga historia
"Jag påstår inte att Tomas är hypokondriker, men han sa i alla fall att han ville att texten på hans gravsten skulle lyda: "Där ser ni!"
dagens onödiga vetande
Enid Blyton gav ut 59 böcker under ett år, 1955.
nya foton

Viktor o pappa
antal besökare

Välkomna!!


Ni som stannar kvar här en liten stund kan se många bilder och blogginlägg som handlar om det jag brinner för i livet; min familj (son o gubbe), hundarna och min träning. Hoppas det roar någon och lämna gärna ett tassavtryck i gästboken!


Casper


Casper med gröt i hela ansiktet ;)


Frida


En av våra soldyrkare i familjen; Frida


DU VET ATT DU ÄR MAMMA NÄR...

- Du njuter av en lång sovmorgon till 8:00.  (ni aaanar inte hur underbart det är!!)
- Du hittar durkslaget i toalettstolen. (kanske inte just durkslaget ännu men inte långt ifrån... )
- Du varje gång som du går ut för att köpa nya kläder till dig själv istället kommer hem med pyjamasar med små grodor på i storlek 60.
- Du lyssnar fascinerat med halvöppen mun när folk pratar om aktuella biofilmer, teaterpjäser, nya romaner och annat du aldrig hört talas om.
(romaner hänger jag fortfarande me på men resten, glöm de)
- Du inte längre kräver att det du har på dig ska vara rent. Inte SÅ fläckigt duger bra. (jag har faktiskt varit lite pedantisk på det här området men det märks inte idag, tror det är en köttfärssåsfläck idag)
- Du börjar använda ändelsen -is på det mesta. Dagis, mellis, gullis, sötis och absurda självkonstruerade avarter som tröjis, parkis, vovvis och sängis. (inte så farligt ÄN men jag är på god väg....)
- Din senaste litterära upplevelse är Max Balja och din näst senaste Max Potta. (mina böcker handlar om Wille men samma uppbyggnad)
- Du råkar kalla din partner för pappa. (tack o lov bara istället för husse.. ) 
- Du har bara tid att raka det ena benet. (trodde aldrig jag skulle sjunka dit men bara ett par dagar efter att ja hade läst dom här punkterna hände det...)
- Du gömmer dig på badrummet för att få vara ifred. (ni anar inte hur lugnt o skönt det är inne på badrummet)
- Barnet kräks, och du fångar det i händerna. (eh, har hänt ett antal gånger ja...)
- Du skaffar en barnvakt då du och din man inte varit ute ensamma på evigheter, och sedan tillbringar du halva kvällen med prata om dem och ringer och kollar att det går bra. (jag ringer inte men både jag o sambon pratar om vår guldklimp)
- Du använder ditt eget saliv till att tvätta ditt barn i ansiktet. (hände senast idag faktiskt när han klenade ut halva sandlådan i ansiktet)

senaste blogginlägget
skön dag

Idag har varit en dag med strålande sol, en glad Casper och helt utan stress.

Vi gick upp som vnaligt, åt välling, kläde på oss o gick me hundarna och förberedde oss för dagis igen... min store kille skulle till dagis igen, oj oj oj... Väl där fick han förtroende för nästa dagisfröken också. han gick runt me sina fröknar medan jag lekte med dom andra barnen i sandlådan. Kändes SÅ bra.

Sen åkte vi hem i godan ro, ordnade lunch och medan Casper sedan sov så fick jag hur mycke som helst gjort. UNDERBART! Sen kunde vi i godan ro ägna oss åt varandra och gå ut me hundarna på lite jobbig träning. medan jag och Frida hade lite battles på fotbollsplanen kröp Casper runt i gräset och kollade in hundarnas leksaker och diverse småsaker. Väl hemma igen fixade jag till en lyxmåltid med stekta rotfrukter och karré till mig o min son. Gottit var det. Sen var det dusch och bad som stod på schemat. Varma o goa sen satte vi oss i soffan och mysade innan det var dags för sängen. casper fick lägga sig först, mamma skulle koppla av me ett glas vin innan sängen... Det är nu intaget så sängen står som nästa punkt. En härlig och avslappnad dag i strålande höstväder!! Natti natti

2 September 2010 21:47 | Länk | allmän blogg | 0 kommentar

Annonsera på facebook?
(c) 2008, nogg.se & Terese Wahrenberg                                             Skaffa en gratis hemsida