Startsidan Blogg Fotoalbum Radikalt Mission Gästbok
Debatt Om mig Logga in
Ti On To Fr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
<<
Januari (2026)
>>


SVERIGE PÅ KOLLISIONSKURS!

Vart är sverige på väg egentligen, det kan man bara fråga sig. Ta t.ex det nya beslutet om abbortinvandring till Sverige för utländska kvinnor. Detta beslut har hör och häpna antagits av socialminister Göran Hägglund partiledare för kristdemokraterna. Han har tillsammans med partiets styrelse röstat egenom detta förslag. Hur kan kristdemokraterna av alla föra fram ett sådant förslag, de som i alla år har värnat om det mänskliga livet. Denna fråga som har varit en av partiets hjärtefrågor genom alla år.

 Nu tillåter man alltså utländska gravida kvinnor att komma till sverige och utföra mord. Vad än sveriges regering säger eller media säger, så är och förblir ett mord alltid ett mord. Det är märkligt att så länge barnet befinner sig på insidan av magen verkar det vara okej att döda det på de mest bestialiska sätt som tänkas kan, men så snart det har fötts gör man allt för att rädda det. För mig låter det som en svår form av psykisk störning hos hela det svenska samhället. Snart kanske det blir tillåtet att mörda oliktänkande eller handikappade vad vet jag, så är vi snart tillbaka till en ny människoutrotning, där det mänskliga värdet är lika med noll.

Vi som kristna får inte längre tiga om detta. Nu är det dags att stå upp för sanningen som aldrig förr. Att sluta vara så mesiga och alltid vända kappan efter vinden. Att stå för vad vi tror på. Om sverige som i alla år kallat sig ett kristet land, hade haft tio Guds bud som norm,då hade vi aldrig haft detta problem. Ta t.ex budet DU SKA INTE MÖRDA

Men du kanske tillhör kategorin som i första hand värnar om kvinnan. Till dig vill jag säga, det finns idag möjlighet för nyfödda barn att adopteras bort till människor som älskar dem och vill ge dem en ny framtid. Så att föda ett barn medför ingen tragedi. Det gör däremot en abbort.

                             /J.M

27 Januari 2007  | Länk | Artiklar | 2 kommentarer
Lev i din dröm!

Det är underbart att få lägga sitt liv i Herrens händer. Allt för många gånger försöker vi att styra våra egna liv utan att vi räknar med Herren och hans ledning. Jag kan t.ex ta mig själv som exempel. Hur många gånger har jag inte i mig själv försökt att reda ut saker, och sedan har allt bara blivit pannkaka. Jag vill berätta för dig en händelse som påverkat mig.

För några månader sedan talade Herren till mig om att börja göra undervisning för kristen TV. Trots att jag varken hade utbildning för det eller material. Jag köpte in två enklare videokameror och började filma hemma. Varje program blev ca 20 min långt. Sedan var det dags att redigera allt på datorn. Allt har jag fått göra från grunden och med mycket små medel. Men utan Herren hade detta inte varit en möjlighet. Eftersom jag under flera år haft svårt för att hålla föredrag och undervisa. Jag kunde inget om filmredigering eller filmteknik. Jag kontaktade ändå Kanal10 och frågade om de var intresserade av mitt material, så jag skickade det till dem. Efter lite filmtekniska ändringar blev så programmen klara för sändning, och idag sänder jag varje vecka på kanal10. Och för några månader sedan upplevde jag att jag skulle skriva en bok om Herrens musik, jag hittade så ett ställe på internet där man kunde publisera sina egna böcker, och idag är boken tryckt och klar för försäljning.

Jag har fått lära mig att Herren kan använda alla som med villigt hjärta vill göra något för honom. Han är inte beroede av din kunskap eller förmåga, han är bara beroende av ditt hjärtas längtan att följa honom. Om du har en längtan att göra något för Herren tappa inte modet. Lev i dina drömmar. Be för att de ska bli en verklighet, tro på det och du kommer att få se hur Herren öppnar dörrar för dig som du aldrig trott vara möjligt.

13 Januari 2007  | Länk | Personligt | 0 kommentar
Ny bok om Herrens rena Musik!

 

Min bok ute nu!

För ett tag sedan talade Herren till mig om att skriva en

bok om en ny musik som

kommer från Guds tron, en musik som sätter

människor fria från demoniskt betryck

och för oss närmare honom

En musik som förenar människor.

Boken både för nedladdning

och som pappersbok

Klicka här för att komma till

Webbutiken.

3 Januari 2007  | Länk | Nyheter


hittabutik.se - 13.000 webbutiker! | ehandelstips.se - allt om ehandel
(c) 2011, nogg.se & Jörgen Milton                                             Skaffa en gratis hemsida